Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vazby cihelného pohledového zdiva

Cihla jako tradiční materiál, se dost netradičně proměnila v různorodé cihelné bloky. Původní kus upečené hlíny o rozměrech 65 x 140 x 290 mm nazývající se cihla plná pálená se dnes na stavbu domu používá jen snad na historických rekonstrukcích. Přesto jsou však případy, kdy chceme tento materiál využít i na novostavbách. Jsou to především místa, kde chceme dosáhnout jedinečné estetiky pohledového zdiva s neopakovatelnou až archetypální strukturou. Většinou tedy na obezdívky, ploty nebo interiérové příčky.

Pohledové neboli režné zdivo je takové, které se dále neomítá ani nijak nezakrývá. Zůstává tedy všem na očích a je žádoucí, aby bylo esteticky kvalitně ztvárněno. Pohledové zdivo se u nás využívá převážně na obezdívky jiných konstrukcí nebo na konstrukce plotů či opěrných zídek. Další využití může mít v interiéru, kde přiznané zdivo může tvořit zajímavý architektonický detail nebo konstrukci akumulující teplo.

Neméně důležité je i spárování takového zdiva. Aby vše lahodilo oku, vyžaduje to zručnost řemeslníka a pečlivost práce.

Ve skladbách (vazbách) pohledového zdiva se využívají tradiční řemeslné způsoby skladby zdiva. Podívejme se, jaké to jsou. Začít musíme však základním názvoslovím a ujasněním velikosti skladebného prvku – cihly a vysvětlením pojmu styčná a ložná spára.

Vazby cihelného zdiva

Jak bylo výše řečeno, cihly lze skládat do různých pohledových vazeb. Mezi klasické se řadí vazáková, běhounová, polokřížová a křížová. Pohledová vazba je samozřejmě i důsledkem toho, v jaké pozici je cihla ve zdivu uložená.

Pohledová cihla klinker

Pokud v dnešní době budeme chtít postavit novou zeď z přiznaných cihel, využijeme nejspíše výrobek zvaný „klikner“. Tyto cihly musí mít nižší nasákavost než běžný cihelný střep, jelikož jsou vystaveny povětrnosti. V exteriéru je velmi vhodné pro prodloužení životnosti je ochránit konstrukčně – to znamená nejčastěji přesahem střechy nebo stříškou plotu atp. V interiéru je zase možné je pro omezení prašnosti opatřit transparentním nátěrem, penetrací atp.

Portfolio výrobců pohledových cihel zahrnuje široké možnosti vzhledu od přirozené barevnosti po různě „melírované“ dodávající zdivu více rustikální nádech. Rozměrové řady se často drží tradiční cihly, nicméně je nutné se před použitím konkrétního typu informovat u výrobce. Nezřídka bývá výrobní program ve stejné barevnosti doplněn o obkladové pásky taktéž z pálené hlíny tloušťky 20 - 25 mm. Jedná se o imitaci, díky které ale lze dokonale sladit například sloupky plotu s obkladem kontaktně zateplené fasády.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

Zdroj: Fotolia.com - vulcanus

Základní typy a vazby kamenného zdiva

Kámen, neopakovatelný přírodní materiál, každý kus je originální svým tvarem i barvou. Ke stavbě zdí se používá již od nepaměti. Z kamene lze zdít různými styly, které záleží především na míře opracování kamene, na jeho velikosti a tvaru.

VIDEO: Dům jako dětská stavebnice – skládací systém zdiva

VIDEO: Dům jako dětská stavebnice – skládací systém zdiva

Mexiko dlouhá léta hledalo „nenáročný“ stavební systém, který by nevyžadoval komplikovanou výrobu, nákladné pořízení ani nekladl vyšší nároky na samotné stavitele. A zdá se, že jej nalezlo ve „skládačce“, betonových samodržných kostkách ARMO.

Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo

Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…

Příčky zděné (těžké)

Příčky zděné (těžké)

Příčky zděné se někdy také zařazují do kategorie „těžké“ - neboli s vyšší objemovou hmotností, v porovnání například s příčkami ze sádrokartonu.

REKLAMA