REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Základní typy a vazby kamenného zdiva

Kámen, neopakovatelný přírodní materiál, každý kus je originální svým tvarem i barvou. Ke stavbě zdí se používá již od nepaměti. Z kamene lze zdít různými styly, které záleží především na míře opracování kamene, na jeho velikosti a tvaru.

Pro zdění se hodí kameny o minimální velikosti 150 – 200 mm, menší kusy se hůře převazují ve styčných spárách a neúměrně narůstá podíl malty ve zdivu. Zdít lze i takzvaně „nasucho“ čili bez použití pojící malty. Toto zdění se používá především pro opěrné zahradní zídky s nevelkými statickými nároky.

Řádkové zdivo

Řádkové zdivo lze provést buď jako hrubé či přesné (z kamenů opracovaných, nebo s opracovanými čelními stranami). Abychom docílili skutečné „řádky“ je potřeba zarovnat kameny alespoň nahrubo do stejné výšky v rámci jedné vrstvy.  Kameny se kladou podobně jako cihelné zdivo s převázáním styčných spár. Jelikož ale kameny nemají všechny stejný rozměr, je nutné dbát na řemeslnou pečlivost a vybírat kameny, které vytvoří v řádkovém zdivu dostatečné přesahy.

Řádkové zdivo

Haklíkové zdivo

Haklíkové zdivo je skládané z různě velkých kamenů čtvercového či obdélníkového tvaru. Jeho typickým prvkem je vložení kamene ve svislém směru a vytvoření styčné spáry přes více řad.

Haklíkové zdivo

Kyklopské zdivo

Kyklopské zdivo se používá především na opěrné zdi a zajištění velmi prudkých svahů. Jeho specifikem je použití větších kusů kameniva opracovaných do nepravidelných mnohaúhelníkových tvarů. Důležitým detailem je styk spár. Nikdy se v kyklopském zdivu nemá vyskytnout v jednom bodě spára z více než třech směrů. Toto řešení bylo převzato i pro betonové opěrné zdivo, kdy se z betonu vyrábí přesné šestiúhelníkové bloky. Takové se pak využívají například pro zajištění sypaných hrází atp.

Kyklopské zdivo

Vazby smíšeného zdiva

Smíšené zdivo se dříve na domech užívalo především z důvodu úspory drahých cihel. Z tvarově přesnějších cihel se vystavěla nároží a zbytek zdiva byl dozděn levnějším kamenem z místních zdrojů, zdivo se vzájemně provázalo. Například ale u fortifikačních staveb (barokní a klasicistní pevnosti – Josefov, Terezín aj.) bylo smíšené zdivo tvořeno opačně. Na exponovaná nároží byl použit odolnější a tvrdší kámen ve velkých blocích přesně opracovaný, opěrné zdi a kasematy byly vyzděny z cihel.

Vazby smíšeného zdiva

Gabionové zdivo

Gabionové zdi jsou specifickým druhem kamenného zdiva. Gabiony se nazývají drátěné koše tvaru kvádru vytvořené z pozinkovaného drátu. Do tohoto koše je skládáno většinou kamenivo. Frakce kameniva musí samozřejmě být vyšší než oka drátěného koše. Takto naplněné koše jsou původně vyvinuty k zajištění svahů, kdy se počítalo s tím, že se v nich usadí vegetace, která po korozi drátu převezme funkci zajištění svahu. Někdy se vegetaci i pomáhá vsypáním substrátu mezi kameny do košů. Gabiony se však pro svou specifickou estetiku staly oblíbeným stavivem i pro opěrné zdi či ploty, někdy dokonce i pro obklady fasád atp. a ponechávají se jako pohledové. Kamenivo je dokonce nahrazováno i jiným materiálem, dřevěnými polínky například.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Nicolette Wollentin

Vazby cihelného pohledového zdiva

Cihla jako tradiční materiál, se dost netradičně proměnila v různorodé cihelné bloky. Původní kus upečené hlíny o rozměrech 65 x 140 x 290 mm nazývající se cihla plná pálená se dnes na stavbu domu používá jen snad na historických rekonstrukcích. Přesto jsou však případy, kdy chceme tento materiál využít i na ...

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Klenby vynalezli již ve starém Římě. Z hlediska statiky se jedná o dokonalé uspořádání, jaké přenáší efektivně síly v konstrukci až do paty – do základů. Vydrží i tisíce let. Problém nastává, pokud na klenbu začnou působit síly, na které nebyla navržena. Pak na klenbě vznikají statické trhliny. To se děje, když klenbu ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA