
Společná elektroinstalace bytového domu končí u rozvaděče. Dále je to instalace bytu. „Toto rozdělení definuje i odpovědnost za danou instalaci,“ definuje na začátek rozhovoru Pavel Zelenka, propagátor správné praxe v oblasti elektro.
Co může být znakem rizikových stavů na elektroinstalaci?
Hlavním úkolem nejen osob odpovědných za bytový dům (předsedové, správci) ale i všech obyvatel a majitelů je sledovat změny. Proč je to důležité vysvětluje v rozhovoru Pavel Zelenka: „Třeba problikávající žárovka ve sklepě může značit konec její životnosti, ale také se může jednat o přechodový odpor ve vypínači.“
Další příklad změn může být otevřená rozvaděčová skříň, nehráli si tam děti? Nebo na chodbě v rozvaděči něco bzučí a dříve to nebzučelo? To vše může značit poruchu. Projevy tak pozná i laik, stačí být všímavý ke svému okolí. Podezření je potřeba hlásit odpovědné osobě, která má společně s odborně způsobilou osobou zjednat nápravu.
Často se nemusí stát vůbec nic, věc se opotřebuje a přestane fungovat. Stejně tak z toho ale může vzniknout požár. Riziko tu je.
Co dalšího by neměli obyvatelé bytového domu podceňovat? Jak často prochází elektroinstalace domu kontrolami? Podléhá kontrole instalace samotného bytu? Dozvíte se v rozhovoru na estav.tv.
Rozhovor je součástí cyklu o požární bezpečnosti bytového domu prakticky. Nenechte si ujít nic z dalšího obsahu na ESTAV.cz a aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma.
Sdílet / hodnotit tento článek