REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

Už od základu slova je jasné, že je to něco zahrazeného, tedy v prostoru definovaného, ohradou obehnané, cizím znepřístupněné, pohledu třeba schované, zkrátka naše. A když naše, tak podle našeho gusta. Podle něj volíme umístění, uspořádání a především druhy dřevin a rostlin. Zahrada je zmenšenina přírody přenesená do naší blízkosti. Jaká zahrada je ta pravá pro nás? V jakém stylu? Jakými rostlinami má být osázená?

Vše se odvíjí od toho, jak se chceme v naší zahradě cítit a jak v ní chceme trávit čas. Dnešní trend zní:„Hlavně bezúdržbová!“. Ale existuje vůbec taková zahrada, když základním principem přírody je změna? Klasičtí zahradníci nám bezúdržbovou zahradu navrhnou a pak založí. Ovšem pak sekáme, stříháme, zavlažujeme, řežeme, hnojíme, hrabeme… Tedy v případě, že nás to baví nebo její údržbu zadáváme zahradnické firmě. Kam se poděla její bezúdržbovost? Zahrada se stává místem značně drahého boje s přírodou místo naší mnohem levnější spolupráce.

Odpovědí na otázku jak to udělat, jsou přírodní, či v širším slova smyslu permakulturní zahrady. Vyděsily vás ty pojmy? Nedovedete si představit něco takového u vašeho moderního domu? Myslíte si, že je to záležitost pro nějaké alternativní romantické snílky? Že nutně potřebujete obrovský pozemek? Ani jedno! S permakulturou můžete začít hned. U sebe i bez pozemku.

Co je to Permakultura?

Permakultura = trvalá kultura, ve smyslu trvale udržitelná. Žijeme tak, aby naši potomci mohli plynule navázat na naše tvoření a nemuseli likvidovat následky pohromy, kterou jsme způsobili. Znamená to, že zahrady zakládáme s velkým důrazem na design s perspektivou desítky až stovky let.

Základní zásady permakultury jsou:

 • Respektování přírodních zdrojů
 • Etické zacházení s přírodními zdroji
 • Využití místně dostupných zdrojů
 • Péče o planetu
 • Péče o lidi
 • Spojování více prvků ve fungující celek
 • Maximální efektivita při minimální vložené energii
 • Rozmanitost a originalita
 • Kladný a tvořivý přístup k řešení problémů
 • Dělení se o nadbytečné zdroje
 • Produkování jen recyklovatelného odpadu

Jak vidíte, každým bodem můžeme začít v tom nejmenším měřítku sami u sebe v každodenním životě. Je to na etice založený designérský systém. V zahradě se projevuje především volbou toho pravého právě pro vás. Nemůže nám stačit zahrada jako koláž barev a tvarů! Koláž předražená z nepůvodních rostlin s cílem mít vše dokonale upravené, plné betonu a kůry. Naše přírodní zahrada může na první pohled vypadat jako ta sousedova klasická zahrada, upravená a v průběhu roku oku lahodící. Navíc se z ní i po mnoha letech budou těšit i naši potomci, kteří po jejím převzetí nebudou mít těžká rozhodování s motorovou pilou v rukách.

Jen díky správnému designu a vhodné volbě jejích prvků, ve své zahradě najdeme místní druhy a na každém kroku něco dobrého, léčivého nebo pro obyvatele zahrady užitečného. V prvních letech po založení potřebuje péči jako každý novorozenec, ale po pár letech se díky vhodně zvolenému společenství rostlin o sebe stará zahrada sama a my ji pomáháme, jen když se nám opravdu chce. Jinak do ní chodíme obdivovat krásu střídání ročních období, nasávat vůně, naslouchat zvukům, odpočívat, naše děti v ní najdou prostor pro svá dobrodružství, můžeme v ní trhat byliny a sklízet úrodu chutného a zdravého jídla.

Záměrně ponechaná divokost a dojem nespoutanosti v nás vyvolává dojem hluboké síly a na straně druhé designem vnesený lidský řád a upravenost nás uklidňuje pocitem domova a bezpečí. Právě takovým místem by nám měla být naše zahrada.

Radka Votavová

Radka Votavová, interiérová designérka a návrhářka přírodních zahrad, vlastní ateliér LACERTA DESIGN. O architektuře říká: „Architekturu vnímám jako zrcadlo každého z nás. Každý jsme architektem svého života. Svůj vnitřní svět obtiskujeme do našeho stylu oblékání, do způsobu bydlení i místa, které jsme si vybrali pro život. Těší mě být průvodcem na cestě plné objevů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 2. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 3. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 4. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 5. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 6. Terasy a jejich stínění
 7. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 8. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 9. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků
 10. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách ...

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít každou kapku dešťové vody? Máte na balkoně prudké slunce nebo naopak stín a tvrdíte, že tam nelze nic pěkného či ...

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady začít dívat jinak? Pokud chcete skutečně u domu kousek přírody, vytvořte podmínky pro přírodní zahradu. Odvděčí se vám ...

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Na své zahradě nemá ani vodovod, ani pramen a ani žádnou tekoucí vodu, pouze tu dešťovou. Jde o pozemek ve svahu olemovaný ze dvou stran polní cestou. Loni založila své první zeleninové záhonky. Na konci července odjela na dovolenou, a když se vrátila, zahrada si evidentně velkého vedra a sucha ani nevšimla. Jak ...

Zahradní schodiště je ideální volbou pro vaší zahradu.

Svahy v zahradě vyřešíte krásným schodištěm

Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré znát dispoziční možnosti zahrady, její styl a osázení, uvážit vhodný materiál a případné doplňky. Nabídka na trhu je velmi široká a možnosti nepřeberné.

REKLAMA
REKLAMA