REKLAMA

Mgr. Radomír Dohnal

Archiv článků autora:

Foto: Marc Goodwin

Dům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhem

Pravá norská zima je pro Středoevropana jen stěží představitelná, ale v Geilo Cabin, navržené architekty ze studia Lund Hagem Architects, byste ji asi ani nepocítili. Chata pro milovníky zimních sportů totiž počítá se zdejšími přírodními podmínkami do všech detailů.

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Stavby vodních nádrží a na ně napojených hydroelektráren patří po technické stránce mezi ty vůbec nejnáročnější. Přesto se „rychlost“, s jakou se Nigérie odhodlává k dokončení stavby v Gembu zdá až zarážející. Vodní dílo Mambilla, které by mělo být podle stavební dokumentace hotové za dvaasedmdesát měsíců, staví vlastně už 45 let.

Zdroj: Fotolia.com - Liubov Furs

Města s nejvíce znečištěným ovzduším na světě

Slovy klasika: „Svět je překrásné místo pro život.“ Přesto na něm narazíte na místa, kde byste v zájmu svého zdraví raději pobývali co nejkratší dobu, a kde rozhodně žít nechcete. Třeba ve městech, která proslula nejvíce znečištěným ovzduším. Dnešní článek nebude příliš pozitivní. O to více by měl být varováním. Chovejme se, topme a stavme tak, abychom v našich městech nemuseli zažívat podobné situace.

Foto:  Dennis Lo Designs

Flexibilní byt se promění dle požadavků, stačí přesunout stěny

Kolika podob může nabývat jediný byt? Stěny rozdělující místnosti nedávají mnoho prostoru pro invenci, a jednotlivé úpravy mohou mít vlastně jen charakter proměn designu a obměny na úrovni nábytku či bytových doplňků. Co by se ale stalo, kdyby se stěny v interiéru dokázaly proměňovat podle vaší nálady, momentálních požadavků na dispozici a využití bytu? A přesně na takovém principu pracuje celý projekt WING Loft od architektonického studia Laboratory Explorative Architecture & Design (LEAD).

Zdroj: Fotolia.com - Alessandro2802

Střešní solární elektrárny mohou být překážkou pro hasiče

Ve Spojených státech amerických začínají zvolna objevovat další, dosud méně zjevnou negativní stránku domácích solárních instalací. V případě nehod a požárů totiž střešní elektrárny značně znesnadňují práci hasičům.

Zdroj: Fotolia.com - malp

VIDEO: 10 nejekologičtějších měst světa

Nejrůznější žebříčky a srovnání jsou bezpochyby populární, a nevyhýbají se ani světovým metropolím. Zvlášť když přijde na zhodnocení jejich kvalit. Příkladem může být seznam deseti měst, které se pro své ekologické rysy staly inspirací zbytku světa. Ekologie a zájem o životní prostředí se tu stal součástí vnitřní filozofie, stejně jako hluboký zájem o to, předat svým potomkům prostor k životu v lepším stavu, než v jakém jsme ho obdrželi od našich předků.

Modulární obytná buňka ze dřeva je určena do extrémních podmínek i na vodní hladinu Foto: Vlad Mitrichev, Ivan Ovchinnikov

Modulární obytná buňka ze dřeva je určena do extrémních podmínek i na vodní hladinu

Jméno designéra a architekta Ivan Ovčinikova (Ovchinikov) je dnes v mezinárodním odborném tisku skloňováno ve všech pádech. Zakladatel ruského studia BIO-architects se totiž profesně dopracoval do bodu, kdy se jeho design stává architekturou a naopak. DD 16 je stejně tak architekturou, jako výrobkem. Unikátní obydlí modulární povahy je navíc zajímavé i v dalších rysech.

Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Obnovitelné zdroje energie se stávají nedílnou součástí moderních staveb, nejen pouhým doplňkem v podobě solárních instalací na střechách. Elektrickou energii už domy mohou vyrábět také pomocí fotosenzitivních skel, nátěrových barev nebo integrovanou solární střešní krytinou. Univerzita v Exeteru tuto nabídku rozšířila o další užitečný prvek: skleněné solární bloky, známé jako luxfery.

Foto: AMBAU TALLER D’ARQUITECTES

Nové loftové bydlení umí ukázat kvality staré řemeslné práce

Španělští architekti ze studia AMBAU TALLER D’ARQUITECTES sice neprozradili, co konkrétně je k jejich poslednímu projektu, renovaci loftu El Cabañal poutá, ale naznačili, že zakázka měla osobní rozměr. A na realizaci je skutečně znát jistá změnu v přístupu. Loftový byt, který vznikl razantní rekonstrukcí původní přístavby řadového domu, je skutečně šitý na míru svým obyvatelům. V drobných detailech se zrcadlí tendence posunout fádní rozměr práce k maximální spokojenosti s konkrétní osobou klienta. Není tu nic navíc, jen to, co je zapotřebí. A v tom je jeho síla.

Zdroj: Fotolia.com - aleksandar kamasi

VIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobily

Autonomní vozidla, která se bez asistence člověka dokáží pohybovat ulicemi měst, jsou jedním z horkých trendů současného vývoje. Tato technologie se ale rozhodně neomezuje jen na veřejné dopravní komunikace, stále větší důraz na ni klade i sektor stavebního a důlního průmyslu. Není proto překvapením, že právě zde dosahují autonomní vozidla většího zapojení i úspěchů.

Foto: Amit Geron/Eti Buskila

Staré chodby a sklepení ve skále proměnili na moderní byt

Bydlení v jeskyni? Na pravěk a lovce mamutů můžete směle zapomenout. Izraelští architekti dokázali působivou rekonstrukcí proměnit staleté chodby a sklepy v moderní bydlení, které těží z bohaté historie lokality i středomořského klimatu.

Zdroj: Fotolia.com - Stefano Gasparotto

Požár v Grenfell Tower: Londýnská lekce, která zůstává (zatím) bez odpovědi

Požár, který 14.6 2017 vypukl v západo-londýnské Grenfell Tower, byl nepochybně děsivou katastrofou. Oheň a dusivý dým, se kterým zápasili hasiči 24 hodin, si za oběť vyžádal nejméně 66 lidských životů. I proto je přirozeným zájmem všech zabránit opakování podobné situace. Ukazuje se ale, že to zdaleka nebude tak snadné. S požární bezpečností jsou totiž nejen v Londýně výškové budovy na štíru.

Rekonstruovaná budova a zahrada poskytuje klid na cvičení. Srdcem areálu je kuchyně Foto: Marina Pineda

Rekonstruovaná budova a zahrada poskytuje klid na cvičení. Srdcem areálu je kuchyně

Je to místo, kde můžete nalézt útočiště před vnějším světem. Původně zarostlá ruina v neudržované zahradě se pod rukama architektů změnila na prostor vytvořený za účelem relaxace a cvičení jógy. Zajímavé je členění domu i zahrady s vyznačením hlavních směrů. Kuchyně, jako všem srozumitelné místo se zde stává srdcem celého areálu.

Moderní dům, který se přizpůsobuje terénu a zachovává kontakt s krajinou Foto: Denilson Machado/ MCA Estúdio

Moderní dům, který se přizpůsobuje terénu a zachovává kontakt s krajinou

Brazílie zbožňuje rytmus, a ten je typický i pro práci architektů ze studia Tripper Arquitetura. I když jejich Casa Portobello připomíná spíš letní rezidenci zbohatlíků, jedná se prý o obyčejné rodinné bydlení. V Brazílii totiž lidé pracují nejen v odlišném tempu, ale i s jinými měřítky.

Zdroj: Fotolia.com - vichie81

VIDEO: Miniaturní byt za 11 miliónů korun má menší plochu než Tesla X

Člověk se spokojí s málem. Někdy ale to „málo“ představuje poměrně zásadní změnu v životním stylu komfortu a komfortu bydlení. Příkladem může být nový model mikroapartmánu, který nabízí hongkongská společnost Henderson Land Development Co. Ale pozor, nejedná se o levné řešení. Necelých patnáct metrů čtverečních vás přijde na půl milionu dolarů.

Zdroj: City Tree

Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomoci

Nízká kvalita ovzduší ve městech se odráží na špatném zdravotním stavu jeho obyvatel. A vzhledem k tomu, že by v roce 2050 mělo ve městech žít 66 % lidské populace, je to problém, který si rozhodně zaslouží řešení. Jedno z nich nyní nabízí německá společnost CityTree.

Foto: Youngchae Park

Přívětivý rodinný dům architekti vytvořili s ohledem na potřeby jeho obyvatel

Musí být každý architektonický projekt vizuálně strhující, omračující svým inovativním provedením plným moderního strohého designu? Ne nutně, dokazují na příkladu J&J house architekti Hyoungnam Lim, Eunjoo Roh z jihokorejského studia GAON. Postavili (ne)obyčejný rodinný dům na míru svým zákazníkům, po vizuální stránce přívětivý a architektonicky čistý.

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Věž v německém Rottweilu vysoká 246 metrů se nyní stala místem, kde se přepisuje historie. Alespoň ta, která je vztažena k vývoji výtahů. Společnost ThyssenKrupp tu v dvanácti šachtách současně testuje provoz výtahů, které jsou schopny se při rychlosti deseti metrů za sekundu pohybovat nejen vertikálně, ale i horizontálně. Jejich výtahový „Multisystem“ by mohl zcela proměnit způsob, jakým pohlížíme na stavbu výškových budov.

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist