REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tvoříme interiér s českou designérkou: Ložnice

Místo pro spánek a relaxaci musí být stejně kvalitní jako ostatní části bytu, i když se nejedná o reprezentativní prostor. Nezapomeňte, že zde trávíte téměř třetinu života a nabíráte zde energii do dalšího dne, a v případě nemoci zde zůstanete i několik dní najednou. Ložnice nemusí být rozměrově příliš velká, prostor by však měl být plnohodnotný s běžnou podchodovou výškou minimálně 260 cm, s dostatkem denního světla a větratelný.

Při řešení dispozice situujte tuto místnost do klidové části bytu, která není tolik frekventovaná. Okna by měla ideálně směrovat také do klidové části, například směrem do zahrady, pokud je to možné, a nikoli do rušné ulice. Stejně jako u řešení kuchyně, i v tomto případě je třeba dělat kompromisy. Dobře zvažte, co je vám osobně příjemné a co vám naopak velmi vadí a dle toho se rozhodněte.

Ložnice by měla být velmi pohodová místnost pro celou rodinu. Foto: Vavex

Hlavní vybavení ložnice

Mezi základní mobiliář ložnice patří jednoznačně lůžko. Nejčastěji se jedná o dvoulůžko, jehož standardní vnitřní rozměry (rozměry matrace) jsou 180x200 cm. Konstrukce postele může být dřevěná (z masivu), dýhovaná, z lamina či laminátu, lakována, ale také čalouněná nebo případně kovová či ratanová atd. U tohoto typu nábytku jsou důležité detaily, jako je výška lehací plochy. Pro pohodlné vstávání je vhodnější výška lehací plochy 40 - 45 cm jako je výška pohovky nebo židle. Dřívější trend velmi nízké lehací plochy (pod 30 cm) není dobrý nejen kvůli zvedání z postele. Čím jste při spaní blíž podlaze, tím dýcháte více prachu, které se zde usazuje. Pozornost věnujte také hraně a šíři bočnici. Ta by měla být zaoblená a ergonomická, aby bylo vstávání a sezení na lůžku pohodlné.

Zaoblené detaily konstrukce postele jsou velmi přívětivé pro uživatele. Foto: NÚB

Lůžko může být na nožičkách, na soklu nebo stojí na přední a zadní části konstrukce. Pokud není pod lůžkem volný prostor, lze tuto část využít na ukládání. To je možné vyřešit pomocí výsuvů pod postelí nebo výklopným roštem. V tomto případě však matrace nedýchá a vše se v ní usazuje. Toto řešení volte jen v krajním případě.

Zaměřte se také na výběr čela, které dost často udává celkový ráz lůžka. Čelo lze namontovat přímo na stěnu a samotná postel může mít konstrukci bez čela, nebo je čelo přímo součástí postele. Ve většině případů je čelo pohledové z obou stran a tak lze postel postavit i volně do prostoru. Čelo se vyrábí ze stejných materiálů jako spodní nosná část a dost často se materiály kombinují, například konstrukce z masivního dřeva a celočalouněné čelo. Výška čela je různá od velmi vysokých (150 cm) až po nízké (80 cm), se sklonem nebo zcela rovná. V některých případech je čelo protažené i do stran a na něm jsou zavěšené noční stolky nebo police, popřípadě je vyrobené na míru od stěny ke stěně přes celou šířku místnosti.  

Některé typy postelí mají nebesa, která známe z historického nábytku. Tento prvek působí v jakémkoli stylu romantických dojmem a během letních měsíců jej lze využít jako moskytiéru. V případě tohoto typu postele platí dvojnásob, že vynikne ve větších místnostech. Jestliže toužíte po této variantě s nebesy, lze konstrukci zavěsit také ke stropu a ve spodní části mít klasickou postel.  

Nebesa nad lůžkem lze vytvořit různým způsobem. Foto: Vzorkovna, TINA

U lůžka jde nejen o vhodný výběr, ale i jeho umístění v prostoru. Postel by neměla stát hned pod oknem, u topení, a zády proti dveřím do místnosti. Pokud to lze, nedávejte lůžko pod skosené stěny, kde je malá podchodná výška. Ležící člověk se zde cítí stísněně a špatně zde cirkuluje vzduch. Také platí, že dvoulůžko musí být pro obě dvě osoby stejně dostupné a při vstávání jeden nepřelézá druhého. Tzn. že lůžko má kolem sebe ze tří stran dostatečně velkou komunikační zónu, které by neměla být menší než 60 cm.

Rada designérky

  1. Jestliže na lůžku pravidelně spí dvě osoby a rozměry místnosti dovolí, nedávejte matrace menší. Naopak! Pokud to lze, zvolte šíři 200 cm a délku 210 nebo pro vyšší osoby i 220 cm. Získaný komfort oceníte každý den.
  2. Robustní a dominantní postele s výrazným objemným čelem nejsou vhodné do velmi malých místností. Opticky malé prostory ještě zmenšují.
  3. Umístěte lůžko na důstojné místo a nechte ho v ložnici vyniknout! Je to vaše nejdůležitější místo pro zdraví a relaxaci.
  4. Pokud se plánuje ložnice pro mladý pár, nechte kolem lůžka dostatek místa pro dětskou postýlku.

Vedle lůžka stojí ve většině případů z každé strany noční stolek. Lze použít dva zcela stejné typy nebo i naprosto odlišné. Vždy by však měly mít minimálně jedno pojítko, aby zapadaly do konceptu a hodily se k sobě. Běžné stolky mají jeden nebo dva výsuvy, někdy mají dvířka na panty nebo jsou jen regálová, tedy se skládají z polic bez dvířek. Výškově mohou odpovídat výšce matrace, ale není to podmínkou. Noční stolek mohou nahradit police ukotvené do stěny nebo do prodlouženého čela postele. V případě, že je kolem lůžka málo místa, dejte alespoň malou poličku, kam položíte mobilní telefon, kapesníčky a sklenici s vodou.

Efektní otevírání zásuvek u nočního stolu - z boku je drážka místo výřezu. Foto: Triant

V ložnici najdeme také různé komody a prádelníky. Většinou se jedná o solitérní nábytek různé výšky a šířky, kam se ukládají drobnosti, módní doplňky a spodní prádlo. I zde lze vybírat z typů přesně určených k lůžku, stejně jako zcela odlišných variant, které oživí prostor. Většina takových typů nábytku má výsuvy o různé hloubce, někdy kombinované s dvířky na panty.

Ložnice je místo, kam se ve většině případů dávají skříně. Pokud dispozice dovolí, zvažte, zda by se vedle ložnice vešla šatna. Tu lze vytvořit příčkou ve větší ložnici a vstupovat do ní tedy pouze z ložnice, nebo to může být zcela oddělený prostor, do kterého se vchází z chodby. Ať je to tak či tak, šatna by měla být dostatečně velká, aby se sem dali instalovat police a šatní tyče a zůstalo dost manipulačního prostoru. Police si nechte vyrobit volně stavitelné, abyste dle potřeby mohli nastavovat jejich rozteč. Oblečení se nejlépe ukládá na šatní tyč, které mohou být i ve dvou řadách nad sebou. Jestliže se obáváte, že na horní tyč nedosáhnete, zvolte sklopnou šatní tyč. Nezapomeňte na háčky a věšáky, které se budou hodit na různé doplňky. Šatnu lze vybavit také výsuvy, ať již jako anglické zásuvky nebo drátěné výsuvné koše. Doplňků do šatny existuje celá řada (věšáky na kalhoty, na kravaty, na pásky, organizéry, atd.) stačí si vybrat dle nabídky dodavatele nebo z katalogu výrobce těchto doplňků. Pokud je šatna tmavší místo, je vhodné použít vnitřní osvětlení skříní a svíticí šatní tyč. Výhodou šatny je dostatek úložné prostoru, centralizované uložení šatstva a přehlednost při oblékání.

Šatnu lze uzavřít pomocí posuvných dveří, jež mohou být vyplněné různým typem skla. Tak dostanete do malého prostoru denní světlo. Foto: JAP

Tip designérky

Šatna by měla být plně uzavíratelná, aby se na čisté oblečení neprášilo. V tomto případě pak uvnitř šatny nemusí být žádná dvířka, stačí volné police a tyče.

Upozornění

Jestliže je na šatnu málo místa, nedělejte ji za každou cenu. Zbytečně tím zmenšíte a rozdělíte již tak malý prostor ložnice, která pak bude ještě menší. Jestliže lze v šatně využít na ukládání pouze jednu stěnu, tak nemá smysl ji vůbec realizovat. Totéž lze uložit i do vestavné skříně bez dělící příčky.

Čelní plochy skříní nemusí být dekorované. Vhodnější je nechat takto velké plochy vzdušné a neupozorňovat na ně. Foto: Triant

V případě, že se šatna do bytové jednotky nevejde, je vhodné použít vestavné skříně, v ideálním případě od stěny ke stěně, od podlahy ke stropu. Když je před skříní dostatek manipulačního prostoru, je možné otevírat skříň na panty, což je levnější varianta. Dnes se dost často využívají posuvné dveře, které nezabírají manipulační prostor před skříní. Variant posuvných systémů je celá řada (na vložené, naložené dveře atd.). Důležité je vybrat plynulý chod, tichý dojezd a dostatečnou nosnost a zabezpečit, aby se vysoké posuvné panely neprohýbaly. To by vám měl garantovat výrobce. Vzhled čelních ploch může být ze stejného materiálu jako ostatní zařízení, čistě bílé, aby splývalo s ostatními stěnami nebo zcela odlišné. Materiály se mohou také kombinovat, a to nejen barevně a typově, ale také strukturou a typem povrchu např. lesk a mat ve stejném odstínu atd. Použít lze sklo, zrcadlo a i netypické varianty jako je kovolaminát nebo čistě přírodní organoid. Řadu materiálů lze také digitálně potisknout a mít tak originální vzhled přímo na míru.  

Když není vedle ložnice šatna, budou se sem hodit háčky, věšáky a když je dost místa i němý sluha. Jinak bude oblečení končit na křesle, posteli nebo vedle ní. Pamatujte při zařizování na denní provoz a myslete na každý detail, který usnadní úklid. Totéž platí o zrcadle, které je při oblékání dobrým pomocníkem. To lze mít na čele dveří skříně, ale není to pravidlem. Když se zrcadlo vejde, zavěste jej vedle skříně. Dobře bude vypadat v zajímavém rámu.

Ženy jistě ocení malý toaletní stolek se zásuvkami, kde by zrcadlo nemělo také chybět. K němu pak patří křesílko, vyšší taburet nebo vhodně zvolená židle.

Článek byl vydán ve spolupráci s nakladatelstvím Grada Publishing, a. s. z knihy Tvoříme interiér s českou designérkou od Ivy Bastlové.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA