Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Kupujete byt, dům či pozemek? Nezaměřujte se jen na vlastnosti samotné nemovitosti i když zjistit si skutečný technický stav je jistě důležité. Důležité je i prověřit veškeré právní záležitosti okolo stavby – zda je stavba zkolaudovaná, zda je pozemek skutečně stavebním pozemkem a podobně. Neméně důležité, a často se na to zapomíná, je ale prověřit prodávajícího. Především to, zda není zadlužen a zda má právo nakládat s nemovitostí. Pokud toto opomenete, může vám být nemovitost zabavena a peníze budete z prodávajícího dostávat jen těžko.
Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Chcete-li si koupit byt, dům, či pozemek pro bydlení, měli byste si prověřit, od koho kupujete. Obvykle to bude od někoho, kdo zakládá rodinu a potřebuje větší byt. Nebo se stěhuje za prací. Popřípadě zdědil byt po rodičích a nechce ho užívat. Příkladů by se dalo vyjmenovat hodně.

Společné mají to, že prodávající je ve standardní životní situaci, s níž je změna bydlení obvykle spojena. Prověrkou zjistíte, že má svůj majetek pod kontrolou. Nemá dluhy, anebo jen takové, které řádně splácí. Jako kupující můžete být klidní.  

Ostražitost je na místě u prodávajících, kteří jsou v nestandardních, krizových životních situacích. Obvykle nesplácejí své dluhy. Mohou se dostat do exekuce, popřípadě insolvence. I v takovém případě lze od nich byt koupit, ovšem pouze ve spolupráci s exekutorem či insolvenčním správcem. Ti zajistí, že transakce proběhne v souladu s právem a nebude zpětně zpochybňována.  

Kupujete nemovitost? Ověřte si vše potřebné! Nevíte jak na to? Stahujte e-book, příručku Jak koupit bydlení, kterou vám přináší portál ESTAV.cz zcela zdarma.

Jak si ověřit bezdlužnost prodávajícího?

Jak ověřit, zdali je prodávající v insolvenci či exekuci? Dozvíte se to snadno nahlédnutím do katastru nemovitostí, insolvenčního rejstříku popřípadě centrální evidence exekucí. Problémem jsou prodávající, kterým exekuce či insolvence pouze hrozí, zatím však do ní „nespadli“. Zda se v takové situaci nacházejí, nelze úplně spolehlivě zjistit. Minimem je požadovat, aby v kupní smlouvě výslovně potvrdili, že v takové situaci nejsou, ani jim nehrozí. Dále je nutné sjednat, že nepravdivost takového prohlášení může být stižena smluvní pokutou a odstoupením od smlouvy z vaší strany.

 Koupě nemovitosti může být pěkně drahá hra. V reálném životě se mohou dluhy a neuvážená koupě nemovitosti draze vymstít. Zdroj: © Fotolia.com - stephan-dinges Koupě nemovitosti může být pěkně drahá hra. V reálném životě se mohou dluhy a neuvážená koupě nemovitosti draze vymstít. Zdroj: © Fotolia.com - stephan-dinges

Nemusíte se však spoléhat jen na prohlášení prodávajícího. Velmi užitečné je zaplatit si jeho lustraci. Tou se rozumí prověrka, zda nemá v některém veřejném či soukromém registru dluhy po splatnosti. Poskytovatele lustračních služeb lze snadno vyhledat na internetu. Jejich záběr je mnohem širší než výše uvedené evidence katastru, insolvencí a exekucí a zahrnují privátní burzy pohledávek, evidenci dlužníků VZP a další.

Nejdůležitější je však používat zdravý selský rozum. Pokud vám někdo nabízí nemovitost pod cenou, nejspíš je ve finanční tísni a potřebuje rychle peníze. Takový nákup může být pro vás velmi výhodný, musíte však přijmout zvýšené riziko. Kdo nechce takto riskovat, musí o dům dál.

© Fotolia.com -  brozova© Fotolia.com - brozova

Bezpečnější je kupovat od prodávajícího bez dluhů

Proč je bezpečnější kupovat od prodávajícího, který řádně splácí své dluhy? Odpadá tím riziko, že vás o nemovitost připraví jeho věřitelé. U mnohých lidí totiž představuje nemovitost jediný hodnotný majetek. Pokud mají dluhy, které nesplácejí, představuje prodej nemovitosti poslední reálnou šanci věřitelů, jak vydobýt své pohledávky. Prodá-li však vlastník svou nemovitost a peníze nechá „zmizet“ místo toho, aby dluhy zaplatil, věřitele poškodí. Jejich pohledávky se stanou prakticky nevymahatelnými, neboť „není z čeho brát“. V takovém případě mohou prodej zpětně zpochybnit. Výsledkem je, že přijdete o nově nabytou nemovitost, která bude vydražena ve prospěch poškozených věřitelů. Sice pak můžete žalovat prodávajícího o vrácení kupní ceny, ale ten však bude nejspíš bez peněz a ničeho se tak na něm nedomůžete.   

Ze své praxe považuji za málo rizikové nákupy za obvyklou tržní cenu, a to od fyzických osob, které v bytě či domě dlouhodobě bydlí. Prodávající jsou zpravidla „obyčejní lidé“, kteří nepodstupují žádná velká rizika a nehrozí jim finanční krach. Méně průhledná je situace u osob, které v bytě nebydlí a mají jej pouze jako investici. Tito lidé mají svůj majetek i dluhy často rozprostřeny v celé řadě obchodních společností. Není tedy vůbec jednoduché zjistit, jak na tom celkově jsou.

Pozor na developerské firmy

Zcela specifický je pak nákup od developerských společností. Nejde-li o zavedené firmy se silnými referencemi a požadují-li navíc platby předem za nedokončené stavby, je taková koupě něco jako sázka do loterie. Pokud developer zkrachuje ještě před dokončením projektu, sázka Vám nevyšla. Nemáte-li vyloženě dobrodružnou povahu, doporučuji se této loterie neúčastnit a poohlédnout se po něčem dokončeném a zabydleném.     

 

Radek Motzke

Advokát specializovaný na právo nemovitostí, stavební právo a právo životního prostředí. Vedle toho zajišťuje klientům kompletní hospodářskou právní agendu od smluv, přes právo obchodních společností, zajišťování podnikatelských oprávnění až po vymáhání pohledávek.  Své rady zveřejňuje i na www.dobrasmlouva.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

KOMENTÁŘ: Dluhy prodejce bytu mají přejít na kupce

KOMENTÁŘ: Dluhy prodejce bytu mají přejít na kupce

Při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky by měly dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona přejít z převodce na nabyvatele. V novele občanského zákoníku to navrhla skupina poslanců. ...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Řekli o projektu

prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
vedoucí katedry TZB na stavební fakultě ČVUT

Pečlivě zpracovaná příručka formou laikovi srozumitelnou zajisté přispěje k předcházení nespokojenosti s nemovitostí a umožní kontrolu technických zařízení nemovitosti.

Ing. Jakub Benda
Marketing and Communication, Saint-Gobain Czech republic and Slovakia

Váš projekt je velmi chvályhodný a i my se setkáváme s dotazy od investorů, které směřují právě k zjištění informací typu „na co nezapomenout.

Ing. Igor Štverka, MBA
výkonný ředitel HDL Automation s.r.o.

„Moderní řešení automatizace domácnosti již není nedosažitelný luxus. Stává se standardem, který přináší kromě pohodlí a praktičnosti také zhodnocení investice do bydlení, a je vhodné je zvažovat při nákupu nemovitosti.“

Ing. Martin Chrt, MBA
REHAU, s.r.o.

Díky vývoji nových materiálů a technologií poskytujeme našim zákazníkům značný potenciál úspor a šetřeni zdrojů. Stavět energeticky efektivně jsou nejlépe uložené investice, které Vás zbaví starostí s neustálým kolísáním cen energií.

Slavomír Michalík
DAIKIN AIRCONDITIONING CENTRAL EUROPE - CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.

Moc oceňuji podrobnost a strukturu příručky. Věřím, že pomůže lidem při koupi.

Tomáš Pospíšil
manažer marketingu a PR, ANVI TRADE s.r.o., stavební chemie a podlahové krytiny

Příručka je vhodná zejména v případech koupě za účelem rekonstrukce, která s sebou vždy nese nutnost sanovat někde nějakou vlhkost, mnohdy také vyspravit podklady a zdivo, položit nové podlahy, keramické obklady atd. S tím vším by měl zájemce počítat v dostatečně reálné finanční hladině a požadovat kvalitní řešení. Nic podezřele levného zkrátka a jednoduše nefunguje.

Ing. Jiří Rak
ředitel prodeje společnosti ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Převážná většina stavebníků stále podceňuje zdravotní hledisko bydlení. Volba prostředí, ve kterém trávíme velkou část života a především vzduch, který dýcháme by měly být významným faktorem při stavbě, či nákupu nemovitosti. Jsem přesvědčen, že vydání příručky přispěje i v této oblasti a investoři budou zvažovat zodpovědně cenu zdraví, která je nepoměrně vysoká v porovnání s náklady na nucené větrání

David Procházka
Kermi s.r.o., Vedoucí prodeje - topná technika CZ/SK

Většina lidí se nevyzná v prostředí stavebnictví tak, aby odhalili všechny problematické aspekty stavby. Dále i samotné navazující technologie či zařízení ve výstavbě umístěné neustále prochází vývojem. Pomoci ukázat Vám správnou cestu k Vašemu domovu by měla tato komplexní a zcela nezávislá příručka.

Mgr. Jana Hrabětová
šéfredaktorka portálu Kde Chci Bydlet.cz, ředitelka soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit

Kupující jsou dnes mnohem poučenější a náročnější. Na přejímku bytu přicházejí dobře připraveni, často v doprovodu inspektora nemovitostí, který včas odhalí případné chyby a nedostatky.

Ing. Radim Veselý
IKA BUILDOG s. r. o., Sales Director

Z pohledu inspektora nemovitostí takovouto pomůcku vnímáme pozitivně. Díky příručce investor lépe porozumí protokolu z naší inspekce a bude jej umět ve všech souvislostech využít pro svůj případ.

Martin František Přívětivý
ředitel obchodního týmu veletrhu For Arch

Bohužel výrazná většina koncových zákazníků pořád dává větší význam ceně, oproti kvalitnější či komfortnější, dražší alternativě.

Václav Soukup
ředitel divize FM3 ATALIAN

Myšlenka vytvořit a publikovat zdarma příručku, která pomůže méně technicky zkušeným klientům při nákupu nemovitosti, se mi zdá, jako vynikající a rozhodně přínosný nápad.

Články na TZB-info.cz

Servisní služby divize Energetické systémy společnosti Zeppelin CZ

Víme, jak důležité je při podnikání v dnešní době zajistit maximální energetickou bezpečnost. Ať již podnikáte v ...

Spriahnuté drevobetónové stropy 4S - vývoj, testovanie a realizácia

Článok sa zaoberá laboratórnymi skúškami spriahnutých nosníkov, ktoré boli vytvorené spojením dreva a betónu ...

Nová ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - společná ustanovení

Platí od srpna 2016 a nahrazuje ČSN 73 08 10 z dubna 2009.

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist