Primárním cílem zateplení domu je úspora energie potřebné na vytápění, případně chlazení. Ve skutečnosti je však přínosů celá řada. Jsou to přínosy ekonomické, ekologické, estetické i technické. Každopádně když už se rozhodneme do zateplení investovat, očekáváme od toho i návrat takové investice. Aby to nebyla zmařená investice, která se nám nevrátí, je potřebné nechat si vše propočítat. A co energetický audit posuzuje a jaké metody se při výpočtu návratnosti používají?
Po zdražení energií se pro většinu z nás stalo hlavním úkolem snížení nákladů na provoz domu. Zatímco ještě před dvěma lety byla elektrická energie, plyn a další paliva poměrně levná, v loňském roce se to radikálně změnilo. Energie zdražily a díky inflaci průběžně rostou i další položky rodinného rozpočtu. V těchto…
Příjem žádostí běží, ale s podporovanými úpravami domů bylo možné začít již od 12. září loňského roku. Nová zelená úsporám Light má tentokrát pomoci domácnostem seniorů a dalším nízkopříjmovým skupinám obyvatel, aby se snáze vyrovnaly s rostoucími cenami energií. Zajímavé mohou být i nejrůznější kombinace podpor.…
Obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Komplexní stavební úpravy se týkaly zateplení, výměny oken a dveří, instalováno bylo řízené větrání se zpětným získáváním tepla; změnil se i celkový způsob vytápění. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily se náklady na energie.
Věříte, že všechno zlé je k něčemu dobré? My ano! A proto jsme se rozhodli nevzdychat nad vysokými cenami energií, ale najít způsoby, jak být doma pořád v teple, a přitom nezkrachovat.
Úspory energie dodávané na provoz obytných budov jsou obzvláště v poslední době značného nárůstu nákladů na její pořízení velmi aktuálním tématem. V oblasti energetických úspor dosahovaných zateplením obálky budovy stojí zateplení podlahy nad suterénními prostory, ať již vytápěnými nebo nevytápěnými, většinou spíše…
Spolupráce projektantů a zastánců ekologických a inovativních řešení z řad UCEEB ČVUT v Praze (Univerzitního centra energeticky efektivních budov) přinesla projekt revitalizace pražské střední školy. Oceněn byl zlatým certifikátem SBToolCZ (Sustainable Building Tool).
Od července letošního roku vede Centrum pasivního domu (CPD) nový ředitel. Vystřídal ve funkci Tomáše Vanického, který zastával tuto pozici od roku 2018. Vítězslav Malý pracoval v CPD od roku 2020 jako řešitel národních a mezinárodních projektů v oblasti vědy a výzkumu, energetiky a dalšího vzdělávání. Jako nový…
O tom, že vytápění budov teplem vyrobeným ze zemního plynu již nikdy nebude nákladově takové, jak jsme byli v posledních letech zvyklí, už asi nikdo nepochybuje. Zcela nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, jestli při škrtnutí dodávek ruského plynu budeme mít vůbec dostatek energie z jiných zdrojů. Politici tvrdí, že…
Jen ve 12 % je důvodem rekonstrukce růst cen energií. Do rekonstrukce se pouštějí nejčastěji proto, že jejich nemovitost je již stará a potřebuje obnovit. Do úprav chtějí Češi investovat v průměru 160 tisíc korun.
Jsme hrdí, že jsme získali jednu ze dvou letos udělených zlatých Známek kvality. Toto nejvyšší ocenění si zasloužila již druhá generace PŘEKLADu HELUZ FAMILY 3in1 nosného.
Ohodnoťte modely z perníku i dýně Kreativita soutěžících ohromila, podívejte se na 10 nejlepších videí s budoucími domy z cihel HELUZ a ohodnoťte i nejhezčí již postavený dům. Soutěž HELUZ Dům roku 2021 jde do finále a vy můžete svými hlasy rozhodnout o tom, který nejpůsobivější hotový dům z cihel HELUZ vyhraje…
Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…
Dnes začíná příjem žádostí do další etapy dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Na ekologická opatření má být do roku 2030 k dispozici nejméně 39 miliard korun z národních i evropských zdrojů. Podobu této části představili zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí…
Orientační porovnání nákladů na energie v rodinném domě s ohledem na osobní preference je základním krokem k budoucí spokojenosti. V porovnávači na TZB-info lze modelovat i tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.
Města zabírají pouze dvě procenta zemského povrchu, spotřebují však dvě třetiny energie a produkují sedmdesát procent všech emisí uhlíku. Mají tak obrovský dopad na životní prostředí. „Ve městech žije nyní 55 procent celosvětové populace. Trend urbanizace však směřuje k ještě daleko většímu soustředění lidí. Abychom…
Recykluje papír a získává z něj celulózová vlákna, která slouží například k tepelné izolaci budov. Jde o firmu CIUR, která se již mnoho let zabývá re, down a upcyklací. V tomto roce je firma nominována mezi finalisty soutěže ENERGY GLOBE 2021, v kategorii OHEŇ.
Základním právním předpisem upravujícím vztahy mezi dodavatelem a odběratelem tepelné energie je Energetický zákon (zákon č. 458/2000 Sb.). K tomuto zákonu existuje také velké množství prováděcích právních předpisů.
Ve vysílání ze studia TZBinfo a ESTAV.cz se mimo jiných stavebních a architektonických témat zabýváme také cenami energií. Jak se v posledním období hýbaly ceny? Co je spotový trh? Jak se budou vyvíjet ceny energií? Co analytik doporučuje koncovým odběratelům energií? Je výhodné měnit dodavatele? A jak na to?
Aktuálně vysoké ceny nemovitostí odrazují některé od jejich koupě. Finančně o poznání lépe vychází koupě starého domu. Co potom ale s takovým domem, jak ho zrekonstruovat a jak zateplit starý dům? Zateplení je finančně náročné. Jak moc si povíme na konci článku. Máte tedy podstupovat tuto investici?
Pokud je třeba zvýšené pozornosti u střešních konstrukcí jakékoliv stavby, u pasivního bydlení to platí dvojnásob. Ta kritéria jsou stejná jako pro konstrukce stěn. Nicméně střecha chrání zbytek obálky před dešťovou vodou a povětrností, je vystavena velkým rozdílům teplot i vlhkostí.
Portál ESTAV.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.