Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

Smlouva je při koupi bydlení zásadním dokumentem! Nejde o jednotný, státem předepsaný formulář, na němž není co zkazit. Z přednášky se dozvíte, jak se vyznat ve smlouvě, na co je důležité si dát pozor, kdy oslovit odborníka. Na příkladech z praxe advokát vysvětluje, co by ve smlouvě nemělo chybět a co si zjistit před jejím podpisem.
VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

„Pokud vám někdo ukáže kupní smlouvu na nemovitost, která bude mít rozsah na dvě strany, tak tato smlouva bude nejspíše platná, ale pro vás jako kupujícího zřejmě značně nevýhodná“, podotýká advokát Radek Motzke.

Proč tomu tak je a co jako kupující všechno potřebujete vědět a mít podloženo ve smlouvě jste se mohli dozvědět na veletrhu For arch 2016 na přednáškovém bloku ESTAV.cz. Dnes si můžete prohlédnout záznam z přednášky.

Dejte si pozor nejen na uzavírání kupní smlouvy, ale již na podpis rezervační smlouvy před splacením rezervační zálohy na nemovitost. Může se lehce stát, že nikdy už neuvidíte ani peníze, ani nemovitost.

© Fotolia.com - gajus

„Realitní makléř někdy nabízí právní servis. Často to vůbec není právní servis výhodný pro vás. Pokud máte advokáta placeného realitní kanceláří, znamená to, že nemáte žádného advokáta,“ upozorňuje Radek Motzke.

Dle zákona v kupní smlouvě na nemovitost postačí pouze základní údaje, čili kdo kupuje, co kupuje a za kolik. Vám jako kupujícímu to ale stačit nemůže.

Rady na závěr

  • Neuzavírejte kupní ani rezervační smlouvu narychlo.
  • Uzavírejte smlouvy s pomocí právníka, kterému věříte a který má zkušenosti s nemovitostmi a stavebnictvím.
  • Důkladně si předem nemovitost prověřte i po technické stránce.
  • Nespoléhejte na to, že zpětně něco vysoudíte za vady nemovitosti; zvláště u malých vad, které lze odstranit za „pouhé“ tisíce či desítky tisíc korun je lépe provést opravu na svůj účet, než se jí zdlouhavě a draze domáhat soudní cestou
  • Stáhněte si příručku Jak koupit bydlení na ESTAV.cz

Radek Motzke – nepodceňujte důležitost kupní smlouvy

Radek Motzke

Advokát specializovaný na právo nemovitostí, stavební právo a právo životního prostředí. Vedle toho zajišťuje klientům kompletní hospodářskou právní agendu od smluv, přes právo obchodních společností, zajišťování podnikatelských oprávnění až po vymáhání pohledávek.  Své rady zveřejňuje i na www.dobrasmlouva.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Většina lidí si dnes nekupuje bydlení přímo od vlastníka, ale přes realitní kancelář, která vlastníka zastupuje. Má tento postup svá úskalí? Většina kupujících by odpověděla: „Ano, cena nemovitosti ...

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška