REKLAMA

Mgr. Radomír Dohnal

Archiv článků autora:

Zdroj: City Tree

Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomoci

Nízká kvalita ovzduší ve městech se odráží na špatném zdravotním stavu jeho obyvatel. A vzhledem k tomu, že by v roce 2050 mělo ve městech žít 66 % lidské populace, je to problém, který si rozhodně zaslouží řešení. Jedno z nich nyní nabízí německá společnost CityTree.

Foto: Youngchae Park

Přívětivý rodinný dům architekti vytvořili s ohledem na potřeby jeho obyvatel

Musí být každý architektonický projekt vizuálně strhující, omračující svým inovativním provedením plným moderního strohého designu? Ne nutně, dokazují na příkladu J&J house architekti Hyoungnam Lim, Eunjoo Roh z jihokorejského studia GAON. Postavili (ne)obyčejný rodinný dům na míru svým zákazníkům, po vizuální stránce přívětivý a architektonicky čistý.

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Věž v německém Rottweilu vysoká 246 metrů se nyní stala místem, kde se přepisuje historie. Alespoň ta, která je vztažena k vývoji výtahů. Společnost ThyssenKrupp tu v dvanácti šachtách současně testuje provoz výtahů, které jsou schopny se při rychlosti deseti metrů za sekundu pohybovat nejen vertikálně, ale i horizontálně. Jejich výtahový „Multisystem“ by mohl zcela proměnit způsob, jakým pohlížíme na stavbu výškových budov.

Foto: Adam Kencki / BoysPlayNice

Adaptaci staré věže v Mikulově na penzion ocenili i v zahraničí

Je osvěžující nalézt v záplavě reportů mezinárodně uznávaných architektů informace o české stopě. Jedním z takových výrazných otisků se stala i „středověká“ rekonstrukce penzionu v renesančním jádru města, kterou mají na svědomí architekti ze studia ORA. Působivé zpracování i hluboký respekt k původnímu charakteru stavby dodal jejich projektu Štajnhaus nevšední a osobitý ráz.

Tokyo, zdroj: Fotolia.com - Sean Pavone Photo

Největší města v historii lidstva, jejich vzrůst i zánik

Města se objevují, rostou a někdy také mizí. Vše je jen otázkou času. Města vždy plnila nejrůznější funkce, ale z historického úhlu pohledu se za posledních devět tisíc let (od roku 7000 před naším letopočtem do současnosti) drasticky proměnila jen jejich velikost. Nejstarší datované a archeology spolehlivě doložené město (dnes ležící na lokalitě Çatalhöyük v Turecku) mělo v roce sedm tisíc let před naším letopočtem zhruba jeden tisíc obyvatel. Největším městem dnes (pokud budeme počítat celou zastavěnou plochu) je Tokio s 38 miliony obyvatel.

Foto: Office Haratori

Stodola v Alpách ukrývá bydlení v japonském stylu

Dům určený k obývání, nebo spíš architektonická studie v terénu? U projektu Alpine Loft, na kterém spolupracovali architekti studií Office Haratori a Office Winhov, se prostě Východ potkal se Západem. Toto setkání dvou různých kultur vyústilo v netradiční realizaci – rekonverzi staré švýcarské stodoly do podoby alpské chaty. Interiér ale nezapře japonskou inspiraci.

Interiér prezentačního centra výrobce whisky, vnímá návštěvník všemi smysly

Interiér prezentačního centra výrobce whisky, vnímá návštěvník všemi smysly

Architektura obecně sází spíše na vizuální stránku vjemu, občas na akustickou. Případů, kdy by cíleně zapojovala jiné smysly uživatelů, není mnoho. Aktuální práce týmu Clickspring Design však dokazuje, že ve hře nemusí být jen hmat nebo sluch, ale také čich popřípadě chuť. Jejich návštěvnické centrum pro výrobce whisky sklízí uznání po celém světe.

Eskalátory v Épinettes propojují mnoho funkcí. Autor: Benoit Grimbert

Eskalátory na Épinettes jsou zároveň rozhlednou i muzeem

Navzdory čistě „mechanickému“ provedení nabízí dělený eskalátor v pařížských Épinettes neobvyklý zážitek, který do města přivádí zeleň. Architekti z Atelier MOSCA navíc upozorňují, že podobný model by bylo možné využít na řadě dalších lokalit, a to nejen v centru.

Foto:  Casey Dunn

Rodinný dům v nehostinných horách vyniká kontrasty

Do krajnosti nehostinný terén, který si jako místo pro rodinný dům vybral klient studia Hazelbaker Rush přiměl architekty učinit radikální řez. Ostré oddělení stavby od okolí ale bylo nezbytnou podmínkou: Tam, kde končí dům, začíná pustina.

Mech v bytě. Živý nebo umělý?

Mech v bytě. Živý nebo umělý?

Někdy je těžké zavděčit se všem. Na jedné straně vynakládáme nemalé úsilí, abychom naše obydlí zbavili řas a plísní, případně vymýtili všechnu obtěžující zeleň a plevel v okolí našich domů, a na druhé straně se pak usilovně snažíme dodat našemu bydlení uklidňující přírodní ráz živou vegetací.

Foto: Laia García

Architektura se sociálním přesahem: Když se ženy učí stavět levné domy

Netradiční projekt architektonického studia C-re-Aid v Tanzanii má široký přesah. Ve zdejším Centru pro ženy se dnes nejen Masajky učí stavět domy. Jejich muži už to totiž zapomněli. Ženy si tak skrze dovednosti získávají lepší postavení ve společnosti. Díky architektuře a stavitelství.

Zdroj: Fotolia.com - Tom Wang

Tepelné ostrovy měst: Problém lze řešit lokálními zásahy

V roce 2050 bude žít 66 % světové lidské populace ve městech. A pokud nepřijmeme nějaký radikální plán změny našeho dosavadního počínání, probíhající klimatické změny o sobě dají této mase obyvatel vědět i nebývale navýšeným efektem tepelných ostrovů.

Zdroj: Fotolia.com - AlexanderZam

Architekti bez titulu – samouci co změnili svět stavitelství

Následující text je do krajnosti nevýchovný a demotivující, zvlášť pokud právě studujete architekturu. Poukazuje totiž na to, že k tomu, abyste se stali světově proslulým architektem, nepotřebujete vzdělání v oboru. Velcí géniové moderní architektury z minulého století, muži, kteří formovali nové styly a dnes se po nich jmenují prestižní ocenění, vycházeli totiž z dočista jiného prostředí než z univerzitních učeben.

Foto:  Hiroyuki Oki

Dům jako džungle bambusů: Minimální prostor, maximum zeleně

Nahuštěná uniformní zástavba velkoměsta a čtyři patra na parcele o výměře 6x10 metrů. Je možné tady vytvořit zelený ráj? Vietnamští Vo Trong Nghia Architects nepochybují o tom, že ano. Jejich Bamboo House má navíc sloužit jako příklad pro další obyvatele, kteří by rádi podstoupili tuto lákavou změnu životního stylu a dobrali se kvalitnějšího bydlení.

Zdroj: Fotolia.com - chrislhasl

Demolice v centru Manhattanu vytvořila místo pro druhou nejvyšší budovu New Yorku

Jestli vše půjde podle plánů majitelů společnosti SL Green Realty, vyroste v roce 2020 na rohu Dvaačtyřicáté ulice a Vanderbilt Avenue ve středním Manhattanu mrakodrap, který bude aspirovat na titul „druhé nejvyšší stavby v New Yorku“. Budově zvané One Vanderbilt (nebo také One Vanderbilt Place) bylo ale zapotřebí nejprve udělat místo.

Foto: Shamanth Patil J.

Strohý dům s výhledem na hory nezapře inspiraci světovou architekturou

Netradiční místo pro dům si žádá netradiční řešení. Rodinný dům na dohled indického Bombaje s překrásným výhledem na horský masiv se měl stát místem odpočinku a relaxace. Architekti se inspirovali světovým dílem Franka Loyda Wrighta, nechali se jím volně vést a vytvořili na kontext Indie velmi netradiční, přesto však skromný a útulný dům.

Zdroj: Fotolia.com - Taras Vyshnya

Města pro lidi nebo pro automobily?

Nerovnoměrná distribuce veřejného prostoru je problém, který trápí „specialistu na systémy městské mobility“, Mikaela Colville-Andersena. Svá stanoviska, pokud jde o nedostatečné zastoupení dostupné a využitelné plochy pro pěší a cyklisty, pak shrnuje ve své názorné práci, kterou nazývá „Arogance prostoru“ (The Arrogance of Space).

Zdroj:  Vincent Callebaut Architectures

Stromy na výškových budovách jsou líbivé, jsou ale reálné?

Vizualizace stavebního projektu a následná realita se mnohdy liší. Vize z prvotních studií, jaké architektonické kanceláře vypustí do tisku, se ne vždy daří v praxi naplnit. Vizualizace není projekt ani skutečnost, je to jen druh prezentace, reklamy, představení myšlenky. Někdy má však umělecký záměr vážné trhliny. Nejvýraznějším příkladem rozporu vizualizace a reality je podle Tima De Chanta představení výškových budov plných zeleně. Dle jeho názoru taková zeleň nemá šanci na přežití a takový projekt je tedy nereálný.

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist