REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Schodiště více o tématu

ROZHOVOR: O montovaných schodištích a jejich materiálech

Montovaná schodiště jsou skládačky – velké stavebnice, které montážníci z výrobny přivezou k vám do téměř dokončené stavby a během jednoho dne z menších segmentů smontují. Montovaná schodiště jsou tak nějak „prvním nábytkem“. Jaké materiály se na jejich výrobu používají? Jak musí být připravená stavba? Jak dlouho montáž takového schodiště trvá? Na otázky odpovídal Stanislav Fuks z firmy Schody plus.
ROZHOVOR: O montovaných schodištích a jejich materiálech

ESTAV.cz se ptá...

Jaká schodiště jsou u zákazníků nejvíce oblíbená?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Stále přetrvává zájem o klasická celodřevěná samonosná schodiště, s možností kombinace dřeva a nerezových materiálů. Velmi ale za poslední roky vzrostla poptávka po segmentových schodech s kovovou páteřovou konstrukcí.

ESTAV.cz se ptá...

Dřevo je poměrně široký pojem, jaké dřevo je na výrobu schodišť vhodné?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Preferujeme tvrdé dřeviny, to znamená BUK, DUB, JASAN či JAVOR, to jsou nejdostupnější tuzemské materiály. Před finálním lakováním jdou samozřejmě i barevně upravit. Z odstínů moření se u nás nejvíce používá OLŠE, OŘECH nebo KAŠTAN.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké materiály se nejlépe udržují?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Myslím, že s údržbou to vyjde u všech materiálů nastejno či velmi podobně. Povrch je stejně hladký u dřeva i kovu. Trendem určitě ale jsou jednodušší tvary, například u výplní zábradlí.

ESTAV.cz se ptá...

Co u zákazníka rozhoduje o výběru – cena, vzhled, kvalita, praktičnost? Je rozdíl mezi prioritami zákazníků u nás a v zahraničí?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Určitě na první místo zákazníci kladou cenu. Malé schodiště do podkroví jde dnes pořídit už kolem 15 tisíc korun. Nikdo si ale nemůže myslet, že takové schodiště bude komfortní a pohodlné na chůzi. Jsou to jen pomocná vedlejší schodiště, sloužící pro občasné chození. Jiné to je u hlavního schodiště v domě. Tady už tu praktičnost normy přímo vyžadují. Takže se snažíme při konzultacích zákazníkům vysvětlit, že je to o vyvážení ceny, praktičnosti i vzhledu. Často tedy vítězí ta zlatá střední cesta. V zahraničí jsou požadavky velmi podobné.

ESTAV.cz se ptá...

Výběr schodiště závisí také na tom, kdo jej bude používat. Vzdušná schodiště bez podstupnic jsou krásná, lze je však doporučit všude? Existují nějaká omezení či bezpečnostní doporučení – například v domácnosti s malými dětmi?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Co se týká uzavřené konstrukce, tak my zákazníkům říkáme, že pokud pod schody neplánují například úložný prostor či k tomu není žádný jiný důvod, tak jsou podstupnice zbytečné a jen navyšují cenu. Pokud jde o děti, je možné ke konstrukci přidat takzvané dětské lišty. Tyto prvky mezeru mezi schody zmenší. Tento způsob ale není příliš často využíván. Lepší je malé děti na schody vůbec bez dozoru nepouštět a instalovat dětské branky, které lehce, až děti odrostou, můžete odinstalovat.

ESTAV.cz se ptá...

Točité schodiště – je tvarově zajímavé, šetří místo, je ale i praktické? (stěhování nábytku, pohodlnost apod.) Využívá se v objektech i jako hlavní nebo jeho využití vidíte spíše jako doplňkové, popřípadě na chaty apod.

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Toto je velmi častá otázka od zákazníků. Točité schodiště může být opravdu tvarově zajímavé a šetřit místo. I po takových schodech se však samozřejmě dá chodit a mohou splnit veškeré normy. Pokud jej však porovnáme s přímočarými rameny je určitě méně pohodlné a při stěhování nábytku méně praktické.

ESTAV.cz se ptá...

Jaká je nutná stavební připravenost na montovaná schodiště?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

V podstatě musí být hotová čistá stavba. Pořád platí, že musí být položeny finální podlahy, dokončen stropní otvor a v prostoru kam přijdou schody, by mělo být i vymalováno. S oblibou říkáme, že schody jsou první "nábytek" v domě.

ESTAV.cz se ptá...

Setkáváte se na stavbě při montáži schodiště s nějakými překážkami?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Z pohledu našeho řemesla to až tak nic zásadního není. V domě a především na podlahách už by mělo být čisto a stabilní teplota a vlhkost. Tyto požadavky ale už před námi řeší například podlaháři, takže žádné další či speciální požadavky my nemáme.

ESTAV.cz se ptá...

Jak dlouho taková montáž trvá?

Stanislav Fuks, odpovídá ...

Drtivou většinu montáží zvládnou naši pracovníci za jeden den. Jen výjimečně se montáž může protáhnout na delší dobu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Schodiště

  1. Schodiště - rozumíte jeho názvosloví?
  2. Schodiště a jeho tvarové řešení
  3. Konstrukční řešení vnitřních schodišť
  4. Schodiště a jeho základní rozměry
  5. Výpočet schodiště
  6. Speciální schodiště - strmá, žebříková a skládací
  7. ROZHOVOR: O montovaných schodištích a jejich materiálech

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA