REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Družstevní bydlení více o tématu

Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Bydlíte v družstevním bytě a chystáte se na jeho rekonstrukci, ať již pro vlastní potřebu či zhodnocení nemovitosti kvůli prodeji? Nezapomeňte pečlivě zkontrolovat stanovy a o vašich záměrech dostatečně informovat družstvo. V některých záležitostech totiž budete potřebovat jeho souhlas.
Zdroj: Fotolia.com - zlikovec
Zdroj: Fotolia.com - zlikovec

Ptáte se proč? Je dobré mít stále na paměti, že jako vlastníci družstevního podílu jste v tomto ohledu v jiné situaci než majitelé bytů v osobním vlastnictví. Byt v družstevním vlastnictví totiž oficiálně patří družstvu, a to je také očima úřadů vnímáno jako stavebník. Plánujete-li tedy v družstevním bytě stavební úpravy, které podle ustanovení občanského zákoníku nespadají pod běžnou údržbu, máte jako družstevník povinnost obrátit se pro souhlas s provedením prací na družstvo. A právě pouze se souhlasem vlastníka objektu může poté stavebník, člen družstva, zažádat o stavební povolení na stavební úpravy, kterými například zasahuje do nosných konstrukcí. Neznamená to však, že by se tím proces rekonstrukce komplikoval.

Nutná spolupráce s družstvem s sebou přináší jisté výhody. Typicky bývá družstvo nápomocné s administrativní stránkou věci, například s rozřazením zamýšlených prací na ty, kterými se musí zabývat stavební úřad, a ty, které se mohou provádět bez ohlášení stavebnímu úřadu. Družstvo dále stavebníka upozorní na nezbytná opatření s cílem zajištění bezpečnosti a kvality zamýšlené rekonstrukce (vymezí rozsah činností, které mohou být provedeny svépomocí a které musí být zajištěny odborným dodavatelem, vyjmenuje potřebné revize – plyn, elektro atd.).  

„Ve svém souhlasu' družstvo jako vlastník a správce objektu stanoví podmínky, za kterých může být rekonstrukce provedena a sousedé ji tak musí respektovat. To se může týkat určení mezních časů, ve kterých je možné práce provádět, způsobu, jakým se bude nakládat s případným odpadem, či požadavků na zabezpečení úklidu společných prostor v průběhu provádění stavebních prací,” říká Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Zhodnocení zrekonstruovaného bytu

Rekonstrukcí bytu v družstevním vlastnictví se nijak nemění váš družstevní podíl, ale pokud se rozhodnete byt (družstevní podíl) prodat, tak pochopitelně můžete všechny své investované prostředky a čas zhodnotit a říci si o vyšší částku. Nemusíte se tedy bát, že byste na rekonstrukci prodělali. Právě naopak, zejména u starší zástavby má velký vliv na cenu nemovitosti stav a kvalita interiérů.

Existuje i jednodušší způsob, jak zvýšit atraktivitu a ohodnocení bytu – jde o takzvaný home staging, tedy precizní přípravu nemovitosti na prodej. „Její základní součástí jsou perfektní fotografie naaranžovaného interiéru, které často zajišťují profesionální fotografové a designéři. Kvalitní home staging a stylistický zásah odborníků pak může zvednout prodejní cenu bytu až o 15 procent,” popisuje předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Družstevní bydlení

 1. Jak bydlet důstojně a dostupně? Sdílené domy a sociální družstvo jako alternativa družstevnímu, nájemnímu i vlastnickému bydlení
 2. Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví
 3. Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?
 4. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde
 5. Prohlášení vlastníka je zásadní pro určení bytové jednotky. Jaký je rozdíl oproti podílovému spoluvlastnictví?
 6. Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?
 7. Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze
 8. Jak prosadit opravy domu na bytovém družstvu. Kdo to zaplatí?
 9. Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva
 10. SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu
 11. Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?
 12. Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?
 13. Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu
 14. Družstevní byt jako varianta vlastního bydlení
 15. Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?
 16. Financování družstevního bytu: Jaké jsou možnosti úvěrů a jak je to s hypotékou?
 17. Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia-com

Jak prosadit opravy domu na bytovém družstvu. Kdo to zaplatí?

Jste členem bytového družstva a chcete opravit společné části družstevního domu, ale nevíte, jak váš návrh prosadit? Nejvíce vám prozradí stanovy vašeho družstva, existují ale i obecná pravidla, která je dobré znát.

REKLAMA