
Trendy a data o stěhování v České republice a srovnání s okolními zeměmi
Průměrná cena za kompletní stěhování domácnosti v České republice činí přibližně 7 120 korun, což Českou republiku řadí mezi cenově dostupnější destinace v regionu.
Srovnání s okolními zeměmi ukazuje výrazné rozdíly v cenových hladinách. Zatímco v Praze se hodinová sazba pohybuje mezi 1 200 až 1 600 korunami, ve Varšavě je to 900 až 1 200 korun a v Berlíně až 2 600 až 3 200 korun za hodinu. Konkrétní cenové srovnání podle velikosti bydlení odhaluje ještě výraznější rozdíly. Stěhování bytu 2+kk v Praze vyjde na 3 600 až 4 800 korun, zatímco stejná služba v Berlíně stojí 7 800 až 10 400 korun – tedy téměř dvojnásobek.
Větší byt: U větších bytů 3+1, které vyžadují 6 až 8 hodin práce dvou stěhováků, se rozdíly ještě prohlubují: v Praze zaplatíte 7 200 až 9 600 korun, ve Varšavě 5 400 až 7 200 korun, ale v Berlíně už 15 600 až 20 800 korun.
Rodinný dům: Nejmarkantněji se cenové rozdíly projevují u stěhování rodinných domů, kde osmihodinová práce tří stěhováků stojí v Praze 12 800 korun, ve Varšavě 9 600 korun, ale v Berlíně až 25 600 korun. Německé ceny tak představují dvojnásobek českých cen, což potvrzuje konkurenceschopnost českého trhu stěhovacích služeb.1
Logistika stěhování je důležitým faktorem tvorby ceny
„Naším cílem je být největší stěhovací platformou ve střední a jižní Evropě," říká zakladatel platformy Stěhuju.cz Viktor Guth. „Máme unikátní systém na párování zakázek po zpáteční cestě, aby stěhovací auta jezdila maximálně vytížená tam i zpět, a tím jsme schopni dosahovat snížení nákladů až o 60 %."
- Nejčastější je stěhování mezi velkými městy nad 50 tisíc obyvatel (42,74 %, z čehož třetinu tvoří stěhování v rámci jednoho města), následují přesuny mezi menšími lokalitami (29,87 %). 17,18 % Čechů se stěhuje z města na vesnici a pouze 10,22 % z vesnice do města.
- Průměrná vzdálenost stěhování je přibližně 41 kilometrů.
- Češi si stěhování objednávají průměrně 14 dní dopředu.
Češi se obecně neradi stěhují a ve srovnání s některými jinými národy mění bydliště poměrně málo
- Průměrný počet stěhování za život: Češi se za život stěhují v průměru jen třikrát. To je výrazně méně než například Američané nebo Kanaďané, kteří se stěhují zhruba 12krát.
- Důvody stěhování: Stěhování se v Česku nejčastěji pojí se zásadními životními změnami, jako je:
- Odchod z domova do tzv. „startovacího“ bydlení.
- Začátek partnerského života.
- Rozrůstání rodiny.
- Vlastnictví nemovitostí: Jedním z faktorů, proč se Češi méně stěhují, je i to, že osm z deseti Čechů bydlí ve vlastním, zatímco pronajímá si bydlení jen pětina. To je výrazně více než průměr Evropské unie (70 % vlastnictví, 30 % pronájem).
- Roční objem stěhování: V roce 2024 nahlásilo změnu obce bydliště v rámci České republiky 291 tisíc osob.
- Neochota ke stěhování za prací: Češi nejsou příliš ochotni se stěhovat za prací. Studie ukazují, že 60 % dotázaných není ochotno přesídlit do jiného okresu či kraje kvůli zaměstnání.
- Stěhování za město: V posledních letech je trendem stěhování za město, a to především kvůli rostoucím cenám nemovitostí ve velkých městech a rozšíření možnosti práce z domova (home office).
Shrnuto, ačkoliv se v rámci republiky ročně přestěhuje několik stovek tisíc lidí, Češi se z dlouhodobého hlediska stěhují méně často než obyvatelé mnoha jiných zemí, a to zejména kvůli vysoké míře vlastnictví nemovitostí a menší ochotě měnit bydliště kvůli práci.</
O stěhování
- Duben je nejaktivnější měsíc pro stěhování v České republice. Podle Stěhuju.cz1 se na jaře realizuje až 20 % zakázek z celého roku, což má celkem jednoduché vysvětlení: většina nájemních smluv končí k 31. březnu nebo 30. dubnu, lidé často dávají výpověď v lednu s tříměsíční výpovědní lhůtou. Roli hrají také méně formální důvody: již jarní počasí a také samotné jaro, které přirozeně motivuje ke změnám, úklidu a reorganizaci životního prostoru. V tomto období se častěji kupují a prodávají nemovitosti, studenti se ubytovávají pro letní semestr a firmy realizují relokace zaměstnanců.
- Při výběru stěhovací firmy zákazníci řeší: zda jsou jejich věci pojištěné, jaké jsou reálné časové možnosti firmy a jestli odhad ceny a doby odpovídá skutečnosti. S tím souvisí také stresové faktory, které trápí Čechy při stěhování. Průzkum provedený prostřednictvím platformy Stěhuju.cz odhalil hlavní starosti: Více než polovinu lidí (50–60 %) stresuje balení a třídění věcí, následuje obava z poškození nebo ztráty majetku (40–50 %) a organizace celé akce (45–55 %), dále časová náročnost a skloubení s prací (30–45 %) a posledním stresovým faktorem jsou náklady a nečekané výdaje (25–40 %).
Zdroje:
1 Analýza dat ze stěhovací platformy Stěhuju.cz. Platforma funguje již čtvrtým rokem a zákazníkům usnadňuje stěhování od roku 2021. Umožňuje zákazníkům objednat stěhování stejně snadno, jako si objednají taxislužbu Uber či Bolt – během 2 minut znají přesnou cenu a mají jistotu ověřené firmy s transparentní cenou. Po úspěšné expanzi na Slovensko chce společnost do konce roku 2025 rozšířit své služby i do Španělska a v horizontu 2–3 let se stát největší stěhovací platformou ve střední a jižní Evropě. Za rok 2024 platforma zrealizovala přes 2 000 stěhování s tržbami 20 milionů korun.
Sdílet / hodnotit tento článek