REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak koupit bydlení více o tématu

Jak koupit bydlení: Pozemek

Při výběru nemovitosti se málokdo zajímá o to, co se v okolí dané nemovitosti plánuje za výstavbu nebo jaké jsou v dané oblasti možnosti stavebních úprav. Je důležité se podívat na aktuální územní plán obce, který je až na výjimky veřejně dostupný a často je i přímo on-line.
Jak koupit bydlení: Pozemek

Pokud si územní plán nezkontrolujete, může se vám stát, že za dva tři roky ze svého pozemku s krásným výhledem budete koukat přímo do oken kancelářské budovy či na plot průmyslového areálu a nic s tím nenaděláte.

Dobré je si chvíli sledovat nemovitost za různých situací – všední den, víkend, noc, prudký déšť...

Jaké funkce jsou vymezeny pro váš a okolní pozemky?

Existují omezení pro výstavbu na vašem pozemku?

  • Omezení mohou vyplývat například z místního územního či regulačního plánu. Ten vám může ovlivnit nejen výšku zástavby, dokonce i předepsat sklon střechy, orientaci hřebene sedlové střechy apod. Další omezení mohou vycházet z věcných břemen. Ta byla popsána v části Právní ochrana. nahlizenidokn.cuzk.cz . Vyjmutí z půdního fondu se dělá až v rámci vyřizování stavebního povolení.

Jsou zavedené nebo dostupné inženýrské sítě?

  • V ideálním případě by měly být všechny zkolaudovány a vyvedeny na pozemek. Pokud nejsou zkolaudovány, nemusí Vám být vydáno stavební povolení na stavbu domu. Nedejte na řeči prodávajícího či realitní kanceláře a tyto informace si vždy ověřte na stavebním úřadě. Pokud sítě jsou v ulici, ale nejsou vyvedeny na pozemek, je nezbytné nechat veškeré přípojky na pozemek přivést (počítejte s časovou náročností a finanční stránkou) - pozor, stavební úřad nemusí dát souhlas k připojení kvůli nedostatečné kapacitě a pak by po vás mohl žádat např. vybudovat novou trafostanici. Pokud chcete mít jistotu, že na pozemku můžete postavit vámi vybranou stavbu, můžete podat žádost o územně plánovací informaci, kam přiložíte jednoduchý půdorys domu, pohledy a zákres domu na pozemek.

Nevedou pod pozemkem technické sítě?

  • Pod pozemkem mohou vést i sítě, které nejsou zanesené v katastru nemovitostí. Ověřte si informaci u správce místních sítí a na stavebním úřadě. Může se jednat o plynovod, vodovod, kanalizaci, teplovod či parovod, telefonní sítě. Každé vedení má předepsané odstupové vzdálenosti. Pokud je bude nutné přesunout, přeložku budete hradit vy.

Je Váš pozemek skutečně stavební?

  • Doporučujeme nahlédnout do platného územního plánu, který mají na stavebním úřadě, zda tento umožňuje Vámi plánovanou výstavbu. V územním plánu zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti, limity pozemku, plánovanou veřejnou infrastrukturu. Pokud je na listu vlastnictví uvedeno „orná půda“ neznamená to, že pozemek nemůže být zastavěn. List vlastnictví dostanete od předchozího majitele nebo je orientační k nahlédnutí online v katastru nemovitostí www.cuzk.cz (viz infobox). Vyjmutí z půdního fondu se dělá až v rámci vyřizování stavebního povolení.

Je okolí uvažované nemovitosti stabilizované nebo se zde dá předpokládat další výstavba?

Souhlasí skutečná výměra prodávaného pozemku s údaji v katastru nemovitostí?

  • Ověřte si před podpisem smlouvy skutečný stav plochy pozemku (m2). Výměra v katastru je pouze orientační, není závazným údajem, mnohdy nejsou mapy v souladu s tím, co je oploceno a prodáváno. Pokud je nesoulad, žádejte nejprve nápravu stavu, abyste se vyvarovali do budoucna problémům se sousedy. Obecně se považuje za platné to, co je v katastru nemovitostí, pokud není uplatněn institut vydržení.

INFO: Jak nahlížet do katastru nemovitostí

Do katastru nemovitostí můžete nahlížet pomocí internetových stránek nahlizenidokn.cuzk.cz.

Pozor, jedná se pouze o náhledové informace, sloužící k prvotnímu zjištění stavu věci. Informace na webu mohou být neúplné. Přesný a jediný platný výpis získáte na katastrálním úřadě!

Hledaní na webu se uskutečňuje podle adresy (katastrálního území a čísla popisného nebo parcelního) popřípadě podle čísla Listu vlastnictví nebo čísla řízení. Pokud ani jeden z údajů o hledané nemovitosti nemáte, doporučujeme nahlédnout do mapy, tam nemovitost vyhledat, opsat si identifikaci (číslo popisné či parcelní) a tyto údaje zapsat do příslušného vyhledávání.

Můžete u nemovitosti pohodlně zaparkovat vy, případně vaše návštěva?

  • Informujte se, zda se v okolí plánuje výstavba parkovacích stání, placená stání apod. Má bytový dům své vyhrazené parkování? V případě blízkosti firmy či kanceláři zdánlivě volná ale nerezervovaná místa mohou zahlcovat v pracovních dnech zaměstnanci okolních firem.

V jakém stavu jsou okolní pozemky, komu patří a dají se využít například pro rekreaci? (například městská zeleň)

  • Komu okolní pozemky patří, vám může napovědět o tom, co se na nich bude v budoucnu odehrávat. Základní informací zůstává územní plán, nepodceňujte jeho prostudování.
Artur Henryk - fotolia.comPřed zakoupením nové nemovitosti doporučujeme důkladně prostudovat okolí. Předejdete tak případnému zklamání.

Nezastiňují nebo hlukem neobtěžují okolní domy Vaši nemovitost?

Kde jsou umístěny popelnice, a další technické a skladovací prostory?

  • Ověřte si, zda přímo pod vaším oknem není výdech kotelny či stání pro popelnice v těsné blízkosti vaší terasy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak koupit bydlení

  1. Jaké jsou způsoby vlastnictví bytu – spoluvlastnictví a bytová jednotka
  2. Jak koupit bydlení přes realitní kancelář
  3. Koupě nemovitosti v dražbě. Je výhodná? Na co si dát pozor, abyste se nespálili?
  4. Koupě nemovitosti zatížené exekucí: Jak postupovat, abyste minimalizovali rizika
  5. Umřel spoluvlastník vašeho domu či bytu. Co je potřeba zařídit?
  6. Koupili jste dům a objevili vady? Jak reklamovat starý dům? Prodejce se mohl dopustit podvodu
  7. Katastr nemovitostí není všechno. Podívejte se do RÚIAN. Najdete tam další důležité informace o vaší nemovitosti
  8. Vlastníte nemovitost? Nejsou to jen radosti. Máte důležité povinnosti. Některé vycházejí z nového stavebního zákona
  9. CENY NOVÝCH BYTŮ - PRAHA
  10. Jak koupit bydlení: Jak se vyřizuje hypotéka krok za krokem
  11. Jak koupit bydlení: Běžné podmínky pro získání hypotéky
  12. Jak koupit bydlení: Kde vzít peníze na financování nemovitosti
  13. Jak koupit bydlení: Slovníček pojmů o financování nemovitosti
  14. Jak koupit bydlení: Právní ochrana
  15. Jak koupit bydlení: Pozemek
  16. Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu
  17. Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav
  18. Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost
  19. Jak koupit bydlení: Voda, kanalizace, plyn, větrání a elektro
  20. Příručka Jak koupit bydlení
  21. Tým autorů projektu Jak koupit bydlení

Mohlo by vás zajímat

Jak nahlížet do katastru nemovitostí a co z něho můžeme zjistit?

Jak nahlížet do katastru nemovitostí a co z něho můžeme zjistit?

Díky webové aplikaci na stránkách katastru nemovitostí si může každý ověřit vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, staveb a jednotek (bytů nebo nebytových prostorů), evidovaných v katastru nemovitostí. Tato služba je zdarma a bez registrace.

Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků

Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků

Zídky, živé ploty, ploty kovové i betonové - nejen to stojí mezi sousedy. Kdo buduje ohrazení pozemku, čí tato stavba je? A může nám soused nařídit a požadovat, abychom si plot zřídili? Dělení pozemků nemusí být jen plotem, může je dělit i cesta nebo meze. To vše řeší občanský zákoník pod pojmem rozhrada.

Sousedé pod lupou zákona - stavby a úpravy pozemku

Sousedé pod lupou zákona - stavby a úpravy pozemku

Se sousedy je to někdy složité, zvláště když si chcete něco přistavět či výrazně zrekonstruovat právě zakoupený či zděděný dům, byt či jinou nemovitost. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, právě sousedé Vám vaše představy o novém bydlení či podnikání mohou zhatit nejvíce. Co je dobré vědět o sousedovi, kde končí…

Sousedé pod lupou zákona - občanský zákoník

Sousedé pod lupou zákona - občanský zákoník

Se sousedy je to někdy složité, zvláště když si chcete něco přistavět či výrazně zrekonstruovat právě zakoupený či zděděný dům, byt či jinou nemovitost. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, právě sousedé Vám vaše představy o novém bydlení či podnikání mohou zhatit nejvíce. Co je dobré vědět o sousedovi, kde končí…

Sousedé pod lupou zákona - kdo je můj soused?

Sousedé pod lupou zákona - kdo je můj soused?

Se sousedy je to někdy složité, zvláště když si chcete něco přistavět či výrazně zrekonstruovat právě zakoupený či zděděný dům, byt či jinou nemovitost. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, právě sousedé Vám představy o novém bydlení či podnikání mohou zhatit nejvíce. Co je dobré vědět o sousedovi, kde končí vaše…

REKLAMA