REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách Toulcova dvora v pražské Hostivaři.

"Hned s příchodem na široké nádvoří dřívějšího statku mě začaly napadat zajímavé souvislosti. Zaujaly mě například vysoké panelové domy, které se tyčí nad střechami statku, prošla jsem nádvořím dál do přírodního areálu a otevřelo se mi další panorama města, sídliště panelových domů. Všimla jsem si slepic a kohouta, holoubků a hus, velkého kompostu i králíků v kotci, za nimiž opadané stromy odhalovaly hranatou siluetu města. Krávu, telátko a kozy jsem uviděla hned poté, co jsem prošla stometrovou alejí. Sem tam mé oči upoutaly rovněž informační tabule o životě zvířeny i hmyzu zde na farmě i mimo ni. Má cesta skončila u dřevěné maringotky, kde se nacházelo zázemí místní lesní školky. Toulcův dvůr je opravdu skvělé místo pro pořádání takovéto konference," pomyslela jsem si.

Permakultura – co je to?

Nutno připomenout, že slovo permakultura je složenina anglických slov permanent a agriculture – tedy trvalost (což reprezentuje trvalou udržitelnost) a kulturu zemědělství (což je ohleduplný přístup k půdě nebo přírodě obecně). Pro mnoho obyvatel sídlišť může být volně přístupný přírodní areál s farmou i nádvoří statku s bioobchodem a jídelnou doslova oázou v hustě zabydlené, avšak odlehlé části Prahy. Nemluvě o mnoha environmentálních aktivitách, které Toulcův dvůr pořádá, či o lesní školce, ve které mohou děti být prakticky celý den mezi stromy a zvířaty. Podle spolku Permakultura CS je to „zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi“, „umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy“ a „tvorba trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou“ – což asi nejlépe charakterizuje permakulturu. Spolek v čele s Evou Hauserovou byl založen proto, aby vše výše uvedené uváděl do praxe.

Permakulturní design v Toulcově dvoře Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Uživit se pouze na vlastním statku je velmi náročné

Slovo permakultura se často spojuje pouze s designem zahrad. Jeho přesah je však mnohem širší. To ostatně konference ukázala. Programu v jeho předvečer předcházelo setkání absolventů Úplných kurzů permakulturního designu. Poté následovala série přednášek s úvodem Aleny Gajduškové, lektorky Permakultura CS, která účastníky uvedla do patřičného obrazu. Nereálných představ o romantickém přesunu z města na vesnici, o uživení se pomocí permakulturních vzorců či o životě v malebné otevřené krajině měl totiž na začátku dne každý mnoho. Lektorka ve své prezentaci zdůraznila, že je třeba klást si mnoho otázek, a to dlouho před tím, než se rozhodneme daleko od města koupit pozemek či nemovitost. A tak jsme se sami sebe ptali: „Mám možnost se v omezeném prostředí vesnice uživit pomocí svých schopností? V jakém stavu je půda pozemku a jaké klima zde po celý rok panuje? Mám dostatečné dovednosti a znalosti na to, abych pěstovala vlastní jídlo, zeleninu a ovoce? Mám koupit pozemek a stavět nový dům, nebo spíše uvažovat o rekonstrukci starého domu? Jaká úskalí nese každá z těchto variant?“ A přicházelo i mnoho dalších otazníků…

Sledovat a učit se od přírody. To chce čas

Přednáška Denisy Tomáškové odhalila samotný proces permakulturního designu. Jak začít? Předně je třeba pozorovat místo, které se chystáme měnit. A to nejméně rok. Doba, která se nejprve zdála jako zbytečně dlouhá, se ukázala být adekvátní. Pozemek totiž napříč ročními obdobími prochází spoustou změn. Někde je podmáčený na jaře, jinde na podzim. Některá část je suchá celý rok, jiná nikdy nevyschne. Ještě před plánováním či rozjímáním nad designem musíme svůj pozemek dobře znát. Při pozorování i následném plánování nám může pomoci takzvaná stupnice trvalosti. Ta učí, co je možné v ekosystému měnit snadno a rychle, a co pomalu a náročně, a co je tedy třeba respektovat jako prakticky neměnné.

Permakulturní design v Toulcově dvoře Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Design je nekončící proces

Workshop Katky Varhaník Wildové o intuitivním designu byl naplněný dobrou náladou. Dle Wildové je intuice složená ze střípků zkušeností a design nikdy nekončící proces. Na své vlastní zkušenosti přesunu z Prahy na Vysočinu posluchačům pomáhala osvojit si kroky designování životního stylu, nejen designování pozemku či zahrady. Je třeba se sám sebe i ostatních ptát, co chceme, jací jsme, a hlavně vysvětlovat své záměry.

Kromě dalších přednášek (na téma dětí a permakultura, význam mokřadů v permakulturním designu či počátek permakultury ve světě vědy) byla na konferenci prezentována i Mapa a síť permakulturních projektů ČR a pokřtěny byly dvě knihy: Permakulturní design krok za krokem od lektora Aranyi a nový díl Klíče k soběstačnosti s názvem Jak na permakulturní design. Pořadatelka akce Eva Hauserová na závěr podotýká: „Z přání členů a příznivců organizace vyplynula potřeba regionálních center. Rádi bychom jejich vznik podpořili, aby bylo snazší pořádat akce podobné této i jinde.“ A mě na konci dne napadalo: „Bude jednoho dne permakulturou – trvale udržitelnými systémy ve spojení s přírodou – prošpikovaná celá naše země. Je to reálné?“  

Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky a obor Sociální a pastorační práce na Karlově Univerzitě. V současné době dokončuje magisterský obor Sociální a kulturní ekologie na Karlově Univerzitě. Zabývá se ochranou životního prostředí, kterou ve svých textech pro různá periodika propojuje s tématy každodenního života. Zajímá se také o etické a sociální otázky v souvislosti s ochranou životního prostředí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA