REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Při stavebních úpravách na pozemku se dost často stává, že je kámen zbytkovým odpadem, u kterého se řeší následný odvoz, což je poměrně velká škoda. Kámen je stavební ale i dekorativní materiál, který vždy najde specifické uplatnění. Je ovšem důležité se podívat okolo sebe hlavně i v okolní krajině. Ačkoli je nabídka kamene dovezeného z jiných lokalit, a to mnohdy i značně vzdálených, lákavá, je třeba brát ohled i na okolní přírodu. Je v místě původní šedá rula? Pak raději odolejte pískovci nebo vápenci, tyto diametrálně odlišné horniny by na sebe v zahradě nadměrně upozorňovaly a působily by tu jako cizí hosté. Místní zdroj kamene je ideálním řešením z mnoha důvodů. Máte ho jen kousek od domu, takže se zlevní i doprava. V lomech je mnohdy možné se po domluvě na kámen dojet podívat, a pokud se jedná o dominantní solitéru v zahradě, pak si ho třeba i sami vyberete. Jedno je ale jisté, jenom místní kámen na sebe nebude zbytečně upozorňovat a umožní i dalším prvkům v zahradě vyniknout.

Suché zídky pozemek rozčlení i vyřeší svahy

Mezi oblíbené stavby patří jednoznačně suché zídky. Jedná se o stavby s opěrnou funkcí nebo samostatně stojící, které při stavbě nevyžadují žádné stavební pojivo, obejdou se tedy bez malty i betonu. Kameny se na sebe pokládají na sucho nebo se prosypávají zeminou nebo směsí ze zeminy a štěrku. Samostatně stojící zídky i v minulosti sloužily jako oplocení nebo optický předěl zahradní kompozice, a i dnes se s nimi setkáte při putováním britskou krajinou, ve které zanechává toto všudypřítomné oplocení stopy na mnoha místech už několik století. V rodinných zahradách jsou suché zídky oblíbené také díky tomu, že ačkoli se jedná o technický prvek, je možné zídku osázet rostlinami na její koruně, u paty i přímo ve stěnách. Stavba pak nepůsobí tvrdým stavebním dojmem, ale časem se propojí díky vegetaci s okolím.

Při stavbě suché zídky je nutné dodržovat několik zásad

Pokud tedy máte v plánu vysadit do stěny suché zídky suchovzdorné rostliny, pak je třeba s tím počítat už při samotné stavbě, při které se vytvoří při pokládání kamenů výsadbové kapsy. Ty se pak jen vyplní směsí zeminy a štěrku, ve které se bude dobře dařit hlavně nenáročným trvalkám. Při stavbě suché zídky se musí ale dodržet několik pravidel. Zídka se nikdy nestaví na rostlý terén, naopak bude nutné do půdy vyhloubit výkop pro vytvoření kvalitní drenáže. Ta by měla mít pod základovým kamenem mocnost až 40 centimetrů.

V případě opěrné zídky se zvláště u těžkých jílovitých půd pokládá drenážní trubka pro odvod přebytečné vody. Kámen se nikdy neopírá přímo o rostlý terén, ale oddělí se geotextilií a ještě vrstvou štěrku opět pro odvod vody. Samostatně stojící zídka by měla mít kónický tvar, což znamená, že základ bude nejširší, zatímco k vrcholu se stavba zužuje. U opěrné zídky by stěna zase neměla být kolmá, ale je nutné zídku o svah doslova opřít, a to pod úhlem 5 až 10°. Stabilitu zídek ovlivňuje technika pokládaní kamene. Kámen by se měl v jednotlivých řadách převazovat, což znamená, že by neměly vznikat křížové spáry. Důležité je také provázání řad pomocí vazáku, což je plošně rozměrný kámen, který stavbu stabilizuje.

Štípaný kámen je ideální pro tvorbu pojezdové plochy u domu

Kámen v suťovišti a ve skalce

Skalka právem patří mezi nejoblíbenější prvky v zahradě, ale v praxi se při její tvorbě dělá hodně chyb. Ty největší se týkají výběru a způsobu uložení kamene. Ten bývá v naprosté většině rozmístěný nahodile a v malých kusech, větší kamenné bloky prakticky chybí, což je asi největší neduh těchto zahrádkářských staveb. Správný výsledek se opírá o vzhled přírodních stanovišť, což platí i v případě suťoviště, které se tvoří na podobných principech. V obou případech by základ měly vytvořit rozměrné kamenné bloky, které se postarají o stabilní základ kompozice. Jádro se pak doplní kameny menšími a prostory mezi nimi by měla vyplnit kamenná drť ze stejné horniny. Tento materiál by měl poskytnout ideálně jediný zdroj, tedy nejčastěji kamenný lom v blízkém okolí.

Kámen si rozumí s teplomilnými rostlinami

Není náhodou, že v blízkosti skal panují poměrně specifické podmínky, zvláště na plném slunci se zde daří úplně jiné vegetaci než na podobném místě o kus dál v hlubokém stínu. Větší kamenné bloky totiž fungují na principu sluneční pasti. Co od tohoto pojmu očekávat? Vlastně se nejedná o nic zvláštního, kámen v sobě díky své struktuře dokáže během slunečného den akumulovat teplo. To se pak z kamene uvolňuje během chladných dní nebo v průběhu večera, kdy opět teplota klesá. Okolní vegetace z tohoto procesu těží právě ze specifického mikroklimatu, které tu panuje samozřejmě i během zimy. Takže se v blízkosti kamenných prvků lépe daří i rostlinám teplomilným, které by třeba ani v jiných podmínkách naši zimu nepřežily. Sluneční pasti se v praxi často využívá i při tvorbě bylinkových výsadeb. Bylinková spirála, vrch nebo kráterová zahrada, to jsou všechno zahradní prvky založené na principu sluneční pasti, a kámen tu tvoří jednu z nejdůležitějších funkcí. Díky němu se v těchto specifických bylinkových výsadbách daří i bylinkám pocházejícím ze Středomoří.

Sutoviště je ideální řešení pro ostré svahy

Umělecký prvek i zajímavý přírodní prvek

Kámen na sebe může upozornit díky barvě i zajímavé struktuře. Pokud budete mít štěstí, lze v některých kamenných lomech objevit i kámen s krystaly minerálů nebo pravěké zkameněliny, které vyniknou hlavně při pohledu z blízka. Právě takové drobnosti dodávají kameni přidanou hodnotu, díky níž lze kámen použít i jako umělecký prvek v jeho přírodní podobě. Zajímavý ale může být i po úpravě jako ptačí koupadlo nebo pítko. Pokud má kámen fungovat jako zajímavá skulptura, je možné v tomto případě udělat menší ústupek a vybrat i zcela odlišnou horninu, která se od té místní výrazně liší, jedná se přeci jen o jeden nebo několik málo kusů, které mohou nahradit tradiční umělecké dílo.

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Foto: Atelier Flera

Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem

Beton už dávno není jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, není ani šedivou nevýraznou směsí pro domácí míchačku a dvě lopaty. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Beton pak bude vaší zahradě opravdu slušet, bude ladit s…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí

Ačkoli to na sucho možná právě teď nevypadá, stále je tento problém aktuální. Půda na zahradách i ve volné přírodě s ním totiž bojuje každý rok. V čem je největší problém, co děláme stále špatně, a jak zachránit každou kapku dešťovky? Metod je celá řada, nechte se inspirovat některými z nich.

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko

I v oboru zahradní tvorby se ukazuje, že se historie neúprosně opakuje. Už před několika staletími byla voda ukazatelem moci a bohatství a ten, kdo měl na zahradě jezero, fontánu nebo jiný vodní prvek, byl vskutku mocný, protože si tuto „nadbytečnou“ krásu pro potěchu oka mohl dovolit. Dnes je voda luxus hlavně z…

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s…

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak…

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Jaký materiál v zahradě vám přijde nejvíce všestranný? Bude to kámen nebo dřevo? Kámen je jedničkou v dlouhověkosti a dobré dostupnosti, od dřeva toho ale čekejte ještě mnohem více. Kromě toho, že do zahrady přirozeně patří, tak i příjemně voní, ani na slunci se nepříjemně nerozpaluje, a navíc dostalo díky polymerům…

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

REKLAMA