REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nábytek pro zlepšení kancelářského prostředí

Podle průzkumů člověk nasedí denně v průměru 13 hodin, což je neuvěřitelných 80 000 hodin ročně. Lidské tělo však není fyziologicky uzpůsobeno k tak dlouhému sezení, tudíž se u většiny lidí pracujících v kancelářích objevují bolesti zad a ztuhlá šíje. Řešení těchto problémů je několik. Základem je kvalitní ergonomický nábytek, správně individuálně nastavený a správně používaný.

O ergonomii nábytku a zajímavých řešení kanceláří se zajímala reportérka ESTAV.cz na workshopu firmy Capexus. Článek o nových trendech v řešeních kancelářích jsme vydávali nedávno. Dnes se podíváme na možnosti moderního kancelářského nábytku.

Kvalitní židle má synchronní mechanismus, který umožňuje nastavení sedadla v rámci několika stupňů volnosti a tím vede uživatele k dynamickému sedu, kdy opěrák přiléhá k zádům při jakémkoliv pohybu dopředu i dozadu a tím pádem jim poskytuje stálou oporu. Správně nastavenou výšku sedáku poznáte tak, že úhel pod koleny (tedy svíraný mezi stehny a lýtky) je minimálně 90° či trochu více, to samé platí o výšce opěrek a úhlu paží v lokti (90 - 100°). Výzkumy ukazují, že kvůli špatnému sezení nebo nevhodné pracovní židli se snižuje výkon zaměstnanců o 33 %.

Zdroj fotek: CAPEXUS

Pohybem ku zdraví

Důležité pro zdraví je také jít se občas projít nebo prostě změnit polohu. To nabízí právě různé zóny s jinými typy vysokého, nízkého nebo čalouněného nábytku. A není to jen zdravé, ale celkově osvěžující, prý až 79 % nápadů se zrodí z interakce s kolegy mimo pracovní místo. Čím dál oblíbenější jsou potom výškově stavitelné stoly, kdy lze u stolu pracovat i vestoje.

Standardní výška pracovního stolu je 72 – 74 cm, někteří výrobci nabízí klasické stoly i s nastavitelnou výškou v rozmezí 65 – 85 cm pro osoby menšího nebo naopak většího vzrůstu. Výškově stavitelné stoly se umí vytáhnout až do zhruba 1200 mm pomocí různých mechanismů, od manuálního po elektrický pohon. Neméně důležitým doplňkem pracovního stolu jsou nastavitelné držáky pro monitory, tak aby byly ve správné výšce očí a člověk nemusel sklánět hlavu a namáhat krční páteř. Praktickým a estetickým doplňkem jsou kabelové vany a svody pro vedení kabeláže.

Jakub Pelnář Zdroj fotek: CAPEXUS

Hluk a jeho utlumení

Dnešním velkým tématem nejen v openspace kancelářích se stává prostorová akustika, protože hluk snižuje schopnost soustředit se až o 66 %. K řešení tohoto problému pomáhají telefonní budky nebo jiné uzavřené místnosti pro jednání nebo koncentrovanou práci. Pro celkovou akustickou pohodu je třeba umístit do prostoru i akustické prvky dostupné v různých formách, například stropních, nástěnných, zavěšených či samostojných čalouněných panelů vyplněných pohltivým materiálem. Ty mívají různé tvary a barvy, takže interiér zároveň i oživí. Fakticky napomáhají snížit hluk v rozmezí 6 – 12 dB, ale jejich hlavním přínosem je zamezení ozvěny a tím pádem zvýšení srozumitelnosti. Vždy je třeba zkombinovat prvky vodorovné a horizontální pro zachycení zvuku odrážejícího se z různých směrů. Můžou to být také třeba různě perforované dřevěné panely nebo obklady, na trhu je v dnešní době velký výběr. Trikem pro řešení umístění např. relaxační zóny mezi pracovišti je odclonění pomocí stojacích panelů či použitím čalouněného nábytku s vysokými zády a boky, kdy se vytvoří vizuální bariéra zdroje hluku a tím se změní subjektivní lidské vnímání.

Zdroj fotek: CAPEXUS

Třešničkou na dortu dobrého designu je nakonec estetické doladění detailů týkajících se například korporátní identity (loga, polepy, barvy, koberce) nebo nabídnutí aktivního odpočinku třeba místy pro cvičení jógy, fitness, nafukovacími míči, houpacími sítěmi, houpačkami...

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Ergonomie a zlatý řez

foto: José Hevia

Malý byt pro psa a pána. Příjemné klima zajišťuje vegetace, výhled z okna zrcadla

Pro aktivní život vlastně potřebujeme jen málo prostoru. Respektive, pokud vaše volné okamžiky vyplňují koníčky a většinu času stejně strávíte v práci, není pro vás až tak důležité, aby byt, do kterého chodíte spát, disponoval nadbytečnými metry. Neznamená to ale, že by vaše bydlení nemělo mít styl a dýchat z něj ...

Tvoříme interiér s českou designérkou: Ložnice

Tvoříme interiér s českou designérkou: Ložnice

Místo pro spánek a relaxaci musí být stejně kvalitní jako ostatní části bytu, i když se nejedná o reprezentativní prostor. Nezapomeňte, že zde trávíte téměř třetinu života a nabíráte zde energii do dalšího dne, a v případě nemoci zde zůstanete i několik dní najednou. Ložnice nemusí být rozměrově příliš velká, prostor ...