REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sanace vlhkosti zdí domu více o tématu

Vlhké zdivo lze řešit podříznutím a vkládáním dodatečné hydroizolace

Podříznutí domu znamená, že se nosná zeď přeruší vodorovným pásem nepropustné izolace obvykle v úrovni podlahy a tak se zamezí vlhkosti pronikat do části zdi nad hydroizolací.

Nepropustnou izolaci je poté třeba uvnitř domu napojit na hydroizolaci podlahy a zvenčí na svislou obvodovou hydroizolaci, která je vyvedena až na povrch, protože jinak by vlhkost pronikala kolem nepropustné překážky a do domu se i tak dostala. Podřezání domu a vložení nové hydroizolace je v Česku nejoblíbenější sanační metoda.

1. Ruční vybourání zdiva a položení izolačního pásu

Vybourá se vždy několik řad cihel nad plánovanou úroveň hydroizolace v šířce 1 metr, položí se pás hydroizolace, opět se zazdí a vybourá se část zdi vedle. Je to velmi pracná metoda, která ale nevyžaduje žádnou speciální techniku. Taktéž pracná ale svépomocí proveditelná metoda je podřezání ruční ocelovou pilou (lze vypůjčit v půjčovně nářadí). U této metody se pak postupuje podobně jako u podřezání strojní řetězovou pilou.

"Při provádění postupujeme tak, že první den se zdivo vybourá a vyzdí pilířky, druhý den se pilířky zaklínují klíny a následně se bourá další část zdiva. Zdivo se musí vždy klínovat, k čemuž existují určené klíny. Na konci se může provést doinjektování vzniklých kaveren, například při podsekávání cihelného zdiva s tím nebývá problém, ale při podsekávání kamenného zdiva nevzniká rovná horní strana vybouraného otvoru," dodává Zbyněk Kudlička z firmy Sanace a vysoušení staveb s. r. o.

 • Není třeba technika
 • Pracné
 • Nutný přístup z obou stran stěny
 • Pro ruční pilu musí být ve zdivu průběžná vodorovná spára

2. Narážení ocelových plechů

Do ložné spáry zdiva se z boku narážejí desky nerezového vlnitého plechu ručním pneumatickým kladivem nebo strojně. Nevýhodou této metody jsou velké rázy při zarážení plechů, čemuž musí vyhovovat statika zdiva. Je nutné, aby ve zdivu byla rovná ložná spára. Je třeba počítat s tím, že ocelový plech tvoří tepelný most ve zdivu. V případě, že přistupujeme k celkové rekonstrukci objektu, musíme vzít v úvahu i skutečnost, že ocelový plech se obtížně napojuje na izolace podlahy.

 • Stačí přístup z jedné strany zdi
 • Rychlé osazení
 • Tepelný most
 • Vnáší otřesy do domu
 • Složité napojování v detailech

3. Podřezání řetězovou pilou

Pomocí strojní řetězové pily se prořízne drážka (opět po jednotlivých záběrech o délce vhodné pro konkrétní zdivo) v ložné spáře zdiva, do které se vloží hydroizolační deska (sklolaminát, plast), sloužící jako hydroizolace a utěsní se klíny a rozpínavou maltovou směsí. Kolem stěny je nutný rovný podklad pro řezací zařízení. Nevýhodou této metody je velká prašnost.

 • Nízká cena
 • Nutný rovný podklad pro řezací zařízení
 • Vysoká prašnost

4. Podřezání diamantovým lanem

Do stěny je třeba kromě místa řezu vyvrtat druhý otvor pro diamantové lano, to se nasadí na kladky a navleče na hnací kolo. Tímto způsobem lze řezat i betonové konstrukce a zdivo bez ložné spáry. Řezání diamantovým lanem je velmi prostorově náročné.

 • Lze řezat i svislé spáry
 • Kamenné i betonové zdivo
 • Prostorově náročné
 • Vysoká cena
 • Je nutné chladit lano vodou

Pro podřezání zdiva potřebujete hodně prostoru a většinou i přístup z obou stran zdi. Nevyřešíte tím vlhkost, která proniká přes zeď z boku, pokud se k ní nedokážete z druhé strany dostat. Podřezání se používá pro vodorovné spáry hlavně cihelného zdiva, výjimkou je podřezání diamantovým lanem, které je možné použít na jakýkoliv druh zdiva a je možné řezat i svislé spáry.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sanace vlhkosti zdí domu

 1. Co způsobuje vlhkost v domě?
 2. Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?
 3. Sanace vlhkosti stěn - Injektáž zdiva
 4. Vlhké zdivo lze řešit podříznutím a vkládáním dodatečné hydroizolace
 5. Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah
 6. Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock.com-david-bgn

Základy pro rodinný dům: Ochrana základové spáry, podsypy, drenáže (2.)

Jak založit rodinný dům? Základ je zkrátka základ – bez něho se těžko obejdete. Nejčastější založení rodinného domu je stále, i přes možnosti alternativní, na betonových pasech. Minule jsme si ukázali, jak se volí šířka a hloubka základu. Dnes si povíme o tom, co dělat po výkopu, zda je nutno vkládat drenážní potrubí…

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby - odvětrání vlhkosti zdí a podlah

Sanace vlhkosti stavby je odborný název pro nápravu vadného technického stavu vzniklého dožilou, poškozenou či chybějící hydroizolací domu. Řešení takové opravy jsou mnohá, nejznámější je podřezání či injektáž zdiva, nicméně nabízejí se i další. Jednou z tradičních je odvádět vlhkost ze zdiva proudícím vzduchem. Pro…

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Podříznutí zdiva nestačí, nutná je i svislá izolace a správný typ omítky!

Máme mokré zdivo – co s ním? Zdivo a dům podřízneme, oddělíme od zeminy. Jenže to není všechno. Pokud máme zdivo, které je zboku zasypáno zeminou (například podlaha je pod terénem) musíme vyřešit i svislé izolace proti vodě. Dalším nezbytným ale někdy opomíjeným krokem je použití speciálních sanačních omítek.