REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Družstevní bydlení více o tématu

Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Bydlíte v družstevním bytě a chystáte se na jeho rekonstrukci, ať již pro vlastní potřebu či zhodnocení nemovitosti kvůli prodeji? Nezapomeňte pečlivě zkontrolovat stanovy a o vašich záměrech dostatečně informovat družstvo. V některých záležitostech totiž budete potřebovat jeho souhlas.
Zdroj: Fotolia.com - zlikovec
Zdroj: Fotolia.com - zlikovec

Ptáte se proč? Je dobré mít stále na paměti, že jako vlastníci družstevního podílu jste v tomto ohledu v jiné situaci než majitelé bytů v osobním vlastnictví. Byt v družstevním vlastnictví totiž oficiálně patří družstvu, a to je také očima úřadů vnímáno jako stavebník. Plánujete-li tedy v družstevním bytě stavební úpravy, které podle ustanovení občanského zákoníku nespadají pod běžnou údržbu, máte jako družstevník povinnost obrátit se pro souhlas s provedením prací na družstvo. A právě pouze se souhlasem vlastníka objektu může poté stavebník, člen družstva, zažádat o stavební povolení na stavební úpravy, kterými například zasahuje do nosných konstrukcí. Neznamená to však, že by se tím proces rekonstrukce komplikoval.

Nutná spolupráce s družstvem s sebou přináší jisté výhody. Typicky bývá družstvo nápomocné s administrativní stránkou věci, například s rozřazením zamýšlených prací na ty, kterými se musí zabývat stavební úřad, a ty, které se mohou provádět bez ohlášení stavebnímu úřadu. Družstvo dále stavebníka upozorní na nezbytná opatření s cílem zajištění bezpečnosti a kvality zamýšlené rekonstrukce (vymezí rozsah činností, které mohou být provedeny svépomocí a které musí být zajištěny odborným dodavatelem, vyjmenuje potřebné revize – plyn, elektro atd.).  

„Ve svém souhlasu' družstvo jako vlastník a správce objektu stanoví podmínky, za kterých může být rekonstrukce provedena a sousedé ji tak musí respektovat. To se může týkat určení mezních časů, ve kterých je možné práce provádět, způsobu, jakým se bude nakládat s případným odpadem, či požadavků na zabezpečení úklidu společných prostor v průběhu provádění stavebních prací,” říká Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Zhodnocení zrekonstruovaného bytu

Rekonstrukcí bytu v družstevním vlastnictví se nijak nemění váš družstevní podíl, ale pokud se rozhodnete byt (družstevní podíl) prodat, tak pochopitelně můžete všechny své investované prostředky a čas zhodnotit a říci si o vyšší částku. Nemusíte se tedy bát, že byste na rekonstrukci prodělali. Právě naopak, zejména u starší zástavby má velký vliv na cenu nemovitosti stav a kvalita interiérů.

Existuje i jednodušší způsob, jak zvýšit atraktivitu a ohodnocení bytu – jde o takzvaný home staging, tedy precizní přípravu nemovitosti na prodej. „Její základní součástí jsou perfektní fotografie naaranžovaného interiéru, které často zajišťují profesionální fotografové a designéři. Kvalitní home staging a stylistický zásah odborníků pak může zvednout prodejní cenu bytu až o 15 procent,” popisuje předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Družstevní bydlení

 1. Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví
 2. Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?
 3. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde
 4. Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?
 5. Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze
 6. Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu
 7. Družstevní byt jako varianta vlastního bydlení
 8. Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?
 9. Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?
 10. SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu
 11. Financování družstevního bytu: Jaké jsou možnosti úvěrů a jak je to s hypotékou?
 12. Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Související témata

Přečtěte si více k tématu Družstevní bydlení

Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, miakov-kalinin

V Praze je 30.345 obecních bytů, téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019

Hlavní město společně s jednotlivými radnice vlastní dohromady 30.345 obecních bytů, což je téměř o dvě tisícovky méně než v roce 2019. Důvodem poklesu jsou pokračující privatizace a pomalé tempo výstavby obecních bytů. Většinu bytů mají svěřeny do správy městské části, nejvíc jich má Praha 10. Z celkového bytového…

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Pražská developerská společnost připraví několik projektů bytových domů

Prahou loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připraví na pozemcích vlastněných městem několik projektů stavby bytových domů. Rozhodli o tom radní. Městské bydlení by mělo vzniknout ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, na Ládví a na Zlíchově. PDS město založilo právě pro tento účel, podle schváleného…

REKLAMA