REKLAMA
Téma: Ergonomie a zlatý řez

Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce

V předcházejících dílech jsme si podrobně prošli pojmy zlatý řez a kompozici. Ukázali jsme si, že hledání souvislostí rozměru lidského těla a věcí okolo nás, dráždí lidskou mysl už odpradávna. Ale jak to všechno skutečně souvisí s každodenní realitou okolo nás?
Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce

Pokud chceme demonstrovat svoji nadřazenost a finanční převahu vůči okolí, potom možná budou dveře o výšce 5 m na místě, ale lidský rozměr a příjemný pocit bude toto řešení postrádat. Nakonec, veškeré naše počínání je vlastně věcí poměru. Co je moc, co je málo, co je pro někoho dobré, nemusí být dobré pro jiného. Vysoká skříň pro paraplegika je z poměru, stejně tak jako dětská židlička pro dospělého. Zamřížované kovové okýnko 300 x 300 mm patří do vězeňské cely nebo sklepa a ne do obýváku nebo ložnice. Kapka vody při dešti vymrští slunéčko sedmitečné do vzduchu a rozhodně to nebude tak neškodná anabáze, jako když ta samá kapka dopadne na vaše čelo. Poměrové vztahy, proporce, nejsou jenom věcí rozměrů, platí i pro barvy vůči sobě a okolí, množství světla apod.

Neplatí to jen pro hodnoty kvantifikovatelné, ale i pro psychologii, duševní pochody, pocity aj. Prostě veškeré naše počínání a okolní svět musí mít nějaké adekvátní proporce. To, že si to leckdy neuvědomíme, ještě neznamená, že nejsou. Často je nevnímáme právě proto, že jsou v pořádku. Pokud ne, poznáte to leckdy jenom obyčejným citem. Když před studenty byly položeny obdélníky, které měly různé poměry stran, v převážné většině sáhli po obrazci, který splňoval kritéria poměru zlatého řezu. Bylo lhostejné, zda tyto obdélníky byly v podobě ležaté nebo stojaté. Podstatný byl poměr stran a jakási proporční vyváženost. Pokud se podíváte detailněji na typologii rozměrů, které zde uvádím, potom pochopíte „genialitu“ a nadčasovost zlatého řezu, moduloru nebo Dürerovo dílo.

Srovnání různých obdelníků se Zlatým obdélníkem

Převedeno do reálného života umožní výtvarníkovi, malíři, sochaři, fotografovi, designérovi, architektovi podložit ideu, řešení, nápad, jakousi abstraktní šablonou, která dá základ jeho subjektivnímu nazírání na finální výsledek. Ať je jím obraz, fotografie nebo architektura. Bez některých zákonitostí se neobejdeme, i když výsledek může mít rozmanitou podobu a estetický účinek.

Proporce a poměrové dělení lidského těla

Asi je zbytečné polemizovat, jestli malíř potřebuje základy anatomie, perspektivy, kompozice a barev, než převede svoje vidění, svoje pocity na plátno. Nic na věci nemění, že se bude třeba pohybovat v umění abstrakce. Pochopitelně všechna pravidla jsou k tomu, aby se porušovala, a případné výjimky je jenom potvrzují. Pokud někdo estetické disciplíny vidí po svém a výsledek se míjí s reálným základem, neznamená to, že je to špatně. Je to prostě jen jinak.

Pochopitelně nemám na mysli totální vzpouru proti pravidlům, kdy šílenec vychrstne několik kbelíků barvy na plátno a potom v tomto schizoidním výkřiku hledá opodstatnění svých uměleckých erupcí. Dokonce i takovéto umění musí mít nějaký nápad, základní myšlenku (byť to není na první pohled zjevné), jinak tyto pokusy přežije i jepice, která rozhodně nemá času nazbyt.

V příštím závěrečném díle seriálu posadíme človíčka na židli, ke stolu, ke kuchyňské lince a okótujeme si jej ve standardních rozměrech, jaké se užívají v tvorbě architektury a designu.

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, podílel se na řešení interiérů v kuchyňském studiu i firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Vyučoval na Pedagogické fakultě MU v Brně obor „Grafika a digitální fotografie“. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Ergonomie a zlatý řez

  1. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - úvod
  2. Lidské tělo - rozměry a proporce
  3. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - teorie zlatého řezu
  4. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - zlatý řez v praxi
  5. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - kompozice
  6. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce
  7. Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - člověk v prostoru a u stolu

Z kategorie Architektura si přečtěte

Čína staví letiště pro ptáky na bývalé skládce odpadu

Čína staví letiště pro ptáky na bývalé skládce odpadu

Mohlo by se zdát, že špičkoví architekti se zabývají jen projekty určenými výhradně lidem, ale není tomu tak. Například takový McGregor Coxall nyní v Číně představil svůj originální projekt, určený ...

Autor: Karel Jerie

Smíchovská zákoutí na výstavě v Galerii Portheimka

Chátrající budova se v devadesátých letech minulého století dočkala rekonstrukce. Reprezentační prostory v prvním patře s překrásnými nástropními freskami Václava Vavřince Reinera prošly nedávno ...

Sluneční paprsek ve Stonehenge těsně před rozbřeskem. Ve dny letního a zimního slunovratu se spojí mezi dvěma megality linie paprsku v jednu, spojující Sever a Jih. © Fotolia.com - andrewmroland

Feng shui – světové strany v souvislostech

Učení feng shui popisuje svět okolo nás. Jazyk feng shui nám Evropanům je sice vzdálený, nicméně jevy, které popisuje nám zcela dobře známé. Jde o přírodní procesy jako pohyb Země okolo Slunce, z ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist