
Dům na betonových chůdách. Ční nad lesy a vyhlíží k moři
Je to nevšední koncept domu a jeho přístavby, které nespájí v jeden celek je materiál, ale především atypické provedení vyvýšené konstrukce.
Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, jaké kdy lidstvo pro stavbu domů používalo. Dřevěné stavby vydrží stovky let, pokud je dřevo použito správně, nevyžadují ani žádnou nadstandardní údržbu oproti jiným konstrukcím. Téměř každý rodinný dům je svým způsobem z poloviny dřevostavbou, a to v části podkroví. Možnosti využití dřeva ve stavebnictví jsou velmi široké. Objevte kouzlo obnovitelného přírodního stavebního materiálu.
Okolo dřevěných domů panuje ještě stále mnoho mýtů a polopravd. Například:
Všechny tyto domněnky vychází z neznalosti technologie a kusých informací. Dřevostavby si za poslední desetiletí vybudovali pevnou pozici a jsou zcela běžně uznávanou stavební technologií. V severských zemích nebo v USA, kde nebyla přerušena tradice stavění ze dřeva se jedná o zcela dominantní technologii s využitím všech výhod, které přináší.
Konstrukce ze dřeva může mít mnoho podob. Jedním z nejstarších způsobů, jak předci využívali dřevo ke stavbě svých domů je konstrukce srubová (nebo roubená). Jaký je rozdíl mezi srubem a roubenkou? Principem je vždy skládání dřevěných stěn z vodorovně položených masivních dřevěných prvků. Srub je vyroben z kulatiny, často pouze odkorněné, nijak tvarově neupravované s přesahy v rozích. Oproti tomu roubenka je pro české území tradičnějším způsobem výstavby z hraněných dřevěných trámů s rohy spojovanými různým druhem tesařských spojů, nejčastěji tzv. rybinovým. Srub nebo roubenku si můžete postavit i svépomocí, častěji se však využívá příprava dílů a spojů na přesných CNC strojích. Na stavbě se pak díly jen poskládají jako stavebnice.
Další konstrukcí, kterou nazýváme moderní dřevostavby je systém lehkého nebo těžkého dřevěného skeletu. Principem je vždy skládání sloupků, průvlaků a stropních trámů a jejich opláštění sendvičem z tepelné izolace a dalších vrstev.
Z klasické sloupkové konstrukce se vyvinuly i konstrukce panelových sendvičových dřevostaveb. Jelikož se dřevěné stěny snadno převáží, připraví se dům již v suchu v hale a na stavbě se panely jen montují k sobě. Postavit hrubou stavbu na připravený základ je tak otázkou několika hodin.
Speciálním typem dřevostavby je panelová z masivního dřeva. Tyto panely jsou taktéž připraveny ve výrobně, jedná se o lepené dřevo, které se nezřídka využívá z interiéru jako pohledové.
Stěna moderních dřevostaveb využívá v základu dva principy:
Uzavřený systém s parozábranou je mezi technologiemi již na ústupu, vzhledem ke své náchylnosti na poruchy. Druhý jmenovaný – otevřený systém má výhodu, že dokáže pracovat ve skladbě stěny lépe s vlhkostí. Nehrozí tak velké riziko vzniku kondenzace v konstrukci.
Ať už se chystáte dělat krov svého domu, zahradní chatu nebo celý dřevěný dům, je dobré vyznat se v druzích řeziva a kvalitě. Vstupní kvalita řeziva, jako je jeho tvarová přesnost, vlhkost, atp. totiž předurčuje samotnou kvalitu stavby. Dřevo může být vadné vlivem sesychání, vady mohl dostat do vínku již v průběhu růstu. Víte například, jestli vadí suky na trámech?
Je dobré také vědět, jak poznat poškozené dříví například napadené dřevokazným hmyzem (např. tesařík krovový) nebo houbami (nejznámější asi dřevomorka domácí). Před těmito škůdci se dřevo chrání impregnací.
Vybaveni těmito znalostmi jste pak schopni vybrat to správné stavební dříví a řezivo. Víte například, že kvalita dřeva se nepozná jistě podle letokruhů? Tedy, může to být jeden z ukazatelů kvality, ale neplatí to u všech druhů dřevin.
Dřevo jako každý jiný materiál podléhá zubu času. Při správném zabudování, tvorbě vhodných stavebních detailů a volbě správné dřeviny ale dokážou dřevěné konstrukce obstát stovky let, ostatně jak dokazují historické stavby nejen v českých skanzenech. Zvláště náchylné je dřevo na vlhkost a sluneční záření.
Je to nevšední koncept domu a jeho přístavby, které nespájí v jeden celek je materiál, ale především atypické provedení vyvýšené konstrukce.
Dějištěm oslav se stala Národní technická knihovna (NTK) v Praze, kde se na začátku dubna uskutečnila konference společně s výstavou nejlepších realizací dřevěné architektury. Výstava zde setrvala do poloviny dubna a nyní dále putuje po celé republice až do podzimu. Výstavně-publikační…
Není to rekonstrukce, z původní stavby venkovské farmy tu totiž nezůstalo prakticky nic. Přesto novostavba rodinného domu z minulosti pozemku i zdejší krajiny dál těží.
V rámci tradiční akce Salon dřevostaveb se představil dům zvaný Adolfka. Nachází se v národním parku Saské Švýcarsko poblíž Wolfsbergu (Vlčí hora), nabízí jedinečný výhled přes krajinu Labských pískovců až k Lužickým horám a je ukázkou skvělé interpretace tradičních prvků lidové architektury.…
Inspiraci si bere z estetiky rybářských vesnic, aby z modelu nahloučené zástavby několika malých domků vytvořil jeden jediný. Který je domovem. Jde o návrh rodinné rezidence, která spojuje tradici s moderní estetikou.
V Nizozemsku aby pořádný les jeden pohledal. Ale když už tam na nějaký narazí, umí zužitkovat potenciál dotyku přírody naplno. Skrze architekturu, která přírodní krajinu respektuje a funguje v souladu s ní. Třeba i tím, že pro stavbu volí udržitelné stavební postupy a obnovitelné…
Konference zvaná Natural Homes Conference & Příběhy domů 2025 začíná dnes odpoledním programem a potrvá po celý víkend (4. až 6. dubna). Během tří dnů plných přátelských setkání, workshopů, exkurzí a přednášek se v pražském kulturním zařízení Domovina sejdou stavitelé, architekti, výrobci…
Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších tuzemských dřevostaveb. Hlavními hvězdami programu budou architekti z dánského ateliéru Henning Larsen.
Uchovávat krásu objektů, z nichž dýchá minulost předešlých staletí, je jistě ušlechtilé. Ale není to ono, dokud se jim skutečně nedá nějaké současné smysluplné využití. Tady se to povedlo na jedničku.
Na počátku byla pětičlenná rodina, která už měla dost života ve městě. A proto se jim zachtělo vyzkoušet něco trochu jiného. Zatoužili po bydlení blíže přírodě, v režimu soběstačnosti, udržitelnosti a nezávislosti. Pokud byste ale předpokládali, že se s takovým odhodláním přestěhují do nějaké…
Roubenka od Martina Roubala, majitele firmy Roubenky Roubal vyniká svým vybavením a dobovým stylem. Martin Roubal navrhl a zrealizoval typickou krkonošskou roubenku Ledárnu designem a stylem života našich babiček, ale zároveň chalupa nabízí komfort dnešní moderní doby. Tato jedinečná stavba patří do…
Přihlaste se 4. dubna 2025 na konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví. Součástí bude i představení rozmanitých materiálů, které vznikly recyklací nebo upcyklací, popřípadě jsou z přírodního obnovitelného materiálu. Zapojte všechny své smysly a poslechněte si o netradičních…
V interiéru moderních dřevostaveb dnes téměř vždy najdeme viditelné dřevěné plochy. Aby si však zachovaly svůj elegantní vzhled po dlouhou dobu, je nezbytné je správně chránit.
Tvarem i svým pojetím neotřelá dřevostavba využívá různých nástrojů k tomu, aby dosáhla svého cíle. Stala se udržitelnou, soběstačnou, ekologickou. Vyrábí si energii, produkuje potraviny pro obyvatele, dává jim prostor pro odpočinek i k výkonu zaměstnání. A přírodu okolo přitom šetří.
Nesmazatelné připomínky minulosti, času stráveného na prázdninách u babičky. Dovádění, hry na zahradě, vůně květin nebo pečených buchet. To všechno tam bylo. Radostné vzpomínky z dětství, přežívající v paměti. Háček byl v tom, že právě ty se do značné míry měly stát podkladem k plánování…
Jedenáct stovek. Taková je suma rodinných domů, které jsou ročně v Dánsku odepsány a zdemolovány. Zbourány. Ani ne tak proto, že by jejich stav byl havarijní. Ale protože ustupují zástavbě, novostavbám rodinných domů, které na jejich základech vznikají. Podivné? Lidem ze studia Jesper Kusk…
Po některých dovolených by si člověk zasloužil další dovolenou, na rekonvalescenci. Švédský Sjöparken by k tomu mohl být ideálním místem. Je prostorem, který je zasvěcený klidu, odpočinku a dobíjení vnitřních baterií svých klientů. V hotelu o měřítcích malé vesnice složené z pokojů,…
Pro rozšíření malého rekreačního domu byl určující – a nejvíce komplikující skutečností – průběh svahu. Architekti se rozhodli nebojovat s terénem, ale podřídit se jeho topografii.
Chránit přírodu tam, kde je čistá a nedotčená, to jako náročný úkol tolik nezní. Jenže ochrana přírody je zapotřebí i na místech, která mají ke kráse a čistotě daleko. Například v okolí Saltholme Pools, nedaleko ústí anglické řeky Tees.
26. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který se koná 6.–8. 2. 2025 na výstavišti v Praze Letňanech, představí širokou škálu novinek a inovací v oblasti střešních materiálů, nářadí a strojů, fotovoltaiky a využívání dalších obnovitelných zdrojů energie. Na souběžných akcích se…