Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kouzlo jednoduchosti: letní rodinné sídlo v norském Vestfoldu

Severská příroda Norska je bezesporu obdivuhodná, a místní lidé si to dobře uvědomují. Dokládá to i úctyhodný počet 37 pevninských národních parků, které dohromady pokrývají rozlohu 25 000 kilometrů čtverečních. Kladný vztah Norů k životnímu prostředí se zrcadlí i ve venkovské architektuře. Ačkoliv jsou jednotlivé turistické sruby, domy i chaty silně izolovány od svého okolí a často také veškeré dopravní infrastruktury, každý z nich vyniká jednoduchou účelností a originalitou.

Norové to prostě umí, a jen tak nějaký srub nebo přírodní překážka je nepřekvapí. Terén i klima umí do svých stavebních plánů mistrně zahrnout. Pokud jde ale o shluk tří mikrochat, navržený architektonickým studiem Reiulf Ramstad Arkitekter, získal si nebývalou širokou popularitu, a to nejen od uznalých Norů. Micro Cluster Cabins od RRA sbírá jedno ocenění za druhým v celé Evropě. Co je příčinou takového úspěchu? Vysoce je hodnocena zejména práce architektů s okolním prostředím, do kterého letní rodinné sídlo umě zapadá, zapracování přírodních materiálů do vlastní stavby, které současně odráží přírodní čistotu okolí, a také využití přirozeného skalního horizontu, který rámuje vytvořený obraz ideálního sezónního bydlení.

„Ty malé domky se šikmou střechou se staly téměř ikonografické, je to jakoby žily vlastním životem.“
Reiulf Ramstad, vedoucí architekt a zakladatel RRA

Malebná i drsná krajina

Zakázky na návrh norské rodinné chaty, která se měla nacházet v malebné přírodě nedaleko Vestfoldu, se architekti z RRA zhostili se ctí. A to i přes to, že stavební parcela byla omezena z jedné strany svislou skalní stěnou. Není to ostatně poprvé, co uznávané architektonické studio důmyslně využilo přírodní scenérie pro zakomponování svého díla. Podobně si už počínali i v roce 2011 u Fugleviku a Havdsdalenu, nebo v trochu širším měřítku, při návrhu turistické vyhlídkové trasy na Trollstigen. Výsledkem jejich aktuální práce je dílo, charakterizované sloučením moderní a tradiční venkovské architektury (zejména vyvýšené sedlové střechy), jednoduché (až strohé) linie, práce s přirozeným světlem a štíhlé tvary.

I když navenek působí sloučení tří chat v lokalitě Herfell u Vestfoldu trochu křehce, přesto jsou dostatečně robustní. Bylo totiž zapotřebí vyrovnat se s nároky drsného severského klimatu. Ačkoliv tu v květnu, na západ od Saderfjordu, teploty vystoupají na příjemných 17°C, zimy jsou zde drastické, a pro křehkou krásu tu není místo. Jaká tedy byla další přání zadavatele? Klient si žádal letní sídlo, kde by mohla prázdniny trávit celá rodina, ale zároveň tak, aby každý ze členů rodiny měl dostatek vlastního soukromí a klidu. Kdo někdy vyrazil na chatu s celou rodinou už tuší, že po týdnu přijde trocha soukromí a prostoru pro odloučené relaxace více než vhod.

Na dovolené chce mít každý klid

Myšlenka „dohromady ale současně odděleně“ se pak vine celým projektem. Ve svém výsledku je pak onoho vizuálního oddělení dosaženo pomocí tří objektů, které jsou sice propojeny centrálním společným prostorem, ale každý přitom může být využíván individuálně. Každá jedna chata je přitom jasně identifikována a definována svým vnitřním objemem, organizována podél centrálního dvorku, který tvoří těžiště celé stavby.

Zajímavý příklad práce s tvarovými dispozicemi pak RRA předvedli se střešními konstrukcemi. Každá ze tří chatiček shluku je totiž typická různou šířkou a sklonem střechy, ale přitom výška hřebenů dohromady zůstává konstantní. Největší ze tří „chat“ leží ve středu, a je postavena s plně prosklenými štíty, takže denní světlo zaplavuje společný vnitřní obývací prostor. Menší postranní chaty jsou vůči okolí uzavřenější, a přísun světla zajišťuje série přerušovaných dlouhých vertikálních oken. V interiéru, jinak vedeném ve dřevě, narazíme na podkrovní pokoje, které jsou přístupné po žebříku.

Práce s přírodou? Půl úspěchu…

Kouzelné je i zasazení do krajiny: těsně za objektem Micro Cluster Cabins se totiž k nebi vzpíná strmá skalní stěna. V tomto stavebním pojetí ale vlastně uzavírá otevřený prostor dvora, a vytváří pomyslnou čtvrtou stěnu celého mini-komplexu. Dohromady tak zde vzniká velmi zajímavá kombinace stavby a přírodního prostředí, které navíc v horkých letních dnech vytváří příjemné ochlazující mikroklima. Orientace objektu Micro Cluster Cabins na jihovýchod zároveň umožňuje maximální přísun slunečního záření, zatímco nahloučení efektivně chrání budovy pře větrem.

Kdo jsou RRA?

Reiulf Ramstad Architects (RRA) je norským nezávislým architektonickým studiem, které si velmi zakládá na vlastních vizích a pragmatickému přístupu k životu. Mezi typické rysy (pokud je tedy vůbec možné popisně shrnout) se řadí užití jednoduchých forem, biomimetických a přírodních materiálů, práce se „Skandinávským kontextem“ a důraz na začlenění vlastních projektů do okolité krajiny. RRA byla založena roku 1995, realizovala na 35 projektů na národní úrovni. Mezi nejzajímavější se řadí mateřská školka Fagerbørg v Olsu (2010), část univerzitního kampusu College Østfold Halden (2006) nebo recyklační linka ISI v Oslu, pro společnost Baerum (2012).

Parametrizace

Název projektu Micro Cluster Cabins
Architektonické studio Reiulf Ramstad Architects
Lokalita Herfell, Vestfold, Norsko
Určení sezónní/letní rodinné/ multigenerační sídlo
Zastavěná plocha 70 m²
Rok dokončení 2014

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

Zapálený pro svou vizi, ale nejistý v tom, jak jí dosáhnout, zapojil klient do návrhu svého moderního, minimalistického a otevřeného rodinného domu profesionální architekty. Záměr, se kterým byl dům projektován, vyžadoval použití minimálního množství detailů, s pomocí několika málo přírodních materiálů v…

Bytový dům SACRE COEUR v Praze

Bytový dům SACRE COEUR v Praze

Stavební pozemek nepravidelného tvaru sousedí z východní strany s bývalým klášterem sv. Gabriela, severní strana je vymezena městskou vilovou zástavbou Na Hřebenkách. Západní stranu tvoří dva štíty sousedních domů s otevřeným zeleným vnitroblokem. Pozemek má značný výškový rozdíl jižní a severní části (cca 15 m).

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Když profesionálové z brazilsko/francouzského architektonického studia Triptyque dokončili v loni na jaře (2014) svůj projekt Groenlândia, byla odborná veřejnost trochu zmatená. Proč? Zaprvé jakoby se výsledný objekt vzpíral přirozené gravitaci, zadruhé - i když se nachází ve slunném Sao Paulu, naplňuje bezezbytku…

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Snahy o hledání materiálů s malou ekologickou stopou vedou k použití dřeva, slámy a nepálené hlíny. V pražském klubu Impact HUB od 27. února do 1. března 2015 proběhlo setkání lidí, zajímajících se o stavby z přírodních materiálů, dřeva hlíny a především slámy. Konferenci pořádalo občanské sdružení Baobaby o. s.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA