Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Schodiště více o tématu

Speciální schodiště - strmá, žebříková a skládací

Skládací schodiště je zvláštní typ domovních schodišť, kterými se řeší většinou výlezy do půdního prostoru. Strmými schodišti lze vyřešit výstup do spacího patra garsoniéry či víkendové chaty. Nejedná o pohodlné řešení, nicméně o řešení, které plní svůj účel při značné úspoře místa. Vždy se ale musíte ptát, zda budete potřebovat po takovém schodišti chodit i ve vyšším věku.
Speciální schodiště - strmá, žebříková a skládací

Strmá, žebříková a mlynářská schodiště

Jako strmá se nazývají schodiště se sklonem 35° - 45°. Od sklonu 45° se pak jedná o žebříková schodiště či žebříky. Mohou ušetřit místo, využívají se hodně ve výrobních závodech, pro výstup do technických částí budovy apod. Využití takového schodiště lidmi se sníženou pohyblivostí může být zcela nemožné, přinejmenším nebezpečné.

Abychom dosáhli pohodlnějšího schodiště i při velkém sklonu ramene, využívají se střídavě zkosené nebo tvarově vybrané stupně. Taková schodiště se nazývají mlynářská, jejich výhoda je pohodlnější kladení nohou, nevýhoda je, že každý stupeň je určený jen pro jednu nohu – vždy jen pro levou nebo jen pro pravou.

Strmá schodiště bývají taktéž bez podstupnic, což pomáhá rozšířit plochu pro kladení nohy na stupeň, aniž by schodiště zabralo více půdorysné plochy. Je to pohodlnější při chůzi nahoru, pro chůzi dolů nám ale tato úprava nepomůže (špičku pod horní stupeň zasunete, patu nikoli). V extrémním případě pak strmé schodiště scházíme i při chůzi dolů čelem ke schodišti, v takovém případě je ale přesnější nazývat takovou konstrukci žebříkem.

Točitá schodiště

Další variantou jak vystoupat do vyššího podlaží na malé půdorysné ploše je po točitém schodiští okolo středového vřetena - dříku. Při všech úsporách místa by však nejužší šířka stupně neměla mít méně než 13 cm. Takové schodiště může být zajímavým estetickým prvkem interiéru. Při využití velmi malého poloměru a strmého sklonu se však doporučuje jen jako schodiště doplňkové, nikoli hlavní do patra, zvláště v rodinném domě. Například stěhování věcí je po něm nepohodlné, často zcela nemožné. Největší problém pak nastává v případě nutnosti snést po takovém schodišti člověka s úrazem či handicapem.

Skládací schody

Využívají se pro výstup do půdních prostor. Schody se na několik dílů složí a zavřou do roviny stropního podhledu. Pokud je půdní prostor nezateplený, je potřeba pamatovat i na zateplení této části stropu a poklopu se schodištěm. Taktéž vést vzduchotěsnou obálku budovy, důležitou nejen v pasivních domech, tímto výlezem může být komplikované a je nutné jej řešit systémově. Takové nesnáze lze také vyřešit zateplením celé střechy až do hřebene. Další možností je využít skládací schody, které mají tepelné mosty vyřešeny zateplením a utěsněním dvířek výlezu. Pokud bychom se (například v bytovém domě) nacházeli na rozhraní požárních úseků (například chodba a půda) musíme jako další kritérium při výběru skládacích schodů zohlednit i požární odolnost.

Schodiště skládací do půdního prostoru (zdroj: FAKRO)Schodiště skládací do půdního prostoru (zdroj: FAKRO)

Některé typy skládacích schodů mohou mít pro zvýšení bezpečnosti a pohodlnosti osazené madlo v horním segmentu schodiště. Materiálové řešení schodišť je dřevěné nebo kovové. Skládací schody mohou být doplněné o elektroniku ovládající sklápění a vyklápění.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Schodiště

  1. Schodiště - rozumíte jeho názvosloví?
  2. Schodiště a jeho tvarové řešení
  3. Konstrukční řešení vnitřních schodišť
  4. Schodiště a jeho základní rozměry
  5. Výpočet schodiště
  6. Speciální schodiště - strmá, žebříková a skládací
  7. ROZHOVOR: O montovaných schodištích a jejich materiálech

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA