Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak vyplýtvali na náročnou péči. Jaké obruby mají nejdelší trvanlivost, jaké jsou jejich výhody a na kolik vás vyjdou?

Pokud se do něčeho na zahradě vyplatí investovat, pak to jsou kromě zpevněných povrchů také obruby. Tato investice bude samozřejmě mnohem zajímavější pro ty, co nemají na péči o svou zahradu tolik času nebo na ní nechtějí trávit čas fyzickou námahou. Na trhu jsou dostupná různá řešení, která se liší rozměry, provedením, materiálem i cenou. Velký rozdíl je také ve způsobu instalace. Zatímco některé typy snadno nainstalujete svépomocí, s jinými by vám měli raději pomoci odborníci.

Perfektní zahradě obrubníky sluší

Nenechte se hned zlákat nízkou cenou, ta je téměř vždy vykoupená krátkou životností nebo nepříliš estetickým designem. Pokud opravdu chcete dosáhnout perfektního výsledku a mít okraje trávníku opravdu kvalitně oddělené, raději investujte do trvanlivých obrub. K moderní městské zahradě se budou hodit stejně tak moderní materiály. Nejlepší službu vždy odvedou ocelové nebo hliníkové obruby. Ocelová pásovina kotvená svařovanou betonářskou ocelí nebo varianta samofixační překvapí dokonalou odolností vůči jakémukoli poškození, a pokud se nainstalují do správné výškové úrovně, je to prakticky neviditelná obruba. Ocelovou pásovinu je ale nutné svařovat, proto se její instalací většinou zabývají spíše odborné firmy. Mnohem jednodušší instalace se týká podobně odolné hliníkové lišty, která se kotví ocelovými hřeby a je stejně neviditelná jako předchozí typ. U některých produktů se můžete setkat s pojmem „neviditelný obrubník“. Ano, pokud se správně nainstaluje, je horní část obruby pro zapojení trávníku opravdu téměř neviditelná. Mnohem viditelnější bývají obruby betonové, plastové, dřevěné nebo ty cihlové. Ne vždy je ale viditelnost na škodu. Všeobecně platí, že nejméně kvalitní estetické provedení se týká spíše plastových obrub.

Kamenné obruby jsou efektní i po letech, na plném slunci ale při jejich rozpálení může docházet k vypalování okolního trávníku.

Kam se hodí beton a co od něj čekat

Betonové obrubníky jsou stále poměrně oblíbené, protože jsou trvanlivé a snadno se instalují. Problém je v tom, že se při vystavení slunečním paprskům během léta značně rozpalují, takže může dojít k poškození okolního trávníku. Betonové varianty obrub je třeba vybírat s ohledem na styl zahrady, a ne všude vyznějí dobře. Zatímco v přírodních zahradách se její jako nezvaný host, v městských i moderních zahradách bude výsledek mnohem lepší. Podobné vlastnosti jako beton mají také obruby z cihel nebo kamene.

Dřevěné obruby

Pokud chtějí majitelé zahrad ušetřit, většinou si zvolí dřevěné obruby v podobě smrkového řeziva. Dřevo je oblíbené také v přírodních zahradách, kde navíc splňuje i požadavky na ekologické vlastnosti materiálů. Dlouhou životnost od něj ale nečekejte, a to ani od řeziva či od oblíbených dřevěných palisád.

I bez obrubníku to jde, bude ale mnohem náročnější údržba. Zde se vrůstání trávníku do výsadby zabraňuje snížením terénu v prostoru výsadeb stromů.

Jak je to s plastem?

Plastové obruby jsou zřejmě nejvíce diskutovanou skupinou obrubníků, mají totiž značně odlišné vzhledové i fyzikální vlastnosti. Nejlevnější varianta v podobě návinu měkkého plastového lemu nejčastěji v černé, hnědé a zelené barvě je pro zahradu doslova nešťastné řešení. Nízká cena nezachrání nízkou životnost ani poměrně nepraktickou instalaci. Obrubník je nutné zakrýt okolní zeminou, přičemž se ohrnuje spodní část obruby pod zeminu. Obruba se navíc vlivem působené UV záření časem doslova rozdrobí, nebo ji při nedodržení instalace v úrovni terénu poškodí sekačka nebo jiná technika. Pokud trváte na plastu, volte raději opět „neviditelné“ plastové lišty kotvené plastovými kolíky.

Obrubník dá výsadbám jasné hranice

Výsadba oddělená od trávníku mívá jasně vymezené hranice a je tím pádem i ochráněna před vrůstáním trávníku. Záhony a vlastně i celá zahrada pak působí celoročně upraveným dojmem, a to i bez náročné péče. Je jen na vás, jestli okraje přiznáte a zvolíte viditelné provedení, nebo raději vsadíte na minimalismus a zelenou dáte spíše lištovému typu, který nebývá viditelný.

Obrubník čistě odděluje prostor pro dlažbu a vegetaci. Zdroj: BEST a. s.Obrubník čistě odděluje prostor pro dlažbu a vegetaci. Zdroj: BEST a. s.

Tip odborného partnera
Petr Levinský, obchodní ředitel společnosti BEST, a.s.: Betonové obrubníky jsou nabízeny v mnoha výškách, tloušťkách i délkách. Pro oddělení trávníku nebo chodníku od záhonu je možné využít nízké a slabé, tím i téměř nevýrazné obrubníky. Naopak pro terénní převýšení je vhodné použít betonové obrubníky vyšší. Na trhu jsou i doplňující tvary, jako rohové či obloukové prvky. S jejich použitím získá každý lem dokonalý vzhled bez řezů. Vybírat můžete také z různých barev, obrubník nemusí být jen šedý, ale třeba hnědý, červený nebo antracitový. 

Když to zkusíte bez obrubníku

Trávník má tendenci intenzivního rozrůstání do okolí a nezabrání mu v tom ani mulč ve výsadbách. Už během první sezony po založení trávníku mohou okraje ztratit pravidelnou formu, proto je nutné už předem myslet na to, jakým způsobem budete o okraje pečovat. První pomoc mohou zajistit klasické zahradní rýče, kterými se trávník obrýpne v potřebné linii. Tato metoda se sice zdá být levnou oproti finančně náročné pokládce obruby, je však nutné přiznat, že je to fyzicky i časově náročné řešení, které je třeba navíc během sezony mnohdy ještě opakovat. Rychlejším a také praktičtějším řešením bývá speciální zahradní technika. Na výběr máte z benzínové, elektrické nebo akumulátorové techniky. V případě, že se chcete obejít bez obrubníku, určitě se vyplatí investovat do ořezávačů nebo zařezávačů okrajů trávníku, jejichž výsledkem budou perfektně zarovnané okraje.

Tip redakce: Snižování nákladů se netýká jen stavby domu, šetří se i při tvorbě zahrady. Vysoké pořizovací náklady často majitele odradí, takže se i několik let obejdou bez obrub. Většina typů obrubníků se ale dá naistalovat i dodatečně. Stačí jen vyhloubit dostatečnou rýhu a můžete rovnou přistoupit k položení materiálu.

Obruby sice nepatří mezi nejlevnější řešení, přesto výrazně sníží potřebu údržby.

S obrubou nebo bez? Aneb jaké jsou výhody i nedostatky obou řešení

Okraje řešené pomocí obrubníků

 • prakticky žádná další péče
 • pticky dokonalé oddělení od výsadeb
 • ve větší míře zamezuje zanesení mulče a substrátu do trávníku
 • většina typů je prakticky neviditelná
 • vyšší finanční náklady na pořízení a instalaci
 • některé typy se špatně instalují svépomocí
 • nízká trvanlivost levnějších variant
 • u mohutnějších typů s vystouplým okrajem poměrně výrazná viditelnost
 • při změně tvaru záhonu je nutné provést rekonstrukci obruby

Okraje upravované nářadím (rýč, nůž, ořezávačka)

 • náklady pouze na pořízení nářadí
 • vhodné řešení do přírodních a ekologicky založených zahrad
 • snadno proveditelné úpravy tvaru výsadby
 • fyzicky náročné řešení zvláště u velkých zahrad
 • časté přerůstání trávníku do okolních výsadeb
 • vysoká časová náročnost
 • zanesení mulče a substrátu do trávníku

Okraje trávníku lze obrýpnout i ostrým rýčem.

Kolik stojí obrubníky

Obrubníky betonové
Záhonový obrubník 100 x 25 x 5 cm – 60,-/ks vč. DPH
Obrubník umožňující pojezd sekačky po ploše, výška 5 cm – 11,-/ks vč. DPH
Palisádový obrubník 50 x 6 x 25 cm – 59,-/ks vč. DPH

Kovové obruby
Ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m (tl. 1,5 až 2 mm) – cena 350 až 500,-/ks
Ocel pásová 0,2 x 2 m – 70,-/ks vč. DPH
Hliníková lišta kotvená ocelovými hřeby 0,1 x 2 m (tl. 2 mm) – 400,-/ks vč. DPH

Plastové obruby
Lem z měkkého plastu 0,1 x 9 m – 100,-/ks vč. DPH
Plastový obrubník nízký kotvený plastovými kolíky 8 x 100 cm – 69,-/ks vč. DPH
Lem zelený nebo černý 0,1 x 6 m -  500,-/ks vč. DPH
Neviditelný obrubník z recyklovaného polypropylenu 0,125 x 12 m – 700,-/ks vč. DPH

Dřevěné obruby Palisáda z tlakově impregnovaného dřeva 5 x 20 x 150 cm – 99,-/ks vč. DPH
Smrkové řezivo délka 3 – 6 m – cca 4000,-/m3

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
 2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
 7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
 8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
 9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
 10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
 11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
 12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
 13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
 14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
 15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
 17. Terasy a jejich stínění
 18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
 20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
 21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda nad zlato. Jak s tímto bohatstvím hospodařit efektivně?

Ještě před několika lety by nikomu úbytek vody zřejmě vrásky na čele nedělal, ale v současné době je to už opravdu aktuální téma. I když je to letos s úhrnem srážek již mnohem lepší, i tak je jisté, že se budeme s poklesem hladiny podzemní vody i s půdním suchem potýkat i následující roky. Je tedy důležité se na…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Nejčastější chyby na českých zahradách. Vyvarujte se těmto deseti omylům

Možná by se mohlo zdát, že plánování a vlastní realizace zahrady budou spíš příjemnou záležitostí korunovanou bujnou zelení a pestrými květy. Pravdou ale je, že i vznik zahrady provází celá řada stavebních činností, terénní úpravy, instalace jímek na dešťovou vodu, ale ani tím to rozhodně nekončí. Co jednoznačně…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko

I v oboru zahradní tvorby se ukazuje, že se historie neúprosně opakuje. Už před několika staletími byla voda ukazatelem moci a bohatství a ten, kdo měl na zahradě jezero, fontánu nebo jiný vodní prvek, byl vskutku mocný, protože si tuto „nadbytečnou“ krásu pro potěchu oka mohl dovolit. Dnes je voda luxus hlavně z…

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii

Za nejoblíbenější materiály v zahradní tvorbě se jednoznačně považuje dřevo a kámen, ale co když u nich nenajdete to, co hledáte? Chcete do zahrady dostat nádech luxusu, moderní prvky s nápadem a stejně tak od materiálů požadujete vysokou odolnost a dokonalý vzhled? Tak dejte zelenou kovu a betonu, nabídnou úplně…

Zdroj: Fotolia.com - nd700

Jak bojovat se suchem i ve městech? Levné a chytré řešení se mnohdy nepoužívá

Téma sucho je všude: v mediích, v parlamentu, na vládě. Na sucho se zaměřují expertní komise, na boj se suchem se vypisují dotace, firmy dodávají sofistikované systémy na zadržování a znovuvyužití dešťové i jiné vody. Mluví se o tepelných ostrovech měst a potřebě jejich ochlazení, jak jinak než vodou. Některá řešení…

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA