Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

Smlouva je při koupi bydlení zásadním dokumentem! Nejde o jednotný, státem předepsaný formulář, na němž není co zkazit. Z přednášky se dozvíte, jak se vyznat ve smlouvě, na co je důležité si dát pozor, kdy oslovit odborníka. Na příkladech z praxe advokát vysvětluje, co by ve smlouvě nemělo chybět a co si zjistit před jejím podpisem.
VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

„Pokud vám někdo ukáže kupní smlouvu na nemovitost, která bude mít rozsah na dvě strany, tak tato smlouva bude nejspíše platná, ale pro vás jako kupujícího zřejmě značně nevýhodná“, podotýká advokát Radek Motzke.

Proč tomu tak je a co jako kupující všechno potřebujete vědět a mít podloženo ve smlouvě jste se mohli dozvědět na veletrhu For arch 2016 na přednáškovém bloku ESTAV.cz. Dnes si můžete prohlédnout záznam z přednášky.

Dejte si pozor nejen na uzavírání kupní smlouvy, ale již na podpis rezervační smlouvy před splacením rezervační zálohy na nemovitost. Může se lehce stát, že nikdy už neuvidíte ani peníze, ani nemovitost.

© Fotolia.com - gajus

„Realitní makléř někdy nabízí právní servis. Často to vůbec není právní servis výhodný pro vás. Pokud máte advokáta placeného realitní kanceláří, znamená to, že nemáte žádného advokáta,“ upozorňuje Radek Motzke.

Dle zákona v kupní smlouvě na nemovitost postačí pouze základní údaje, čili kdo kupuje, co kupuje a za kolik. Vám jako kupujícímu to ale stačit nemůže.

Rady na závěr

  • Neuzavírejte kupní ani rezervační smlouvu narychlo.
  • Uzavírejte smlouvy s pomocí právníka, kterému věříte a který má zkušenosti s nemovitostmi a stavebnictvím.
  • Důkladně si předem nemovitost prověřte i po technické stránce.
  • Nespoléhejte na to, že zpětně něco vysoudíte za vady nemovitosti; zvláště u malých vad, které lze odstranit za „pouhé“ tisíce či desítky tisíc korun je lépe provést opravu na svůj účet, než se jí zdlouhavě a draze domáhat soudní cestou
  • Stáhněte si příručku Jak koupit bydlení na ESTAV.cz

Radek Motzke – nepodceňujte důležitost kupní smlouvy

Radek Motzke

Advokát specializovaný na architekturu, stavebnictví a ochranu životního prostředí. Své rady zveřejňuje i na www.radekmotzke.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-mino21

Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel

Právo na bydlení patří mezi základní lidská práva a svobody. Může být ale i v kolizi s jiným právem. Jak je to s rodinnou domácností a ochrannou rodiny, společným jměním manželů nebo vystěhováním obyvatel v exekuci? Ne vždy lze automaticky prosadit vlastnické právo na dům či byt před právem na bydlení.

Zdroj: Fotolia.com - focus finder

Převod zemědělské půdy na stavební pozemek: Jak zažádat a jaké jsou poplatky

Jestliže vlastníme zahradu, louku či pole, tedy zemědělskou půdu a rozhodneme se, že bychom si na tomto pozemku chtěli postavit rodinný dům, případně jiné stavby, jak postupovat? V daném případě není rozhodující, zda se jedná o zemědělskou půdu, ale rozhodující je, kde se předmětný pozemek nachází. Stavba může být…

© Fotolia.com - Anton Gvozdikov

Kupujete stavební pozemek od obce? Na co si dát pozor, jaké to má výhody a nevýhody

Jednou z možností, jak získat stavební pozemek, je koupit ho od obce. Koupě stavebního pozemku od obce má řadu výhod, obec si zjevně přeje, aby byl pozemek zastavěn a výstavbě tak zpravidla nemá důvod bránit. Často je pozemek i zasíťován. Jelikož se ale jedná o majetek obce, má takový prodej jistá specifika, musí být…

Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Kupujete byt, dům či pozemek? Nezaměřujte se jen na vlastnosti samotné nemovitosti i když zjistit si skutečný technický stav je jistě důležité. Důležité je i prověřit veškeré právní záležitosti okolo stavby – zda je stavba zkolaudovaná, zda je pozemek skutečně stavebním pozemkem a podobně. Neméně důležité, a často se…

Záruka za kvalitu stavby nevyplývá ze zákona, musíte si ji sjednat ve smlouvě

Záruka za kvalitu stavby nevyplývá ze zákona, musíte si ji sjednat ve smlouvě

Mezi lidmi je hluboce zakořeněná představa, že všechno nové zboží má záruku. Obvykle dvouletou. U novostaveb pak očekávají záruku delší, zpravidla pětiletou. Nic takového však ze zákona nevyplývá. Objednává-li si stavbu podnikatel u jiného podnikatele, nemá nárok na žádnou zákonnou záruku. Má jen takové záruky, které…

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Většina lidí si dnes nekupuje bydlení přímo od vlastníka, ale přes realitní kancelář, která vlastníka zastupuje. Má tento postup svá úskalí? Většina kupujících by odpověděla: „Ano, cena nemovitosti se zvedne – úplně zbytečně – o provizi makléře.“ Mají pocit, že provize je nezaslouženým, snadným výdělkem.

REKLAMA