Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou být důležité i při hledání příčin poruch i na stavbách svépomocí. Je v něm zapsáno vše podstatné – například jaké bylo počasí při betonáži, jaké změny či vícepráce oproti projektu odsouhlasil investor apod. Dnes je možné vést i stavební deník on-line díky speciální aplikaci.
Stavební deník je možné vést i on-line

O tom, co všechno stavební deník má obsahovat a k čemu je dobrý jsme si na ESTAV.cz povídali již dříve. Dnes se podíváme, že deník nemusí mít jen klasickou papírovou podobu.

Komu je online stavební deník určen?

Investorovi, který chce mít přehled o dění na stavbě. Online stavební deník umožňuje všem  (dodavatel, architekt, projektant, stavební dozor atd. ), kteří jsou na stavbě zainteresováni, kontrolovat její průběh, a tím i plnění jednotlivých úkolů, aniž by na stavbě museli být fyzicky přítomni.

Jak může být deník užitečný demonstruje komentář stavebníka: „Díky online stavebnímu deníku a jeho automatickému zápisu počasí v kontrolním dni jsem jako investor dohledal zpětně, kdo může za vadně provedenou střechu. Hydroizolace střechy byla položena den poté co silně pršelo. Po prvních teplejších dnech vypařená voda tlakem porušila spoje hydroizolace a střecha se musela dělat celá znovu. Naštěstí stavební firma bez dohadů střechu předělala.“

Kolik to stojí?

Základní verze je zcela zdarma pro jednotlivce s malou stavbou. U větších staveb se cena odvíjí od množství uživatelů, projektů a využitého datového místa v cloudu. Cena za uživatele se u těchto balíčků pohybuje v rozmezí 300 Kč až 400 Kč za měsíc.

Využitím online stavebního deníku se podle majitele společnosti Constructo Luboše Kozáka ušetří až 10 % z víceprací, získáte důkazní materiál v případě dodání „zfušované“ stavby a následného soudního sporu, zamezí se dopisování, mazání a falzifikacím informací.

Zdroj: Fotolia.com - WolfilserZdroj: Fotolia.com - Wolfilser

Jak funguje online stavební deník?

  • Online stavební deník funguje na počítači, tabletu a telefonu – software Apple.
  • Koupí licence se člověk stává administrátorem online deníku, ke kterému může v nejlevnější placené verzi přidat až čtyři další uživatele. Jakákoliv změna nebo nové zadání se promítne do profilu přiřazených účtů. Veškerá práva k přiřazeným účtům může měnit pouze administrátor, ten rozhoduje, kdo a co uvidí, kdo může nahrávat dokumenty a přidávat úkoly.
  • Současná verze iPhone stavebního deníku obsahuje pravítko spojené s videokamerou. Data z pravítka nelze do online stavebního deníku uložit a slouží pouze pro orientaci, nikoliv jako „případný” důkaz v soudním sporu.
  • Do online stavebního deníku je možné nahrávat fotky spojené s příslušnými GPS souřadnicemi. Automatické uložení souřadnic předchází případným námitkám, „že je vyfocené jiné místo“.
  • V deníku se kromě klasických zápisů dají:
    • plánovat kontrolní dny (kdo se jich účastní, co se bude kontrolovat),
    • do složky dokumentace ukládat nákresy, smlouvy apod.
    • lze plánovat úkoly pro odpovědné osoby.

Jak jsou chráněna data v online stavebního deníku?

Všechna data jsou uložena na cloudu, který je následně admistrátorem “uzamčen” proti zpětnému zápisu a smazání. Biometrický podpis Signosoft zaručuje personifikaci odpovědné osoby za uvedený zápis. V neposlední řadě jsou data dále několikanásobně šifrována.

Komentář Radka Motzkeho – advokáta stavebního práva

Stavební deník lze vést elektronicky. Potvrzuje to vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb. Podmínkou ovšem je, že všechny zúčastněné osoby, které do deníku zapisují, mají elektronický podpis. Pak je průkazné, kdo zápis učinil. Podle mne je to velmi vhodný nástroj, protože umožňuje propojit textové a obrazové informace (fotografie staveniště) a dá se obsluhovat na dálku.

Poslední výhoda se může zvrtnout ale i v nevýhodu. Některé stavební firmy si stěžují, že jim investoři (zejména laici) píší do elektronických stavebních deníků extrémní množství připomínek. De facto se k tomuto nástroji chovají jako k facebooku a ne k oficiální dokumentaci. Zároveň očekávají, že jim firma na všechny připomínky odpoví. Výsledkem je totální zahlcení elektronickou komunikací.

Doporučuji toto ošetřit ve smlouvě o dílo, kde se sjedná možnost vést stavební deník elektronickou formou a zároveň se stanoví, že zhotovitel není povinen reagovat na každý zápis objednatele do stavebního deníku svým zápisem. Samozřejmě se předpokládá, že si zápis přečte a vyhodnotí, zdali je reakce potřebná či nikoliv.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA