REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

Už od základu slova je jasné, že je to něco zahrazeného, tedy v prostoru definovaného, ohradou obehnané, cizím znepřístupněné, pohledu třeba schované, zkrátka naše. A když naše, tak podle našeho gusta. Podle něj volíme umístění, uspořádání a především druhy dřevin a rostlin. Zahrada je zmenšenina přírody přenesená do naší blízkosti. Jaká zahrada je ta pravá pro nás? V jakém stylu? Jakými rostlinami má být osázená?

Vše se odvíjí od toho, jak se chceme v naší zahradě cítit a jak v ní chceme trávit čas. Dnešní trend zní:„Hlavně bezúdržbová!“. Ale existuje vůbec taková zahrada, když základním principem přírody je změna? Klasičtí zahradníci nám bezúdržbovou zahradu navrhnou a pak založí. Ovšem pak sekáme, stříháme, zavlažujeme, řežeme, hnojíme, hrabeme… Tedy v případě, že nás to baví nebo její údržbu zadáváme zahradnické firmě. Kam se poděla její bezúdržbovost? Zahrada se stává místem značně drahého boje s přírodou místo naší mnohem levnější spolupráce.

Odpovědí na otázku jak to udělat, jsou přírodní, či v širším slova smyslu permakulturní zahrady. Vyděsily vás ty pojmy? Nedovedete si představit něco takového u vašeho moderního domu? Myslíte si, že je to záležitost pro nějaké alternativní romantické snílky? Že nutně potřebujete obrovský pozemek? Ani jedno! S permakulturou můžete začít hned. U sebe i bez pozemku.

Co je to Permakultura?

Permakultura = trvalá kultura, ve smyslu trvale udržitelná. Žijeme tak, aby naši potomci mohli plynule navázat na naše tvoření a nemuseli likvidovat následky pohromy, kterou jsme způsobili. Znamená to, že zahrady zakládáme s velkým důrazem na design s perspektivou desítky až stovky let.

Základní zásady permakultury jsou:

 • Respektování přírodních zdrojů
 • Etické zacházení s přírodními zdroji
 • Využití místně dostupných zdrojů
 • Péče o planetu
 • Péče o lidi
 • Spojování více prvků ve fungující celek
 • Maximální efektivita při minimální vložené energii
 • Rozmanitost a originalita
 • Kladný a tvořivý přístup k řešení problémů
 • Dělení se o nadbytečné zdroje
 • Produkování jen recyklovatelného odpadu

Jak vidíte, každým bodem můžeme začít v tom nejmenším měřítku sami u sebe v každodenním životě. Je to na etice založený designérský systém. V zahradě se projevuje především volbou toho pravého právě pro vás. Nemůže nám stačit zahrada jako koláž barev a tvarů! Koláž předražená z nepůvodních rostlin s cílem mít vše dokonale upravené, plné betonu a kůry. Naše přírodní zahrada může na první pohled vypadat jako ta sousedova klasická zahrada, upravená a v průběhu roku oku lahodící. Navíc se z ní i po mnoha letech budou těšit i naši potomci, kteří po jejím převzetí nebudou mít těžká rozhodování s motorovou pilou v rukách.

Jen díky správnému designu a vhodné volbě jejích prvků, ve své zahradě najdeme místní druhy a na každém kroku něco dobrého, léčivého nebo pro obyvatele zahrady užitečného. V prvních letech po založení potřebuje péči jako každý novorozenec, ale po pár letech se díky vhodně zvolenému společenství rostlin o sebe stará zahrada sama a my ji pomáháme, jen když se nám opravdu chce. Jinak do ní chodíme obdivovat krásu střídání ročních období, nasávat vůně, naslouchat zvukům, odpočívat, naše děti v ní najdou prostor pro svá dobrodružství, můžeme v ní trhat byliny a sklízet úrodu chutného a zdravého jídla.

Záměrně ponechaná divokost a dojem nespoutanosti v nás vyvolává dojem hluboké síly a na straně druhé designem vnesený lidský řád a upravenost nás uklidňuje pocitem domova a bezpečí. Právě takovým místem by nám měla být naše zahrada.

Radka Votavová

Radka Votavová, interiérová designérka a návrhářka přírodních zahrad, vlastní ateliér LACERTA DESIGN. O architektuře říká: „Architekturu vnímám jako zrcadlo každého z nás. Každý jsme architektem svého života. Svůj vnitřní svět obtiskujeme do našeho stylu oblékání, do způsobu bydlení i místa, které jsme si vybrali pro život. Těší mě být průvodcem na cestě plné objevů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 2. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 3. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 4. Terasy a jejich stínění
 5. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 6. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 7. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků
 8. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
 9. Hlasujte ve fotosoutěži Ploty kolem nás. Vyhrajte dárkový balíček!

Mohlo by vás zajímat

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít ...

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady ...

Zahradní schodiště je ideální volbou pro vaší zahradu.

Svahy v zahradě vyřešíte krásným schodištěm

Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré znát dispoziční možnosti zahrady, její styl a osázení, uvážit vhodný materiál a případné doplňky. Nabídka na trhu je velmi široká a možnosti ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška