REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem

Beton už dávno není jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, není ani šedivou nevýraznou směsí pro domácí míchačku a dvě lopaty. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Beton pak bude vaší zahradě opravdu slušet, bude ladit s ostatními prvky i rostlinným materiálem.

Můžete zapomenout na starý šedivý a nevýrazný beton a nechat se zlákat jeho moderními aplikacemi či komplexními betonovými systémy. Složení betonu je totiž stále více variabilní a jeho vlastnosti jsou závislé na použitých chemických přísadách a práškových příměsích, jejichž nabídka se může měnit v závislosti na finálním způsobu použití. V případě zpevněných ploch pro zahradu a pozemek bychom měli být ovšem obezřetní, neboť zvolený materiál by měl odpovídat nejenom celkové koncepci domu a zahrady, ale musí také ladit s vysázenou flórou a neomezovat ji v růstu.

Moderní architektura našich domovů se často pyšní betonem v široké škále barevných odstínů, nejčastěji v odstínech červené, hnědé, černé i žluté. Beton ukazuje i svoji uměleckou tvář i v podobě moderních skulptur. Je dobrým společníkem takřka pro všechny ostatní materiály, pro dřevo, sklo, kov i kámen. Pozor ovšem, abychom to nepřehnali, abychom nepotlačili krásu a potřeby rostlin, stromů a keřů a zajistili dostatečné vsakování vody do půdy.

Ucelené stavební systémy pro dům a zahradu si lze prohlédnout ve specializovaných prodejnách Foto: Atelier Flera

Variace betonových prvků

Na počátku je důležité vědět, co chceme na zahradě zdůraznit, co zastínit a jaké nároky má naše flóra. Pak se teprve rozhodneme pro vhodnou technologii a materiály. Ucelené stavební systémy nabízejí nejenom samotný beton, ale též možnost sestavit v jednotném designu opěrné stěny, zdi, ploty, zástěny společně s cestami a obrubníky. Například produktové řady plotových prvků většinou nabízejí celou škálu souvisejících variant, nejčastěji betonové dlažby, palisády, ztracená bednění, zatravňovací tvárnice, obrubníky, odtokové žlaby nebo celé kanalizační programy. Vysoce atraktivní je barevná a probarvená betonová dlažba v bezpočtu tvarů, barev a povrchových struktur. Vedle atraktivních a moderních dlažeb nechybí v nabídce také široký výběr standardních plošných a zámkových dlažeb všech tvarů a barev, které snad nikdy nevyjdou z módy.

Základní součástí takovýchto systémů bývá dlažba, na níž lze navázat dalším výrobkem, nejčastěji schody, palisády či osazené květináče. Jako dělicí prvek pro viditelné rozdělení prostoru lze použít kostku a k olemování travnatých ploch slouží speciální travní lem. A v případě potřeby odvodu vody ze zpevněných ploch je k dispozici žlab do dlažby. Všechny tyto betonové prvky mají jednotný reliéf. Dle výběru lze systémy použít na terasách, na zahradách, dlažba je však vhodná i do interiérových prostor, do zahradní kuchyně, do srubového domku, do altánu i do dalších prostor. Ideální postup je zakreslení betonových ploch již v projektu, včetně doporučeného způsobu založení cest, schodiště, obrubníků či palisád.

Foto: Atelier FleraFoto: Atelier Flera

Projektant by měl nabídnout nejvhodnější řešení, které hledí rovným dílem na zahradu i dům, a to vždy v závislosti na konkrétním případu. Pro některé konstrukce platí zvláštní technické předpisy (Beton ČSN EN 206+A1 a ČSN P 73 2404).

Zahradní architekti rovněž poradí

Známý propagátor zahradní architektury a zkušený realizátor rodinných zahrad Ferdinad Leffler říká, že dlažby a betonové prvky by na sebe neměly strhávat zbytečně velkou pozornost. Neměly by být výraznější než sama zahrada. „Nejprve musíme pochopit prostor, který máme k dispozici. Pochopit, co nám nabízí a co nám polohou a tvarem dovoluje. Je třeba si uvědomit, že zahradám budou vždy slušet spíše louky a sady, tradiční obyvatelé naší krajiny,“ vysvětluje a navrhuje vhodný soulad betonových prvků s dominantní zelení. Výběr rostlin, keřů a stromů závisí podle jeho slov hlavně na tom, jaké jsme schopni vytvořit podmínky pro jejich růst. Z každodenní zahradnické praxe pak plyne, že mezi nejoblíbenější rostliny k palisádovým zídkám patří popínavé rostliny a realizaci cest a chodníků je ideální vyznačit už v projektu a uvažovat o nich v kontextu celé zahrady včetně okolních záhonů.

Podstatná je vždy vazba na architekturu a materiály domu. Dalším důležitým hlediskem je samotná funkce cesty a chodníku. „Na přístupové cesty před dům volte pevnější materiály – kámen, beton či dlažbu. Snad ke všem domům a na všechny zahrady se hodí kamenné kostky, s těmi neuděláte nikdy chybu,“ říká Ferdinand Leffler a dále pokračuje: „A stále platí, že nejlepší kámen je z blízkého lomu. Kombinujte vše s měkkými povrchy (mlat, štěrk, písek) a s kamennými nebo dřevnými nášlapy a dekoracemi. Tyto materiály nejsou drahé, dobře odvádějí vodu, takže nechodíte v loužích a vše pak působí v zahradě odlehčeně a přirozeně,“ vysvětluje a ukazuje své projekty zahrad na fotografiích. Určitě stojí za to se takto inspirovat a otevřít svoji mysl imaginaci.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

 1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
 2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
 3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
 4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
 5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
 6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
 7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
 8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
 9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
 10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
 11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
 12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
 13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
 14. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
 15. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
 16. Terasy a jejich stínění
 17. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
 18. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
 19. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
 20. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA