REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady začít dívat jinak? Pokud chcete skutečně u domu kousek přírody, vytvořte podmínky pro přírodní zahradu. Odvděčí se vám nejen svou přirozenou krásou, ale také svými produkty do kuchyně. A hlavně přírodní zahrada se o sebe postará z velké části sama. Díky tomu si vy můžete užívat vytouženého odpočinku v ní, místo neustálého běhání s nůžkami či se sekačkou.

Historie a cíle

V poslední době lze zaznamenat trend návratu k přírodním materiálům a technologiím. Tedy i v oblasti zahradní a krajinné tvorby se dostává více prostoru pro tzv. přírodní zahrady. S myšlenkou rozšířit povědomí o dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zároveň o přírodně blízkých zásadách pro vytváření zahrad vznikl projekt "Natur im Garten" v Dolním Rakousku. Přestože vychází z hlubokých znalostí o životním prostředí, okrasném zahradničení i malovýrobním zemědělství, stal se srozumitelným a atraktivním pro širokou laickou veřejnost a naplnil tak svůj cíl:

Lidé chtějí a vytváří takové zahrady a přírodní stanoviště, jež jsou nejen krásné, ale i prospěšné pro vlastní zdraví a místní ekosystémy, tedy rostliny, živočichy, půdu, podzemní vody a mikroklima. Čím dál více jim záleží na tom, jak se chovají vůči přírodě, přírodním zdrojům a uvědomují si, že ty nejsou nevyčerpatelné a že jejich ničení mohou zásadně ovlivnit svým každodenním chováním.

Díky vzrůstajícímu zájmu o zdravý životní styl, permakulturu, vzdělávací zahrady či zlepšování životního prostředí u nás začala v roce 2009 česko-rakouská spolupráce v rámci projektu „Přírodní zahrady bez hranic“, v čele s Přírodní zahrada, z. s. Toto sdružení iniciuje realizaci přírodních zahrad a zároveň vytváří poradenskou síť eko-vzdělávacích organizací a jednotlivců v celé republice. Organizuje exkurze a školení, a stává se i součástí vzdělávacích programů mnoha škol a školek. Díky této spolupráci se povědomost o možnostech stát se prospěšným a co nejméně zatěžovat naše prostředí šíří velmi přirozeně.

foto: Ing. Petra Šilberská

Certifikace

Pro určité ocenění snahy, byl vymyšlen systém certifikace, čímž se využila přirozená touha lidí „vystoupit z řady“, „být vítěz“, „něčeho dosáhnout“, „mít se čím pochlubit“. Díky certifikaci se myšlenky šíří mnohem rychleji a tak trochu spontánněji, než pouze přes odborné kruhy. Jsou dva stupně, Přírodní zahrada a Ukázková přírodní zahrada, jež jsou odstupňovány přísnějšími kritérii. Více informací lze získat na stránkách sdružení Přírodní zahrada. Zahrady se hodnotí jednak z hlediska zastoupení určitých prvků, které zvyšují environmentální kvalitu místa (podporují biologickou různorodost života v zahradě) a jednak z hlediska způsobu hospodaření na daném místě, tedy jak se hnojí, bojuje proti chorobám, plevelům, hospodaří s vodou a půdou. Tyto technologie v komerčním zemědělství i zahradnictví obvykle z dlouhodobého hlediska poškozují životní prostředí, vyčerpávají půdu, znečišťují podzemní vody, chemickými postřiky otravují živočichy, pěstováním monokultur zabíjejí rozmanitost a stabilitu krajinných ekosystémů.

Přednáška Petry Šilberské o přírodních zahradách

Ing. Petra Šilberská

Zahradní architektka, působící v oblasti územního plánování od roku 1999. Kromě projekce zeleně zahrad a parků se věnuje veřejným prostranstvím, participaci veřejnosti do projektů a vzdělávacím aktivitám v oblasti přírodních zahrad a přírodního stavitelství. Zkušenosti má nejen z České republiky ale i ze zahraničních stáží a mezinárodních projektů ve státech Visegradské čtyřky, Velké Británii, Irsku a USA.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 2. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 3. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 4. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 5. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 6. Terasy a jejich stínění
 7. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 8. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 9. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků
 10. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu

Čtěte i další díly seriálu

 1. Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Mohlo by vás zajímat

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít ...

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? ...

REKLAMA
REKLAMA