Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Biofilie: Rostliny, budovy a lidé

Biofilie: Rostliny, budovy a lidé

Rostliny a budovy je vztah, na který lze nahlížet ze dvou pohledů. Mnozí technici-stavaři ale někdy ani architekti nevědí, jak s rostlinami pracovat, protože jsou nepředvídatelné, v čase se mění, rostou, potřebují mnoho vlhkosti, vyvolávají značná zatížení stavby atp. Mnohé problémy techniků s rostlinami spočívají v nepochopení požadavků rostlin. Rostliny však mají nezastupitelnou funkci pro psychiku lidí, zrakovou pohodu, zdravé mikroklima budovy. Do budov lze rostliny dostat i jako mechové obrazy nebo vegetační stěny-vertikální zahrady.

Biofilní desing je komplexní věda

Biofilní desing je vědní obor, zabývající se vztahem rostlin, budov a lidí za cílem zlepšit mikroklima jak v interiéru vašeho obývacího pokoje či kanceláře, tak v celém městě přirozenou cestou mimo jiné také za pomocí rostlin a přírodních prvků.

Designér zabývající se biofilií musí znát například:

Rostliny lze do objektů dodat v mnoha podobách, jako samostatně stojící květníky, na vegetační fasády, jako mechové obrazy či vertikální zahrady.

Vliv rostlin na psychiku

Rostliny mají příznivý vliv na psychiku člověka, na jeho poměr k práci, na hloubku odpočinku, na všechny jeho psychologické problémy. Člověk podvědomě cítí svou sounáležitost k přírodě. Platí to ale pouze tam, kde rostliny jsou příhodně umístěné, v příjemném souladu s ostatním mobiliářem a dobře osvětlené.

Nejen rostliny ale i barvy

Při volbě barev je třeba znát jejich psychologické působení na člověka. To je velmi individuální, k tomu je nutné při navrhování přihlížet, ale jsou jisté účinky, které jsou platné pro každého člověka. Tyto účinky jsou v různých publikacích uváděny jinými formulacemi, ale z věcného hlediska nejsou příliš rozdílné. Rozdílnost se může projevovat při tónování velkých ploch a též v kontrastu k jiným barvám v pozadí.

Zraková pohoda v interiéru a vliv světla na rostliny

Základními faktory účinné zrakové pohody jsou:

  • optimální jas rostlin
  • kontrast jasů rostlin
  • mobiliáře a výmalby
  • ladění a kontrasty barev

U svítidel a světelných zdrojů je třeba správně určit světelný tok, úhel vyzařování a barevný tón světla. Ten výrazně ovlivňuje zrakový vjem a zrakovou pohodu lidí. Teplota chromatičnosti světelných zdrojů ovlivňuje ale také tvarování rostlin. Zdroje s teplým bílým tónem způsobují vytáhlejší tvar, rostliny osvětlované neutrálním a chladným bílým světlem jsou nižší, kompaktnější, mají živější vzhled. Nejvhodnější je chladné bílé světlo, které zachovává zcela přírodní podání barev rostlin. Tvar rostlin ovlivňuje i směr dopadajícího světla.

Rostliny pomáhají snižovat hluk

Za významné lze označit působení rostlin v prostorách, kde po delší dobu pobývá více lidí, například ve velkoplošných otevřených kancelářích (open space). Zde je nesmírně užitečná schopnost rostlin snižovat hlučnost prostředí.

Rostliny a budovy

Velké záhony rostlin, stromy a velké vertikální zahrady způsobují velké zatížení staveb. To musí být vzato v úvahu již při projektování stavby. Mělo by být proto samozřejmé, že pro umísťování všech rostlin, solitérních i na velkých záhonech, ať horizontálních nebo vertikálních, které vyžadují konstrukční začlenění do stavby, je nutná úzká a rovnocenná spolupráce stavebního architekta a zahradního designera od samého začátku přípravy stavby i v celém průběhu její realizace.

Mohlo by vás zajímat

Foto: Crest Communications

Moderní, úsporné a zelené kancelářské budovy. Jaké máme v Česku?

Příjemné pracovní prostředí motivuje a kancelářské budovy jsou stále sofistikovanější a zelenější, ukazují studie. Stavby musejí být kompatibilní s moderními technologiemi uvnitř budovy, nový přístup ke správě budov počítá s integrovaným facility managementem.

Zdroj: TERRA FLORIDA

Přírodní prvky a zeleň v moderní architektuře mají stále větší význam. Zeptali jsme se krajinářských architektů

O významu krajinářské architektury a designu nelze pochybovat. Dlouhá léta podceňovaná disciplína prochází znovuzrozením. Krajinářská architektura je součástí takřka každé větší stavby, součástí širších týmů jsou nejenom samotní architekti a urbanisté, ale často i botanici, případně i další přidružené profese dle…

Zdroj: Keraservis

Mechové stěny a obrazy dostanou do interiéru kousek přírody

Každý kousek přírody, který se nám podaří zakomponovat do interiéru nám dodává pocit klidu a pohody. Účinným takovým prvkem se staly mechové stěny a obrazy, které se rychle staly oblíbenou součástí architektonických projektů nejen obytných, ale i komerčních prostor. Možnosti mechových obrazů jsou široké, skvěle proto…

Zdroj: Liapor

Ideální prvek pro stavby na zahradě - multifunkční tvarovka Playstone

Připravte svou zahradu na letošní sezónu. Postavte bylinkovou zahrádku, kterou už dlouho plánujete. Nebo se chystáte na nové posezení k ohništi, okrasnou stěnu či vysoké záhony? Pro všechny tyto a mnohé další malé i velké stavby se skvěle hodí multifunkční prvek Playstone, s nímž si můžete nejen na zahradě opravdu…

Zdroj: AdobeStock - leungchopan

Města mají své mikrobiální otisky. Lze podle nich poznat, kudy jste cestovali

Přijíždíte z dovolené v Aténách anebo jste pobývali na pracovní cestě v Tokiu? Pravdu se může vyšetřující policista anebo vaše manželka dozvědět z vašeho pasu, ale k poznání pravdy vedou i diskrétnější cesty. Každé město na zemi totiž hostí do jisté míry unikátní mikroflóru. A její složení, typické pro danou oblast,…

REKLAMA