REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady začít dívat jinak? Pokud chcete skutečně u domu kousek přírody, vytvořte podmínky pro přírodní zahradu. Odvděčí se vám nejen svou přirozenou krásou, ale také svými produkty do kuchyně. A hlavně přírodní zahrada se o sebe postará z velké části sama. Díky tomu si vy můžete užívat vytouženého odpočinku v ní, místo neustálého běhání s nůžkami či se sekačkou.

Historie a cíle

V poslední době lze zaznamenat trend návratu k přírodním materiálům a technologiím. Tedy i v oblasti zahradní a krajinné tvorby se dostává více prostoru pro tzv. přírodní zahrady. S myšlenkou rozšířit povědomí o dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zároveň o přírodně blízkých zásadách pro vytváření zahrad vznikl projekt "Natur im Garten" v Dolním Rakousku. Přestože vychází z hlubokých znalostí o životním prostředí, okrasném zahradničení i malovýrobním zemědělství, stal se srozumitelným a atraktivním pro širokou laickou veřejnost a naplnil tak svůj cíl:

Lidé chtějí a vytváří takové zahrady a přírodní stanoviště, jež jsou nejen krásné, ale i prospěšné pro vlastní zdraví a místní ekosystémy, tedy rostliny, živočichy, půdu, podzemní vody a mikroklima. Čím dál více jim záleží na tom, jak se chovají vůči přírodě, přírodním zdrojům a uvědomují si, že ty nejsou nevyčerpatelné a že jejich ničení mohou zásadně ovlivnit svým každodenním chováním.

Díky vzrůstajícímu zájmu o zdravý životní styl, permakulturu, vzdělávací zahrady či zlepšování životního prostředí u nás začala v roce 2009 česko-rakouská spolupráce v rámci projektu „Přírodní zahrady bez hranic“, v čele s Přírodní zahrada, z. s. Toto sdružení iniciuje realizaci přírodních zahrad a zároveň vytváří poradenskou síť eko-vzdělávacích organizací a jednotlivců v celé republice. Organizuje exkurze a školení, a stává se i součástí vzdělávacích programů mnoha škol a školek. Díky této spolupráci se povědomost o možnostech stát se prospěšným a co nejméně zatěžovat naše prostředí šíří velmi přirozeně.

foto: Ing. Petra Šilberská

Certifikace

Pro určité ocenění snahy, byl vymyšlen systém certifikace, čímž se využila přirozená touha lidí „vystoupit z řady“, „být vítěz“, „něčeho dosáhnout“, „mít se čím pochlubit“. Díky certifikaci se myšlenky šíří mnohem rychleji a tak trochu spontánněji, než pouze přes odborné kruhy. Jsou dva stupně, Přírodní zahrada a Ukázková přírodní zahrada, jež jsou odstupňovány přísnějšími kritérii. Více informací lze získat na stránkách sdružení Přírodní zahrada. Zahrady se hodnotí jednak z hlediska zastoupení určitých prvků, které zvyšují environmentální kvalitu místa (podporují biologickou různorodost života v zahradě) a jednak z hlediska způsobu hospodaření na daném místě, tedy jak se hnojí, bojuje proti chorobám, plevelům, hospodaří s vodou a půdou. Tyto technologie v komerčním zemědělství i zahradnictví obvykle z dlouhodobého hlediska poškozují životní prostředí, vyčerpávají půdu, znečišťují podzemní vody, chemickými postřiky otravují živočichy, pěstováním monokultur zabíjejí rozmanitost a stabilitu krajinných ekosystémů.

Přednáška Petry Šilberské o přírodních zahradách

Ing. Petra Šilberská

Zahradní architektka, působící v oblasti územního plánování od roku 1999. Kromě projekce zeleně zahrad a parků se věnuje veřejným prostranstvím, participaci veřejnosti do projektů a vzdělávacím aktivitám v oblasti přírodních zahrad a přírodního stavitelství. Zkušenosti má nejen z České republiky ale i ze zahraničních stáží a mezinárodních projektů ve státech Visegradské čtyřky, Velké Británii, Irsku a USA.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
 2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
 7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
 8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
 9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
 10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
 11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
 12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
 13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
 14. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 15. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
 16. Terasy a jejich stínění
 17. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 18. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
 19. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 20. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Čtěte i další díly seriálu

 1. Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda nad zlato. Jak s tímto bohatstvím hospodařit efektivně?

Ještě před několika lety by nikomu úbytek vody zřejmě vrásky na čele nedělal, ale v současné době je to už opravdu aktuální téma. I když je to letos s úhrnem srážek již mnohem lepší, i tak je jisté, že se budeme s poklesem hladiny podzemní vody i s půdním suchem potýkat i následující roky. Je tedy důležité se na…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí

Ačkoli to na sucho možná právě teď nevypadá, stále je tento problém aktuální. Půda na zahradách i ve volné přírodě s ním totiž bojuje každý rok. V čem je největší problém, co děláme stále špatně, a jak zachránit každou kapku dešťovky? Metod je celá řada, nechte se inspirovat některými z nich.

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první…

Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách…

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít každou kapku dešťové vody? Máte na balkoně prudké slunce nebo naopak stín a tvrdíte, že tam nelze nic pěkného či…

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Na své zahradě nemá ani vodovod, ani pramen a ani žádnou tekoucí vodu, pouze tu dešťovou. Jde o pozemek ve svahu olemovaný ze dvou stran polní cestou. Loni založila své první zeleninové záhonky. Na konci července odjela na dovolenou, a když se vrátila, zahrada si evidentně velkého vedra a sucha ani nevšimla. Jak…

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA