REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Schodiště nebo výtah? S Vertical Walking se dostanete vzhůru vlastní silou bez námahy

Výtah je hlučný, nákladný na provoz a údržbu, jeho kabina zabere velké množství místa. Oproti tomu schodiště je téměř bezúdržbové, místa ale zabere ještě více a chůzi po něm nemusí lidé staršího věku nebo s úrazem zvládat. Podívejme se na jednu stavební „vychytávku“, kterou se dostanete vzhůru i dolů vlastní silou, přesto vsedě a bez námahy.

Cena stavebních parcel ve městě letí strmě vzhůru, a evidentně bude hůř. V průběhu následujících třiceti let by se totiž obyvateli měst měly stát další 3 miliardy lidí. A tento přesun bude neodbytně spojen jak s dalším nárůstem ceny pozemků ve městech, tak i s potřebou zacílit na vytěžení možností vertikálního prostoru. Domy nahradí výškové budovy a mrakodrapy, přibude více vyšších obytných věží. Jenže tento předpokládaný trend nebude bez komplikací, jak upozorňují vývojáři z nizozemské Rombout Frieling Lab. 

Hlavní komplikací při exploataci vertikál nebude nedostatek odolného a flexibilního stavebního materiálu, ale „bottleneck“ dopravy obyvatel vzhůru. Schodiště nejsou pro každého, a vzhledem k rostoucímu počtu starších obyvatel měst se s nimi při dobývání výšek nedá moc počítat. A výtahy? Proti těm mají vývojáři z Rombout Frieling Lab také výhrady. „Výtahy jsou jen zřídka dobrou alternativou. Potřebují totiž ke svému pohybu nemalé množství externí energie, jsou nákladné, náročné na údržbu, a prakticky zabírají jen o trochu méně místa, než schodiště.“

Proto vypracovali a následně představili prototyp „schodiště bez schodů, výtahu bez motoru“, pojmenovaný prostě Vertical Walking. Ten umožňuje lidem překonávat výškový rozdíl mezi patry nenáročně, vsedě, a přitom efektivně. Šachta „průchodu“ je přitom omezena jen na vedení jistícího systému a zabírá jen zlomek prostoru, který by vyžadoval výtah. Celé řešení se navíc jeví jako velmi levné, a současně ho mohou využívat i hendikepovaní lidé (v rámci testů se zapojili tělesně postižení a jeden člověk s amputovanými dolními končetinami).

Celý vertikální pohyb přitom vychází z pohybů lidského těla,“ říkají Rombout Frieling Lab. „Ve skutečnosti při tom ale vynaložíte jen desetinu energie, kterou byste potřebovali k překonání schodiště o stejné výšce.“ Přesvědčte se sami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Schodiště

Zdroj: Fotolia.com - Fotolyse

Jaro se blíží, můžeme už stavět?

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Zimní maltové směsi mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule. Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C.

Jak postavit schodiště: Řemeslný workshop na Fakultě stavební ČVUT v Praze

Jak postavit schodiště: Řemeslný workshop na Fakultě stavební ČVUT v Praze

V říjnu roku 2018 se v Ateliéru D Fakulty stavební ČVUT v Praze konal workshop „Schodišťové konstrukce – Řemeslná obnova historických staveb“. Workshopu se jako lektoři zúčastnili zaměstnanci Fakulty stavební ČVUT v Praze, Národního technického muzea a odborníci z praxe. Na straně účastníků se na akci podíleli…

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou být důležité i při hledání příčin poruch i na stavbách svépomocí. Je v něm zapsáno vše podstatné – například jaké bylo…

Eskalátor, pohyblivé schody si nechal před 125 lety patentovat Jesse Reno

Eskalátor, pohyblivé schody si nechal před 125 lety patentovat Jesse Reno

Pohodlně jezdit na eskalátorech dnes můžeme díky vynálezu, který si před 125 lety, 15. března 1892, nechal patentovat americký technik Jesse Reno. Jeho "pohyblivé schody", vlastně spíš jezdící rampa, ještě nesloužily jako dopravní prostředek, ale jako zábavná atrakce na newyorském Coney Islandu. Jednalo se o běžící…

REKLAMA