Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Časté chyby při prodeji nemovitosti. Jak nastavit cenu a jak nemovitost prezentovat?

Chyb, kterých se můžete při prodeji nemovitosti dopustit, je celá řada. Mezi nejčastější patří podcenění přípravy nemovitosti a nesprávné nastavení ceny. Přitom právě tyto dva aspekty mají na dobu prodeje a konečnou cenu největší vliv.
© Fotolia.com - Piotr Adamowicz

Nastavení ceny za prodej – radši vyšší, nebo nižší?

Pro úspěšný prodej s maximálním ziskem je nastavení ceny klíčové. Nejprve je třeba zjistit aktuální tržní hodnotu nemovitosti a podle uvážení následně zvolit nejvhodnější cenovou strategii. 

Většina prodávajících při uvedení nabídky na trh cenu nadhodnotí. Zejména ti, kteří na prodej nespěchají. Doufají, že svou nemovitost zobchodují s vyšším ziskem. Tato strategie však není vhodná pro všechny typy nemovitostí. Výsledky přináší jen v případech, kdy se jedná o mimořádnou nabídku. U standardních nemovitostí nejsou kupující ochotni zaplatit cenu vyšší, než je cena obvyklá. Na předražené nabídky buď nereagují nebo rovnou nabídnou odpovídající cenu. Čím déle je nemovitost v nabídce, tím méně je pro kupující atraktivní. Není výjimkou, že se takto prezentovaná nemovitost prodá pod cenou. 

Oproti tomu na novou nabídku s odpovídající cenou bude reagovat větší počet možných kupujících. Nemovitost se zobchoduje rychleji a obvykle za cenu vyšší než v předchozím případě. Je-li nemovitost pro kupující dostatečně atraktivní, může se stát, že nabídnou prodávajícím i cenu vyšší.

S tímto kalkuluje třetí možnost – cena v inzerci se nastaví nižší, než je aktuální tržní hodnota nemovitosti, a následně se mezi zájemci vysoutěží nejvyšší nabídka. Tato strategie přináší prodávajícím maximální možný zisk. Je však třeba ji správně uchopit a velmi citlivě komunikovat s potenciálními kupci. Tak, aby skutečně došlo k očekávanému navýšení. Pokud se rozhodnete pro tuto strategii, doporučuji oslovit odborníka. Profesionální obchodník, který má s tímto způsobem prodeje zkušenosti, dosahuje zpravidla lepších výsledků než samotní prodávající. Ti leckdy situaci nezvládnou a nemovitost prodají za cenu inzerovanou, tedy se ztrátou.

VIDEO: Přednáška Lucie Tůmové „Jak prodat bydlení“

Prezentace nemovitosti – vyklidit, uklidit, stylizovat

S výslednou prodejní cenou úzce souvisí také stav a forma prezentace nemovitosti. Při finálním rozhodnutí volí většina kupujících mezi podobnými nemovitostmi. V této fázi už hrají svou roli i zdánlivé maličkosti. Proto svou nemovitost připravte tak, aby se v ní kupující cítili příjemně a uměli si představit, že jsou zde doma. 

S velkým úklidem nečekejte na stěhování. Přebytečné věci a kusy starého nábytku, které již nepoužíváte, vykliďte ještě před prodejem. V případě potřeby vymalujte, vyčistěte koberce nebo kupte nové. Nemovitost pak působí vzdušněji a čistěji. Odstraňte drobné nedostatky a závady. Dotáhněte volné kliky u dveří, opravte kapající kohoutky, přilepte odlupující se tapety, vyměňte prasklé žárovky apod. Tyto úpravy nejsou v porovnání s prodejní cenou příliš nákladné a ze své praxe mohu potvrdit, že investice do nich se vyplatí.

Byt odosobněte a vše naaranžujte tak, abyste oslovili co nejširší okruh možných zájemců (efekt hotelového pokoje). Schovejte osobní předměty a nahraďte je neutrálními dekoracemi. Pozornost věnujte detailům i rozmístění menšího nábytku. V některých případech stačí přemístit skříňku nebo posunout jídelní stůl a prostor působí příjemnějším dojmem. Nezapomeňte odstranit stopy po domácích mazlíčcích.

Před každou prohlídkou pečlivě ukliďte a vyvětrejte. Roztáhněte závěsy a žaluzie, všude rozsviťte. Navoďte neutrální a příjemnou atmosféru. Špatný první dojem už později nenapravíte.

Výhodný prodej nemovitosti vyžaduje přípravu, čas a zkušenosti

Při důkladné přípravě a správném nastavení ceny svou nemovitost pravděpodobně zobchodujete za výhodnou cenu a v krátkém čase. Myslete však také na bezpečnost celé transakce. Smlouvy nechte vyhotovit právníkem specializujícím se na prodej nemovitostí a k zajištění kupní ceny využijte notářskou, advokátní nebo bankovní úschovu – viz článek Jak se připravit na prodej nemovitosti

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Prodejce reality, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Realitní makléři, kterým zanikla živnost, ji budou moci obnovit

Realitní makléři, kterým zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, ji budou moci obnovit. Na dodatečné doložení splnění podmínek pro tuto práci budou mít čas do konce letošního roku. Předpokládá to poslanecká novela o realitním zprostředkování, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu…

Zdroj: AdobeStock-mino21

Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel

Právo na bydlení patří mezi základní lidská práva a svobody. Může být ale i v kolizi s jiným právem. Jak je to s rodinnou domácností a ochrannou rodiny, společným jměním manželů nebo vystěhováním obyvatel v exekuci? Ne vždy lze automaticky prosadit vlastnické právo na dům či byt před právem na bydlení.

Zdroj: AdobeStock-AntonioDiaz

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího,…

Zdroj: Fotolia.com - alfa27

Na kvalitu realitních makléřů má dohlédnout zákon. Co bude nařizovat?

Vláda začátkem tohoto roku schválila dávno avizovaný návrh zákona o realitním zprostředkování. Na novém realitním zákonu se přitom začalo pracovat už v roce 2014. Předlohu včera Sněmovna po dvou hodinách posuzování v prvním kole podpořila. Normu nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a ústavně právní. V případě,…

Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Jak prověřit bezdlužnost vlastníka nemovitosti, bytu, domu či pozemku?

Kupujete byt, dům či pozemek? Nezaměřujte se jen na vlastnosti samotné nemovitosti i když zjistit si skutečný technický stav je jistě důležité. Důležité je i prověřit veškeré právní záležitosti okolo stavby – zda je stavba zkolaudovaná, zda je pozemek skutečně stavebním pozemkem a podobně. Neméně důležité, a často se…

VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

VIDEO: Kupujete nemovitost? Na co si dát pozor? Rady specializovaného advokáta

Smlouva je při koupi bydlení zásadním dokumentem! Nejde o jednotný, státem předepsaný formulář, na němž není co zkazit. Z přednášky se dozvíte, jak se vyznat ve smlouvě, na co je důležité si dát pozor, kdy oslovit odborníka. Na příkladech z praxe advokát vysvětluje, co by ve smlouvě nemělo chybět a co si zjistit…

Jak se připravit na prodej nemovitosti?

Jak se připravit na prodej nemovitosti?

Prodej nemovitosti patří k jednomu z největších životních obchodů většiny z nás. Přesto, že se jedná o statisícové až milionové částky, mnoho prodávajících přípravě na prodej nevěnuje potřebnou pozornost. Díky neznalosti problematiky se pak dopouštějí řady chyb a bývají zaskočeni tím, co vše je třeba při prodeji…

REKLAMA