Schodiště je konstrukce, zajišťující komunikační propojení dvou rozdílných úrovní podlahy. O schodišti mluvíme už při třech a více schodech (stupních, výškách), které potřebný výškový rozdíl překonávají. Vztahuje se na ně celá řada norem, konstrukčních, estetických a funkčních požadavků. Rozumíte schodištím? A víte, jak se rozměry schodiště počítají? Jaký je pohodlný rozměr schodu?
Jak se nazývají části schodiště
Abychom si ve stavařině (nebo jakémkoli jiném oboru) rozuměli, je potřeba hovořit stejným jazykem – dávat konkrétní jména konkrétním částem schodiště je důležité. Názvosloví schodišť obsahuje například tyto pojmy:
- Stupnice (plocha na kterou stoupáte)
- Podstupnice (svislá plocha stupně – některé schodiště jsou bez podstupnic)
- Schodišťové rameno (sestava schodišťových stupňů mezi dvěma podestami)
- Schodišťové zrcadlo (volný prostor mezi schodišťovými rameny)
- Stupeň (jedna výška na schodišti)
- A mnohé další.
Schodiště a jeho tvary a rozměry
Schodiště mohou mít různý půdorysný tvar odvíjející se od dispozice domu, architektonického záměru, komunikačních souvislostí apod. Rozeznáváme v zásadě tato tvarová řešení dle tvaru výstupní čáry:
- Přímé schodiště
- Zakřivené
- Točité
Dále se můžeme bavit o schodišti se zrcadlem, s mezipodestou apod.
Při návrhu schodiště je nutné vše správně vypočítat. Je nutné dodržet základní rozměry, sklon schodiště, maximální výšku stupně a podchodné výšky tak, aby bylo pohodlné pro daný účel. V rodinném domě je minimální šířka schodiště 900 mm, doporučuje se však více. V bytových domech na únikových cestách se šířka odvíjí dle požárního výpočtu, minimálně je však 1100 mm, pro průchod dvou lidí je však potřeba 1200. Je také důležité zvážit, co bude nutné po schodišti stěhovat. Zcela jiné požadavky bude mít například schodiště v domově pro seniory nebo nemocnici.
Samotná výška a šířka stupně se pak řídí výpočtem schodiště, který vychází z délky lidského kroku. Výpočet schodiště ponechte na projektantovi, vy si pouze ověřte, zda vám výška stupně, šířka ramene a sklon schodiště bude vyhovovat.
Konstrukce schodiště
Způsob tvorby konstrukce schodiště vychází z projektu. Hrají roli okolní nosné konstrukce, možnost vestavění schodiště do prostoru, uchycení ke stěnám, volba materiálu schodiště apod. V rodinných domech se instalují převážně schodiště samonosná dřevěná nebo ocelová, montovaná až do hotové stavby podobně jako například kuchyňská linka. Dalším běžně užívaným způsobem je schodiště betonové monolitické, prefabrikované jako celek nebo skládané z prefabrikovaných dílců, vytvořené již v rámci hrubé stavby. Toto schodiště se pak obkládá běžně dřevěným obkladem, dlažbou keramickou nebo kamennou.
Speciální schodiště
Pro speciální případy překonávání výškových rozdílů využijeme schodiště strmá, žebříková nebo skládací. Dalším případem je schodiště mlynářské. Například pro výlez do půdního prostoru nebo pro výlez na střechu apod. Strmými schodišti lze vyřešit výstup do spacího patra garsoniéry či víkendové chaty. Nejedná o pohodlné řešení, nicméně plní svůj účel při značné úspoře místa.