REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Družstevní bydlení

Družstevní bydlení

Družstevní bydlení je v naší zemi spojováno především s obdobím socialismu a bytovou výstavbou. V současné době ale osobní vlastnictví bytu naráží na limity v podobě vysokých cen a hůře dostupných hypoték. Družstevní bydlení se tak dostává do oblasti zájmu. Jelikož je to bydlení ve vlastním, není nutné zatěžovat rodinný rozpočet nájmem. Jaká jsou specifika družstevního bytu a pro koho je družstevní bydlení vhodné se dozvíte v následujících kapitolách.

Družstevní byt a byt v osobním vlastnictví jsou dva odlišné způsoby, jak bydlet ve vlastním. Na pořízení družstevního bytu stačí podle aktuálních údajů 25 až 30 procent jeho celkové ceny a zbytek se platí měsíčními splátkami. Po splacení bytu si ho můžete převést do osobního vlastnictví.

Výhody

  • Usnadňuje cestu k získání bytu
  • Nabízí servis ke správě domu
  • Poskytuje výhodný způsob financování, spojený obvykle s nižší cenou, snazší správou bytu jakožto součástí družstevního domu a jednodušší prodej bytu převodem členských práv a povinností včetně práva nájmu na nového člena družstva. Oproti běžným hypotékám má družstevník jednou za období smluvenou s bankou možnost zbývající cenu bytu částečně nebo úplně splatit, a to i bez jakýchkoliv sankcí. Po uhrazení celé ceny bytu ho pak lze převést do vlastnictví družstevníka.

Nevýhody

Vlastnictví domu a bytu

Je logické, že vlastníkem domu a pozemku je bytové družstvo. Vy zde máte členský podíl, který vás opravňuje pouze k využívání konkrétní bytové, případně garážové či nebytové jednotky. Vlastníkem se stáváte až po případném převodu do osobního vlastnictví.

Jak probíhá prodej, pronájem a stavební úpravy v bytě

Při prodeji družstevního bytu se neplatí daň z nabytí nemovité věci. Prodej probíhá formou převodu členských práv a povinností (družstevního podílu) na nového nájemníka (nového člena družstva), který koupí získává právo k nájmu bytu. Se souhlasem družstva v souladu s jeho stanovami lze byt pronajmout. Ke stavebním úpravám v družstevním bytě budete potřebovat souhlas družstva.

V tématu prozradíme, jak vysoký je základní členský vklad do družstva, nastíníme, zda je pro vás tento typ bydlení vhodný či méně vhodný.

Mohlo by vás zajímat

Foto Eliška Kopačková, redakce

Jaká je dostupnost starších bytů v České republice?

Analýza porovnává poměr průměrné ceny starších bytů prodané v její sítí s průměrnými mzdami ve 4. čtvrtletí 2024 v jednotlivých krajích, čímž poskytuje přehled o regionální dostupnosti bydlení. Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj.

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, jamrooferpix

Stovky nových bytů v Přerově. Město se chystá na příchod nových obyvatel

Přerov se s dostavbou dálnice D1 a velkým zájmem investorů o průmyslové zóny chystá na příliv nových obyvatel. Podle vedení radnice ve městě vznikne do pěti let několik set nových bytů. Stavět je budou soukromé firmy, ale i město, které má v plánu vybudovat na místě současného hotelového domu Strojař osm desítek…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…