Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Schodiště více o tématu

Schodiště a jeho tvarové řešení

Tvarová řešení schodiště vždy vychází z konkrétní dispozice domu, dostupného schodišťového prostoru, je ovlivněna možnostmi okolních nosných konstrukcí, architektonickým záměrem i účelem používání. Tvarové řešení má název dle tvaru výstupní čáry – čili směru, ve kterém se stoupá.

Přímé schodiště

Jde o přehledné, jednoduché schodiště, často nejvíce pohodlné nejen pro chůzi ale i stěhování nábytku. U vyšších konstrukčních výšek než v běžném rodinném domě bude muset být i přímé rameno rozděleno mezipodestou. Z architektonického hlediska má toto schodiště nevýhodu, že na délku zabere velkou vzdálenost, často vedle něho vzniká delší chodba (výstup je půdorysně značně vzdálen od nástupu na schodiště).

Schody přímé

Lomené

Lomené schodiště se skládá z více přímých ramen, která na mezipodestách mění směr. Lomená schodiště bývají běžně dvou nebo tří ramenná. Tvar do L nebo U. Tvar do U zajistí, že nástupní i výstupní stupeň může být půdorysně na stejné hraně. Například lomené dvouramenné schodiště do U s mezipodestou je nejběžnější řešení schodiště v bytových domech.

Schody lomené

Zakřivené (smíšenočaré)

Zakřivené (někdy také dle tvaru výstupní čáry zvané smíšenočaré) schodiště má některé úseky rovné, některé po oblouku. Často je toto schodiště využíváno v rodinných domech pro úsporu místa. Dochází u něho ke tvorbě zkosených stupňů. Toto schodiště není tolik pohodlné jako s přímočarými rameny právě pro stupně, s nestejnou šířkou. Při dodržení správné geometrie a výpočtu schodiště se ale jedná o plnohodnotnou a běžně používanou geometrii.

Schody zakřivené

Točité

Točité schodiště má tvar šroubovice. Může zabírat malou plochu půdorysu, ale při malých vnitřních poloměrech (nejčastěji kolem středového nosného sloupku) je také nejméně pohodlné. Stěhování větších předmětů po něm je často zcela nemožné.

Schodiště točité

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Schodiště

  1. Schodiště - rozumíte jeho názvosloví?
  2. Schodiště a jeho tvarové řešení
  3. Konstrukční řešení vnitřních schodišť
  4. Schodiště a jeho základní rozměry
  5. Výpočet schodiště
  6. Speciální schodiště - strmá, žebříková a skládací
  7. ROZHOVOR: O montovaných schodištích a jejich materiálech

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Konstrukční řešení vnitřních schodišť

Konstrukční řešení vnitřních schodišť

Každé schodiště musí mít nějakou konstrukci – způsob jak je v prostoru nesené. Jaké řešení projektant zvolí, záleží především na požadovaném vzhledu schodiště, na jeho tvarovém uspořádání a na možnostech okolních nosných konstrukcí. Zde představené typy jsou základní způsoby, často dochází k jejich kombinování, podle…

Schody jsou svázáné normami, ale nabízí i prostor pro invenci

Schody jsou svázáné normami, ale nabízí i prostor pro invenci

Stavba i rekonstrukce schodiště jsou poměrně složité procesy, které se vyplatí přenechat odborníkům. Nápady a tvůrčí energii lze vložit do návrhu, manuálně se můžeme realizovat při drobných dekoracích a následně u celkových úprav a sladění interiérového designu.

Vypočítat správné a pohodlné schodiště není žádná legrace...

Výpočet schodiště

Pohodlné schodiště by mělo mít sklon 25° - 35°. Jak takového sklonu dosáhnout? Vejde se schodiště do prostoru, který mám k dispozici? Jak schodiště navrhnout a spočítat? Projektanti a architekti mají s touto činností bohatou zkušenost, schodiště je jedna ze základních věcí v dispozici domu a musí se spočítat velmi…

Jak na výběr schodiště? Poradí Vám vaseschody.cz

Jak na výběr schodiště? Poradí Vám vaseschody.cz

Řešíte stavbu patrového domu a hledáte do něj vhodné schodiště? Nebo rekonstruujete a hledáte způsoby, jak své schody opravit, aby měly zase šmrnc? V současnosti můžete vybírat z mnoha typů kvalitních a moderních schodišť. Oblíbená jsou kamenná, skleněná i dřevěná schodiště. Všechny typy jsou velmi žádané. Jaké z…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA