REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Schodiště nebo výtah? S Vertical Walking se dostanete vzhůru vlastní silou bez námahy

Výtah je hlučný, nákladný na provoz a údržbu, jeho kabina zabere velké množství místa. Oproti tomu schodiště je téměř bezúdržbové, místa ale zabere ještě více a chůzi po něm nemusí lidé staršího věku nebo s úrazem zvládat. Podívejme se na jednu stavební „vychytávku“, kterou se dostanete vzhůru i dolů vlastní silou, přesto vsedě a bez námahy.

Cena stavebních parcel ve městě letí strmě vzhůru, a evidentně bude hůř. V průběhu následujících třiceti let by se totiž obyvateli měst měly stát další 3 miliardy lidí. A tento přesun bude neodbytně spojen jak s dalším nárůstem ceny pozemků ve městech, tak i s potřebou zacílit na vytěžení možností vertikálního prostoru. Domy nahradí výškové budovy a mrakodrapy, přibude více vyšších obytných věží. Jenže tento předpokládaný trend nebude bez komplikací, jak upozorňují vývojáři z nizozemské Rombout Frieling Lab. 

Hlavní komplikací při exploataci vertikál nebude nedostatek odolného a flexibilního stavebního materiálu, ale „bottleneck“ dopravy obyvatel vzhůru. Schodiště nejsou pro každého, a vzhledem k rostoucímu počtu starších obyvatel měst se s nimi při dobývání výšek nedá moc počítat. A výtahy? Proti těm mají vývojáři z Rombout Frieling Lab také výhrady. „Výtahy jsou jen zřídka dobrou alternativou. Potřebují totiž ke svému pohybu nemalé množství externí energie, jsou nákladné, náročné na údržbu, a prakticky zabírají jen o trochu méně místa, než schodiště.“

Proto vypracovali a následně představili prototyp „schodiště bez schodů, výtahu bez motoru“, pojmenovaný prostě Vertical Walking. Ten umožňuje lidem překonávat výškový rozdíl mezi patry nenáročně, vsedě, a přitom efektivně. Šachta „průchodu“ je přitom omezena jen na vedení jistícího systému a zabírá jen zlomek prostoru, který by vyžadoval výtah. Celé řešení se navíc jeví jako velmi levné, a současně ho mohou využívat i hendikepovaní lidé (v rámci testů se zapojili tělesně postižení a jeden člověk s amputovanými dolními končetinami).

Celý vertikální pohyb přitom vychází z pohybů lidského těla,“ říkají Rombout Frieling Lab. „Ve skutečnosti při tom ale vynaložíte jen desetinu energie, kterou byste potřebovali k překonání schodiště o stejné výšce.“ Přesvědčte se sami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Schodiště

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou ...

REKLAMA