REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sanace vlhkosti zdí domu

Sanace vlhkosti zdí domu

S vlhkostí se setkáte jak ve starých domech, tak i v novostavbách. Některé příčiny lze odstranit svépomocí nebo s pomocí stavební firmy. Opatření se navrhují vždy na míru konkrétnímu domu a obvykle se kombinuje několik sanačních metod. Co znamená zdivo podřezat a vložit izolaci, injektovat či jak jej odvětrat? Nesmíme zapomínat ani na svislou hydroizolaci a sanační omítky.

Kde se bere vlhkost ve zdech a dalších konstrukcích?

Důvody průniku vlhkosti do stavebních konstrukcí jsou několika druhů. Pro správný sanační zásah je nutné dobře určit příčinu vlhkosti, což nebývá vždy jednoduché a v mnoha případech budeme potřebovat radu znalce. Vlhkost se do konstrukce dostává z těchto důvodů:

Pokud se vlhkost objevila náhle u staré stavby, je dobré se ptát co se v okolí stavby nebo na stavbě samotné změnilo. Neodborný zásah do podlah, vykácení stromů v okolí, zřízení jezírka apod. i to může mít vliv na vlhkost.

Proč škodí vlhkost ve stavbě?

Každý nějak podvědomě cítíme, že vlhkost do stavební konstrukce nepatří. Ale proč vlastně? Jaké to má fyzikální opodstatnění? Důvodů je více. Například voda v tepelné izolaci ochrání dům před zimou stejně dobře jako mokrý svetr. Vlhkost v dlouhodobém působení ale ohrožuje i statiku stavby, jelikož vyplavuje pojivo z malty a soli migrující díky vodě do zdiva rozkládají stavební materiály. Voda v kombinaci s mrazem se rozpíná a způsobuje trhliny a opadávání omítky. U dřevěných konstrukcí zase vytváří lepší prostředí pro nástup dřevokazných hub nebo hmyzu.

Vlhkost ale škodí i našemu zdraví, jelikož nezřídka znamená výskyt plísní.

Co s vlhkostí? Jak izolovat vlhké zdivo?

Možností, jak izolovat zeď je více, vždy by měl odborný projektant nebo stavební firma posoudit, jaká sanační metoda bude v tom, kterém případě nejvhodnější. Klasické podřezání se nehodí všude, a i to lze zhotovit několika způsoby. Možnosti, jaké se nabízí:

Izolací to nekončí

Izolace se musí provést odborně, aby nedocházelo k migraci vlhkosti jinými cestami. I další kroky musí být navrženy správně. Nelze totiž zdivo, které roky vlhlo ihned po odizolování zavřít pod vrstvu polystyrenu nebo neprodyšné omítky. Sanační opatření spočívají i v několikaročním odvětrání vlhkosti ze zdiva, navrhují se speciální sanační omítky, které vlhkosti dovolí odvětrat, navíc pomohou odstranit ze zdiva nežádoucí soli apod. Pokud bychom následná sanační opatření zanedbali, můžeme si připravit problém v budoucnu, který si vyžádá další nemalé investice.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: izonil.cz/

IZONIL a vysoké letní teploty

IZONIL je inovativní stavební materiál, který se používá pro sanační a hydroizolační účely. Jeho vlastnosti a schopnosti odolávat vlhkosti a vodě ho činí ideální volbou pro ochranu staveb.

Zdroj: Jan Hrdlička

Co dělat s poruchami fasády? Praskliny a skvrny na zateplení očima odborníků

Ne všechno, co na fasádě domu vidíte, je porucha. Některé skvrny na fasádě nejsou projevem závažné poruchy. Ale mnohé z poruch ať se již jedná o skvrny, praskliny nebo trhliny se mohou v čase rozvinout v závažný problém celého domu. Čeho byste si měli všímat, co můžete opravit sami a kdy musíte pozvat odbornou firmu?

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Nejčastější problémy

Dešťová voda je přirozená srážková voda, která nebyla znečištěna použitím. Těsně před dopadem na povrch obsahuje řadu látek. Jsou to zejména rozpuštěné plyny a látky zachycené průchodem atmosférou jak organické, tak neorganické. Po dopadu na povrch se obohacuje o další látky, které unáší nebo rozpouští na své cestě…

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Zdi, stropy i sloupy mateřské školy z roku 1968 začaly mít velké statické trhliny. Praskaly příčky, podlaha i obklady na nově obložených záchodech. Přivolaná statička doporučila školku zavřít. Proč se stal stav tak vážný? Mohla za to nedávná rekonstrukce školky? Proč se trhliny projevily až nyní? A byl jen jeden…

Zdroj: AdobeStock -  Roman Milert

Jak umíchat beton? Na co dát pozor při betonování drobných staveb

Beton lze využít na mnoho drobných realizací okolo domu i v zahradě. Schody, opěrné zídky, základové patky a další si mnozí zvládnou zrealizovat sami. Na takovou betonáž často nepotřebujete ani míchačku, na menší objemy stačí kolečko či plech. Jak namíchat beton? Na co si dát pozor? Kolik dát do betonu vody, písku a…

Zdroj: Fotolia.com

Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci

Na sousední parcelu najede rypadlo a začne kopat základovou jámu. Zdi vašeho domu se třesou, objevují se praskliny. Noční můra každého vlastníka rodinného domu. Máte nějakou možnost se bránit? Jak zakročit při poškozování svého domu sousední stavbou? A co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Neváhejte s přihlášením - na březnový termín zbývá už jen 5 volných míst - začínáme v pondělí 23. března. Intenzivní pětidenní vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

REKLAMA