REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Mgr. Radomír Dohnal

Archiv článků autora:

Jihodakotský most Keystone Wye, most ze dřeva Zdroj: Fotolia.com - johnsroad7

Silniční mosty ze dřeva? Proč ne!

Tradiční materiál pro stavbu mostů? Čistě historicky: dřevo. Konkurenční kámen přišel až později, a z hlediska dlouhodobé „evoluce“ této stavby, se beton či ocel v této oblasti prosadily teprve nedávno. Výzkum inženýrů z Jihodakotské univerzity (SDSU) na tento vývoj navazuje: navrhují moderní mosty, vyrobené ze dřeva.

Moderní rodinný dům ve svahu využívá slunce a zachovává soukromí Foto: Larry Sestrem

Moderní rodinný dům ve svahu využívá slunce a zachovává soukromí

Svažitý pozemek, který byl levnější, než okolní stavební parcely manželé využili a nechali si architekty navrhnout rodinný dům přesně dle svých přání. Jejich bydlení ve svahu se otevírá sluníčku, jak jen může. Zásadní problém, tedy svažitost parcely proměnili architekti v přednost: z teras je luxusní výhled do okolí, přitom si dům zachovává soukromí. Materiály jako poledový beton či corten dodávají bydlení na prudkém svahu pocit jistoty a stability.

Mořští ježci jsou inspirací pro vývoj superpevného cementu

Mořští ježci jsou inspirací pro vývoj superpevného cementu

Už plánujete letní dovolenou? Až se budete procházet u moře, prohlédněte si dobře tohoto malého a zvláštního živočicha. Mořský ježek působí velmi křehkým dojmem, tedy alespoň do okamžiku, kdy na něj bosou nohou šlápnete. Navzdory tomu, že jeho skořápka na první pohled za mnoho nestojí, vyjde z takového setkání o poznání lépe než vy. Těžko říct, jak často inženýři Univerzity v Konstanz dupou na mořské ježky. Ale jisté je, že je jejich tělesná stavba inspirovala k revolučnímu objevu v oblasti vývoje superodolného cementu.

Kulturní centrum, Constitución, Chile.  Zdroj: Studio Elemental

„Nobelovka za architekturu“ Pritzkerova cena: Kritika i návrat ke kořenům

Pritzkerova cena za architekturu, udělovaná od roku 1979 Hyattovou nadací, se počítá mezi nejprestižnější ocenění v oblasti architektury. Ne nadarmo se o ní hovoří jako o „nobelovce“ za architekturu. A stejně tak, jako se nejrůznější kontroverze pojí i s Nobelovou cenou, stává se v posledních letech i Pritzkerova cena předmětem kritiky.

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům

Památkově chráněný přístřešek pro lodě změnili ve využitelný dům

Pokud vlastníte památkově chráněný dům, může to komplikovat jeho využitelnost. Pokud si však najmete šikovného architekta se zkušenostmi s takovými stavbami, můžete získat jedinečný prostor s neopakovatelnou atmosférou, jakou vám novostavba nemůže nikdy poskytnout. „Garáž pro lodě“, která byť památkově chráněná ležela ladem, opět žije díky chytrým nápadům. A na historické cennosti jí to neubralo.

Zdroj: CapitaLand

Horizontální mrakodrap má navrátit lidem prostor, parky i výhledy

Výstavba mrakodrapů je důsledkem boje o nedostatkový stavební prostor ve městech. Na jednotku plochy lze díky tomu navýšením počtu pater umístit kapacitně násobně větší počet obyvatel, komerčních zařízení nebo administrativních objektů. Čína by ale tento „vertikální profil“ ráda posunula do nové sféry. V městě Chongqing (Čchung-čching) proto vznikne první horizontální mrakodrap.

Velká selhání věhlasných architektů: Když si stavby dělají ze svých tvůrců apríl

Velká selhání věhlasných architektů: Když si stavby dělají ze svých tvůrců apríl

Zdaleka ne na všechny své realizované projekty mohou být světově proslulí architekti hrdí. I mistr tesař se někdy utne, a jména významných osobností pod projekčními plány nemusí být vždy nutně zárukou nejvyšší kvality. Podívejte se dnes 1. dubna na stavby, které si ze svých tvůrců dělají pěkný apríl. Jelikož s tím, co se stane, jejich tvůrci určitě nepočítali.

"Nobelovu cenu za architekturu" získal za výstavbu bydlení pro chudé BV Doshi

"Nobelovu cenu za architekturu" získal za výstavbu bydlení pro chudé BV Doshi

Architektura indické provenience není věcí neznámou, tato země již dala světu řadu významných jmen: Eugene Pandala, Charles Correa, Raj Rewal, Achyut Kanvinde. Na své „nejlepší“ ale zatím trpělivě čekala. Nejvyšší mezinárodní ocenění si vysloužila teprve až letos, v roce 2018. Dvaačtyřicátým laureátem prestižní Pritzkerovy ceny se totiž stal Balkrishna Vithaldas Doshi (BV Doshi), muž, který výraznou měrou ovlivnil celkové směřování jihoasijské architektury a předznamenal vývoj celého architektonického diskurzu v Indii.

Foto: Marcos García

Moderní dům s tradičními prvky a velkou garáží

Co je charakteristické pro mexickou architekturu? Má vůbec nějaký soubor typických výrazových prostředků? A mají vůbec tyto charakteristické prvky co nabídnout uživatelům, obyvatelům v jednadvacátém století? Právě takové otázky si kladli architekti ze studia LR Arquitectura, když v roce 2015 začali řešit zakázku novostavby rodinného domu v Guadalajaře.

Budování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánu

Budování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánu

Chystaná nejvyšší budova světa v Dubaji je již ve výstavbě. Jak bude vysoká zatím nikdo přesně neví. Stavba základů již dosáhla za svoji polovinu. Souběžně se také rozbíhají stavební práce, související s výstavbou Dubai Creek Harbour.

Zdroj: Santiago Calatrava – Architects & Engineers

Jak se staví nejvyšší stavba světa? Jde o testování stavitelských možností lidstva

Připravovaný projekt výstavby DCT, tedy Dubai Creek Tower, vzbuzuje rozpaky. Byť se má jednat o nejvyšší stavbu světa, developer i šéfarchitekt cíleně šetří zveřejněnými informacemi. Kdo jsou dodavatelé stavby DCT a jaké testy musel ambiciózní projekt podstoupit? A hlavně, jak jde stavba nejvyšší rozhledny světa kupředu?

Zdi města před povodněmi nezachrání, živé pobřeží ano

Zdi města před povodněmi nezachrání, živé pobřeží ano

Česká republika nedisponuje dotykem s mořským pobřežím, ale řek a potoků, které se umí během přívalových dešťů nápadně přihlásit o svou existenci, tu máme dost. Opatření, která využíváme při ochraně proti povodním, mají v drtivé většině případů technický charakter. A možná brzy zjistíme, stejně jako inženýři ve Spojených státech, že lepší ochranu před záplavami nám poskytne „živé“ pásmo než betonové stěny. Řešení je to totiž nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale i k našim penězům.

Zdroj: Kebony

Rodinný dům z rajčat a mořských řas: Experiment pro budoucnost?

Extrém, nebo skutečně průchozí cesta pro budoucnost. Biologický dům. Tedy stavba, která je kompletně „bio“? Teoretický koncept, který se až donedávna nikdo nepokusil realizovat, se přeci jen nakonec ostré zkoušky dočkal. K vidění a veřejnosti přístupný je v dánském Middelfartu.

Foto: Shohei Yoshida

U domu jim postavili dálnici. Architekti našli řešení, dům prošel kompletní renovací

Vzdali byste se domu, ve kterém vaše rodina vyrůstala po celé generace, jen proto, že vedle teď vede dálnice? Japonští architekti ze studií DATT a Koyori museli vyřešit, jak sídlo, ke kterému se váží vzpomínky jeho obyvatel, zachovat v nových časech. Ze starého rodinného domu vykřesali nečekaně moderní bydlení, které však nezapomíná na tradice.

ALE Zdroj: Capco

VIDEO: Rekordní stavební jeřáb. Kolik uzvedne?

Nedá vám spát lidský důmysl a obdivujete se technickým vynálezům? Jak vypadá 4300 tun nákladu zvednutých na jediný zátah? To předvedli v Londýně, kde na staveništi u High Street byl ke spatření největší jeřáb své kategorie, stroj AL.SK190.

Foto: Leonid Furmansky

Bydlení v přírodě – pavilon poskytuje veškerý komfort mimo stěny domu

Projekt honosně pojmenovaný La Grange Pavilion sází na neotřelé formy, zasazené do přírodního prostředí. Architektonické studio Murray Legge Architecture (při této realizaci prezentované sestavou Lincoln Davidson, Benjamin Kaplowitz, Travis Avery) se rozhodlo využít charakteru lokality, respektive výhledů ze zalesněného svahu na krajinu v povodí řeky Colorado. Otevřeli působivé prostředí v okolí letního rodinného domu dalšímu využití, a přesunuli významnou část aktivit jeho obyvatel na čerstvý vzduch.

Stovky let zapomenutá technologie pomáhá chránit stavby proti zemětřesení

Stovky let zapomenutá technologie pomáhá chránit stavby proti zemětřesení

Zemětřesení se naštěstí na našem území příliš nevyskytuje, nicméně jsou na světě oblasti, které dokáže značně potrápit, například Chile. Většina venkovských domů je postavena z pálených nebo nepálených cihel, zpevněných jen hliněnými omítkami a maltou. Jak takové stavby zajistit pro lepší odolnost proti zemětřesení? Zapomenutá řemeslná metoda znovu ožívá.

Nejvyšší rozhledna světa bude stát v Dubaji Zdroj: Santiago Calatrava – Architects & Engineers

VIDEO: Nejvyšší stavba světa bude v Dubaji. Základy se již budují. Jak bude vysoká?

Připravovaný projekt výstavby DCT, tedy Dubai Creek Tower, vzbuzuje rozpaky. Byť se má jednat o nejvyšší stavbu světa, developer i šéfarchitekt cíleně šetří zveřejněnými informacemi. Neveřejná soutěž návrhů, astronomické odhady nákladů i nejasnosti o samotné dedikované výšce stavby jsou jen příkladem řady kontroverzí. Kromě masivních základů, několika modelů a dvou desítek vizualizací se neví o celém záměru téměř nic.

Schodiště nebo výtah? S Vertical Walking se dostanete vzhůru vlastní silou bez námahy

Schodiště nebo výtah? S Vertical Walking se dostanete vzhůru vlastní silou bez námahy

Výtah je hlučný, nákladný na provoz a údržbu, jeho kabina zabere velké množství místa. Oproti tomu schodiště je téměř bezúdržbové, místa ale zabere ještě více a chůzi po něm nemusí lidé staršího věku nebo s úrazem zvládat. Podívejme se na jednu stavební „vychytávku“, kterou se dostanete vzhůru i dolů vlastní silou, přesto vsedě a bez námahy.

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist