Ergonomie a zlatý řez
Ergonomie je vědou o rozměrech a poměrech. Zabývá vhodnými rozměry a tvary nástrojů, mobiliáře, předmětů denní potřeby, prostě všeho, co nás obklopuje. A to tak, aby vše maximálně vyhovovalo našim možnostem a potřebám. Pro stavebnictví a architekturu patří ergonomie mezi základní kameny oboru. Víte co je zlatý řez? Geometrie zlatého řezu se objevuje ve všem, co příroda stvořila - jeho pochopení je pro lidskou ergonomii zásadní. A jaké jsou rozměry lidského těla nebo ideální rozměry nábytku?
Mohlo by vás zajímat
DNES 00:00
Český ostrovní dům, nově přejmenovaný na Český soběstačný dům chce posunout stavitelství a budovy do zcela jiné úrovně. Jak název napovídá, jde o využívání lokálních zdrojů, dílčí nezávislost na energetické síti, vodovodu či kanalizaci, při zachování standardů moderního bydlení s ohleduplným přístupem k životnímu prostředí. Je snaha aplikovat koncepty nejen na samostatné domy, nýbrž i celá ...
24. 1. 2019 00:00
Podle průzkumů člověk nasedí denně v průměru 13 hodin, což je neuvěřitelných 80 000 hodin ročně. Lidské tělo však není fyziologicky uzpůsobeno k tak dlouhému sezení, tudíž se u většiny lidí pracujících v kancelářích objevují bolesti zad a ztuhlá šíje. Řešení těchto problémů je několik. Základem je kvalitní ergonomický nábytek, správně individuálně nastavený a správně používaný.
18. 1. 2019 00:00
Místo pro spánek a relaxaci musí být stejně kvalitní jako ostatní části bytu, i když se nejedná o reprezentativní prostor. Nezapomeňte, že zde trávíte téměř třetinu života a nabíráte zde energii do dalšího dne, a v případě nemoci zde zůstanete i několik dní najednou. Ložnice nemusí být rozměrově příliš velká, prostor by však měl být plnohodnotný s běžnou podchodovou výškou minimálně 260 cm, s ...
11. 1. 2019 00:00
Kuchyně je centrum každého soukromého interiéru, ať je vaření vaším koníčkem či nikoli. Je to místo, kde se rodina setkává, kde se koná každodenní i slavnostní stolování. Zde dost často probíhají návštěvy, hry dětí i řada dalších činností. Je chloubou každé paní domu, ale současně je také jedním z nejrizikovějších míst v bytě, kde se stává velká část úrazů. Kuchyně by měla splňovat nejen ...
13. 11. 2018 08:37
Expert radí
Pokud uvažujete o výstavbě svého bydlení budete se nejprve pohybovat po výkresech nazvaných studie domu. Ta řeší samotnou konstrukci domu jen ve velmi hrubém návrhu, jejím smyslem je určit nejprve, jak bude dům vypadat, a hlavně co nás dnes bude zajímat: Jaké bude rozvržení místností a nábytku v domě.
17. 4. 2018 07:20
Praha odstraní z Pražských stavebních předpisů (PSP) požadavek na tzv. oslunění bytu. Nahradí jej požadavek denního osvětlení. Změnu dnes schválili pražští radní. Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Novela začne platit ještě letos. Zastupitelé si od ní slibují zlepšení vzhledu nových domů. PSP platí od 1. srpna ...
10. 4. 2018 07:19
Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů (PSP). Odstraněn by měl být požadavek na tzv. oslunění bytu, které nahradí požadavek denního osvětlení. Sdělil to ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Novela má vejít v platnost v říjnu 2018. PSP začaly ...
6. 4. 2018 07:00
Správná výška kuchyňské linky, rozměry skříněk, výška usazení horních skříněk kuchyně nebo celkové uspořádání varné plochy, vůči ledničce, dřezu a pracovní ploše jsou důležité aspekty ergonomie, které zásadním způsobem ovlivňují pohodlí a efektivitu při vaření.
2. 3. 2018 00:00
Současná architektura staví na čelní místo estetiku a funkčnost. Design se soustřeďuje na promyšlené a uvolněné využití prostoru, na jasné a čisté linie a na uspořádaný a elegantní vzhled věcí v interiéru. Filosofie biofilního designu a architektury klade hlavní důraz na racionální zajišťování celkové dobré pohody a zdraví lidí, kteří užívají interiér.
10. 2. 2018 00:00
Výtah je hlučný, nákladný na provoz a údržbu, jeho kabina zabere velké množství místa. Oproti tomu schodiště je téměř bezúdržbové, místa ale zabere ještě více a chůzi po něm nemusí lidé staršího věku nebo s úrazem zvládat. Podívejme se na jednu stavební „vychytávku“, kterou se dostanete vzhůru i dolů vlastní silou, přesto vsedě a bez námahy.
14. 12. 2017 00:00
Jak umístit zeleň do interiéru kanceláří a školy? Kam umístit květiny? Biofilní prostředí je užitečné zvláště v pracovních a odpočinkových interiérech, kde lidé pobývají dlouhou dobu svého života.
30. 11. 2017 00:00
Procházka po městě ať již jako místní nebo turista může být zajímavým zpestřením volného času, příležitostí k poznání reálií, načerpání informací a inspirace. Zdravý člověk si jednoho obrubníku nebo díry na cestě ani nevšimne a nepovažuje ji za velkou překážku. Pro handicapovaného nebo maminku s kočárkem již ale každá taková drobnost znamená problém, často neřešitelný.
13. 10. 2017 06:00
Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a přes den a v klidové zóně samostatně a spíše v noci.
8. 9. 2017 06:00
Handicapovaní lidé dokáží být plnohodnotnými členy společnosti, pokud jim k tomu vytvoříme vhodné podmínky. Ve městech a budovách na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace pamatuje vyhláška č. 398/2009 Sb. kterou musí architekti a projektanti znát a respektovat. Často to vyžaduje hledání netradiční řešení a osvětu uživatelů.
29. 8. 2017 08:00
Současný nedostatek zaměstnanců na trhu práce nutí firmy přinášet další nefinanční benefity, kterými pracovníky nalákají. Někteří zaměstnavatelé začínají více přemýšlet i nad pracovním prostředím, které je oproti jiným výhodám stále opomíjené. Kvalita pracovního prostředí a ergonomie pracovního místa přitom ovlivňuje nejen výkonnost a fluktuaci, ale také zdraví zaměstnanců.
10. 8. 2017 00:00
Investice do vlastního bydlení je věc, kterou řešíte párkrát za život, většinou ne více jak třikrát. Koupě vlastního bydlení je nákladná a pro mnoho z nás znamená se zadlužit nejčastěji hypotékou na dlouhou dobu. Nevyplatí se ji podceňovat, a je dobré ověřit si všechny aspekty bydlení, zda nám bude skutečně vyhovovat. O vyhovujícím bydlení z pohledu interiérové designérky povídala Ing. Iva ...
26. 5. 2017 00:00
Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna z šesti metod, tzv. Teorie pěti prvků. Její kořeny najdeme v přírodě, v podobách, které nabývá během jednoho solárního roku. Dnes se podíváme na prvek dřeva. V interiéru či architektuře můžeme prvek dřeva podpořit různými způsoby. Jaké volit barvy, materiály nebo tvary? A jak na nás budou působit ...
9. 5. 2017 00:00
Balkóny patří do skupiny takzvaných předsazených nebo taky převislých konstrukcí. Lidé si běžně pletou balkóny, pavlače a lodžie. Arkýře jsou často zaměňovány za vikýře. Balkóny a lodžie nalezneme na vnějším obvodovém plášti do uliční fronty i dvorního traktu, někdy mohou být součástí vnitřních obvodových stěn zastřešeného atria. Obdobné umístění mají i pavlače, ale na rozdíl od balkónů, slouží ...
29. 4. 2017 00:00
Normálně bychom se za rozmanitými rekordními stavbami museli vydat daleko do světa, ale v případě nejužšího domu na světě to rozhodně neplatí. Realizovaný projekt tzv. Keret House se totiž nachází „jen kousek za hranicemi“, ve Varšavě. Jeho autorem je architekt Jakub Szczesny ze Studia Centrala.
28. 4. 2017 00:00
Teorie feng shui je jeden ze způsobů jak vnímat svět okolo nás. V naší kultuře se vžil především ve spojitosti s tvorbou interiérů či zahradní architektury. Nejznámějším symbolem je černobílý kruh, monáda jin a jang. Podívejme se na něj podrobněji a podívejme se, jak se na základě této teorie dají popsat přírodní scenérie. Dle stejného principu lze popsat zahradu či interiér místnosti.