REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Koupě nemovitosti v dražbě. Je výhodná? Na co si dát pozor, abyste se nespálili?

Jedním ze způsobů, jak lze pořídit nemovitost, je dražba. Vyvolávací ceny začínají i na třiceti procentech odhadní ceny a díky tomu je tato možnost velmi lákavá. Devět z deseti dražeb dnes probíhá elektronicky a vstupuje do nich ve větší míře i laická veřejnost a drobní investoři. To je největší příčinou, proč už dražby nejsou z finanční stránky tak zajímavé jako dříve. Samozřejmě stále platí, že se v dražbě dá koupit nemovitost za nižší cenu, ale je třeba znát alespoň základní principy toho, jak se v roli dražitele chovat.
Zdroj: Fotolia.com

Statistiky za rok 2018

V loňském roce bylo v České republice vyhlášeno přes 17 tisíc dražeb a aukcí nemovitostí v odhadní hodnotě přes 28 mld. korun. Jak vyplývá ze statistik společnosti ADOL Monitor, která se monitorování dražeb dlouhodobě věnuje, jen polovina dražeb byla úspěšná a nemovitosti byly vydraženy.

Zdroj: www.adol.cz, U dražeb, kde výsledky nelze ověřit, se jedná většinou o fyzické nebo exekutorské dražby, kdy dražebníci nikde nezveřejnili výsledky.Zdroj: www.adol.cz, U dražeb, kde výsledky nelze ověřit, se jedná většinou o fyzické nebo exekutorské dražby, kdy dražebníci nikde nezveřejnili výsledky.

Není dražba jako dražba

Dražby dělíme na dobrovolné a nedobrovolné, přičemž každá z nich má svá specifika a řídí se různými právními předpisy.

Nedobrovolná dražba je prováděna na návrh dražebního věřitele, který má pohledávku zajištěnou zástavním právem k předmětu dražby a tato je přiznána vykonatelným soudním či jiným rozhodnutím.

Oproti tomu dražba dobrovolná je realizována na návrh vlastníka, přičemž označení „dobrovolná“ může být do jisté míry zavádějící. Spadají sem i dražby, které z pohledu skutečného vlastníka nemovitosti dobrovolné nejsou. Podle § 17, odst. 4) Zákona o veřejných dražbách jsou totiž za vlastníky považováni i likvidátoři a insolvenční správci, či jiné osoby oprávněné k nakládání s nemovitostí. Tyto dražby jsou často realizovány i bez souhlasu a proti vůli skutečného vlastníka nemovitosti.

Co byste měli vědět o dražbě

Pokud s dražbami nemáte zkušenosti, může se stát, že koupíte nemovitost za vyšší cenu, než kdybyste ji kupovali klasickou cestou. A to nejen u dobrovolných dražeb, kdy o ně zažádají přímí vlastníci právě z důvodu získání maximální možné ceny.  

Než se k dražbě přihlásíte, zjistěte o nemovitosti maximum informací a seznamte se s dražební vyhláškou včetně příloh, kde jsou uvedeny ty nejdůležitější údaje - forma, čas a místo konání dražby, označení a popis nemovitosti, termín možné fyzické prohlídky nemovitosti, výše dražební jistoty a lhůta pro její složení, výše nejnižšího podání, u elektronických dražeb rovněž způsob registrace, stanovený minimální příhoz aj.

Ujistěte se, že se draží celá nemovitost, ne jen podíl jednoho ze spoluvlastníků. Mimo to, že nebudete v případě vydražení vlastníkem celé nemovitosti, je třeba počítat také s možností uplatnění předkupního práva ostatními spoluvlastníky.

Nespoléhejte jen na znalecký posudek. Jsou známy případy, kdy odhadní cena neodpovídala skutečné hodnotě nemovitosti. Abyste byli schopni toto posoudit, je třeba mít alespoň základní přehled o aktuální situaci na realitním trhu v dotčené lokalitě.

Vyplatí se nahlédnout i do listu vlastnictví dané nemovitosti. Nejen s ohledem na prověření možných chyb ve specifikaci předmětu dražby, ale mohou zde být zapsána i nějaká další omezení či práva ve prospěch třetích osob, která nejsou uvedena v dražební vyhlášce. Není pravda, že věcná břemena a zástavní práva dražbou vždy automaticky zanikají. Pokud na nemovitosti váznou nějaká omezení, prověřte, zda a jakým způsobem budou vypořádána, případně zjistěte, která z nich přejdou na vás a jakým způsobem ovlivní možnost užívání či následný prodej nemovitosti.

I prohra může znamenat vítězství. Stanovte si limit – maximální cenu, kterou jste ochotní zaplatit a v průběhu dražby limit nenavyšujte. Právě emoce, adrenalin a sladká vidina vítězství nezkušených dražitelů bývá nejčastější příčinou vydražení nemovitosti pro ně za nepříliš výhodnou cenu.

U elektronických dražeb pozor na to, zda jen navyšujete o nějakou částku (tzv. příhoz) nebo zda nabízíte konečnou cenu (tzv. podání). Záměnou příhozu s podáním můžete původní cenu nechtěně zdvojnásobit. Pravděpodobně pak nebudete ochotní tuto cenu zaplatit, čímž dojde ke zmaření dražby. Ať už bude důvodem zmaření vysoká konečná cena (tj. nejvyšší podání), neposkytnutí úvěru či cokoliv jiného, může vás zmaření dražby stát nemalé peníze. Pokud se dražba koná podle Zákona o veřejných dražbách, jste povinni uhradit náklady na pořádání dražby. Toto obvykle pokryje dražební jistota. V případě, že se jedná o zmaření exekutorské dražby, která se řídí Občanským soudním řádem, jste dle § 336n povinni uhradit nejen náklady na novou dražbu a způsobené škody, ale i případný rozdíl nejvyššího podání, bude-li při opakované dražbě nemovitost vydražena za nižší cenu.

Pokud z nějakého důvodu zmeškáte dražbu nemovitosti, o kterou máte extrémní zájem, nemusí být vše ztraceno. V případě exekutorské dražby konané na základě exekučního titulu vydaného po 1. 1. 2013 můžete ve svůj prospěch využít dle § 336ja Občanského soudního řádu institut předražku. Tzn. do 15 dní od usnesení o příklepu (den dražby) můžete za nemovitost nabídnout minimálně o 25 % vyšší cenu, než je nejvyšší podání. Pakliže včas složíte na účet exekutora nabízenou sumu a původní vydražitel vaši nabídku nedorovná, jste konečným vítězem dražby vy.

Dražbu jsme vyhráli, co dál

Samostatnou kapitolou po vyhrané dražbě je fyzické převzetí nemovitosti. Zejména v případech, kdy jsou původními vlastníky dlužníci, kteří v ní žijí. Ti obvykle nemají co ztratit a není výjimkou, že se odmítají vystěhovat. Fakt, že jste vlastníkem nemovitosti, vás neopravňuje vstoupit do cizího obydlí a domáhat se svých práv silou. Dopustili byste se tím trestného činu. Pokud se na vyklizení nemovitosti nedomluvíte, nevyhnete se řešení sporu soudní cestou. V tom případě počítejte i s variantou, že může trvat cca devět až osmnáct měsíců, výjimečně i déle, než budete moci nemovitost sami užívat.

Tipy na závěr

Než se pustíte do své první dražby, doporučuji shlédnout několik elektronických dražeb, kterým můžete po registraci přihlížet, abyste se alespoň trochu s průběhem dražby seznámili.  

Pokud nemáte ve svém okolí někoho, kdo se dražbám již věnuje a vše by vám blíže vysvětlil, zvažte absolvování školení nebo kurzu, který se touto problematikou zabývá.

Nenechte se odradit prvními prohrami a nekupujte za každou cenu. Chcete-li uspět a uzavřít výhodný obchod, nezbývá než dražby sledovat a zkoušet štěstí. Jednoho dne se jistě usměje i na vás.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - karin---uwe-annas

Jak financovat bydlení v roce 2019

V dnešní době ekonomického růstu, kdy je míra nezaměstnanosti na svém historickém minimu (za poslední rok se pohybuje kolem 3 %) uvažuje stále více lidí o vlastním bydlení. Ať už se jedná o byt či rodinný dům, koupi, rekonstrukci nebo výstavbu, mohli jsme si v průběhu posledních let všimnout neodmyslitelných změn, ...

Zdroj: Fotolia.com - goodluz

Podle čeho vybrat realitní kancelář. Jak prodat dům či byt s realitním makléřem

Pakliže jste se rozhodli prodat svou nemovitost, čeká vás nelehký úkol. Vybrat realitní kancelář, které prodej svěříte. Ale jak poznat, která je ta pravá? Je lepší velká kancelář, malá rodinná firma nebo dokonce samostatný makléř? Odpověď vás možná překvapí. Je to v podstatě jedno. Doby, kdy velké sítě měly navrch co ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA