REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Dřevostavby více o tématu

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí přímo a stavbě. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu vyžaduje řemeslnou zručnost a je dobré zvážit, zda se do stavby pustíte sami nebo si necháte srub přivézt z výrobního závodu.

Materiál je prvotní

Základem je sehnat vhodný materiál. Kmeny na stavbu je potřeba rovné a dlouhé. Druh dřeva je nejčastěji smrk. Kmeny se seřadí, vytřídí a srovnají podle účelu kam, který bude vhodné zabudovat. Důležité je, aby srub vznikal ze dřeva čerstvého. Traduje se zimní těžba, avšak dle zkušeností v případě naskladnění velkého množství dřeva ze zimy se s následně vyschlým dřevem již v létě pracuje obtížně. První problém je důkladné odkornění, které při mokrém dříví jde dělat i ručně pořízem nicméně lze využití i techniku. Dalším problémem při vyschlém dřevu je jeho samotné zpracování. Dřevo je tvrdé nepoddajné a jakékoli zářezy jsou velmi obtížné.

Stavíme srub

Po provedení základů, které je možné provést i jako patky, ale není to běžné, je provedena hydroizolace. Dle požadavků je také možno vytvořit kamennou podezdívku. Následně začne skladba samotných stěn. K tomu je zapotřebí motorová pila, úhlová bruska a autojeřáb - jediné přístroje potřebné pro hrubou stavbu. Aby se vyrovnala tvarová sbíhavost kmenů, kladou se vždy sudé a liché řady v opačném směru. Stropy, sloupky i konstrukce krovu, stejně jako například zábradlí je pěkné tvořit z kulatiny tak, aby charakter stavby byl co nejvíce přírodní a byla znatelná ruční práce. Stejně tak prkna na záklop je možné vytvořit jako překládané, bez rovných hran. S tím je potřeba počítat při tvorbě ploch, které je nutno mít rovné, například podlahy v patře. Je nutné počítat s vyrovnáním, výřezy pro rošt a osazení záklopů stropů, nezávislý vyrovnaný rošt pro sádrokartony v podkroví atd.

Střechu můžete vytvořit tradičně z šindele, tašek nebo jako tzv. „zelenou“ čili osázenou vegetací. Zelená skladba extenzivní střechy obsahuje 10 - 15 cm hlíny. Ze zkušeností se pro osázení nejvíce hodí rozchodníky. Sami se rychle množí, takže sazenic není potřeba mnoho. Zelená střecha, dřevěné masivní stěny, skladba podlahy (v přízemí půdovka) i kamenem obložený robusní komín zajišťuje příjemné vnitřní klima.

Instalace jsou vedeny povětšinou v podlahách a ve stropech, k vyvedení vypínačů a zásuvek se využívají buď vyfrézované drážky pro dveře či je potřeba na zásuvku myslet již předem nebo schovat za předstěnu - zkrátka vždy podle momentální situace. Stoupací potrubí kanalizace je umístěno do rohů pokud možno podřadnějších prostor a zakryto za předstěnou - samozřejmě dřevěnou.

Skladba krovu, veškeré prvky z kulatin. Foto archiv Ivan Lokvenc

Pozor na sesychání a dotvarování domu

Velkou pozornost je nutné věnovat důsledné dilataci všech nezávislých konstrukcí. Srubové stěny se vlivem sesychání dřeva a dotvarováním sesednou dle pozorování až o 8 cm na jeden metr výšky stěny, to znamená až o 20 cm na jedno podlaží. Typickým příkladem konstrukcí jaké je třeba dilatovat, je komín, okna a dveře, ale i kanalizace, která je na části použitá jako pružná. U sádrokartonů se stane, že popraskají především spoje s dřevěnou stěnou, stavba se však po sednutí již příliš nehýbe a proto postačí praskliny po čase jednou opravit a následně se již netvoří. Okna a dveře se vsazují do samostatných rámů, které jsou volně uloženy na bocích do drážek, u horního okraje je nutné nechat volnou mezeru vyplněnou stlačitelnou tepelnou izolací překrytou lištou. Na sedání je nutné pamatovat také při tvorbě schodiště a jeho výrobu ponechat až na pozdější fázi výstavby. Pokud v konstrukci přízemí s roubenými stěnami použijeme svislý sloupek, může nastat problém, že stěny se seschnou a sesednou, avšak svislý sloup nikoli a pak je nutné myslet na zajištění aretace. Lepší je, se však těmto nepřirozenostem vyhnout.

Důležitým požadavkem je nespěchat na stavbu. Nechat stavbu alespoň jednu zimu vymrznout je nutností. V případě, že se tak nestane a na jaře a v létě postavený srub na zimu uzavřeme a zatopíme v něm, dřevo se uvnitř ohřeje a rychle vysuší. Zatímco na povrchu z exteriéru bude zůstávat kmen studený a vlhký, stěny se zkroutí, rozeschnou se spoje, objeví se velké výsušné trhliny, krásný a kvalitní dům se tak snadno naprosto zničí.

Povrchové úpravy jsou dělány před zahájením montáže impregnací proti škůdcům a po jejím dokončení se aplikuje zabarvující nátěr. Nejdůležitější ochranou je však ochrana konstrukční s dostatečnými přesahy střech, jaké se k takovémuto druhu stavby hodí. Díky přesahům střech si pak na objektu můžete dopřát i dřevěné venkovní parapety bez lakování.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dřevostavby

  1. Dřevo a dřevostavby
  2. Bojíte se dřevostavby? Nevěřte mýtům o dřevěných domech!
  3. Srub nebo roubenka? Jaký je v tom rozdíl?
  4. Konstrukční systémy dřevostaveb: Lehký a těžký dřevěný skelet
  5. Dřevostavby lze stavět z panelů sendvičových i masivních
  6. Skladby obvodového pláště dřevostavby
  7. Proč dřevo v exteriéru šediví?
  8. Jak prodloužit trvanlivost dřeva v exteriéru?
  9. Jak se staví srub svépomocí

Mohlo by vás zajímat

Srub nebo roubenka? Jaký je v tom rozdíl?

Srub nebo roubenka? Jaký je v tom rozdíl?

Dřevěné stavby tradiční konstrukce představují sruby či roubenky. Principem je vždy skládání dřevěných stěn z vodorovně položených masivních dřevěných prvků. Srub je vyroben z kulatiny, často pouze ...

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Pozemek v mírném východním svahu s výhledem na Lysou horu, Smrk a Kněhyni, místní tři největší kopce, se zdá být naprostým ideálem. Zvlášť, když na vlak je to od domu jen nějakých 200 metrů. I když ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška