Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Dům jako dětská stavebnice – skládací systém zdiva

Mexiko dlouhá léta hledalo „nenáročný“ stavební systém, který by nevyžadoval komplikovanou výrobu, nákladné pořízení ani nekladl vyšší nároky na samotné stavitele. A zdá se, že jej nalezlo ve „skládačce“, betonových samodržných kostkách ARMO.

Ty v podobě návrhu pochází z dílny architekta Jorge Capistrána, a po stránce průmyslové výroby pak z továren Juana Manuela Reyese. Oba se přitom shodli na tom, že nízkonákladový a časově nenáročný systém výstavby je přesně to, co mexický venkov potřebuje. Právě tady existuje desetitisíce nemovitostí, které si vyžadují kompletní rekonstrukci, a také je zde potenciál pro vznik novostaveb. Jenže problémem nejen mexického venkova je malá kupní síla obyvatel.

Zdejší lidé si nemohou dovolit nakupovat konvenční stavební materiál, nechat stavbu projektovat inženýry nebo spolupracovat se stavební firmou. Proto většinou staví z toho, co je po ruce. Výsledky nejsou vzhledné, pokud jde o estetiku místa, a už vůbec nevyhovují stavebním nebo protipožárním normám. Kostky Bloc ARMO jsou jednoduchou a jasnou odpovědí na trend domácích svépomocných staveb a renovací. „Nabízí větší strukturální odolnost a současně i komfort, aniž by stály hodně peněz,“ říká Reyes. A navíc z nich hotovou stavbu vytvoříte za polovinu času.

Ke stavbě s Bloc ARMO není zapotřebí kvalifikovaná pracovní síla ani se nevyrábí žádná pojící nebo tmelící směs. „Je to jako betonové puzzle,“ dodává Reyes. „Jen se přibližně každých 80 centimetrů zajišťujete bloky ocelovým drátem.“ Kostky zapadají do jednotlivých vytvarovaných zámků, a ve své podstatě jsou univerzální. Postavíte z nich plot, dům nebo garáž. Koncept jako takový byl vytvořen už v roce 2009, a výroba probíhala v omezeném měřítku od roku 2013. O ARMO je ale slyšet až teď. Jak je to možné?

Stavební systém si totiž na začátku roku 2016 pro „v terénu ověřené kvality“ vybralo Ministerstvo sociálního rozvoje (SEDESOL), a rozhodlo se jej podpořit. Co je možné z tvarovaných kostek vytvořit v praxi dokládá už 300 domů, vybudovaných v Sierra Negra ve státě Puebla. Tady, ve městě Cholula, se také nachází výrobní zařízení. Dosud tvořila produkce Bloc ARMO jen část práce, a výkyvy v odběru musela vyrovnávat výroba dekoračních prvků a materiálu. S podporou ministerstva se ale bude budovat celá síť výrobních linek, které budou zásobovat mexický venkov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Bildpark / Veit Landwehr

Rodinný dům, kde vítězí beton. Dům ve svahu optimalizuje zdroje

Beton je bezpochyby plně funkční stavební materiál, ale jeho zapracování do projektů rezidenční výstavby je spíše na ústupu. Betonové panely věžáků se nelíbí, a odhalená podstata surového a drsného materiálu každému nesedí. Němečtí architekti učinili z neduhů přednosti, a využili betonu při stavbě rodinného domu jako…

Zdroj: Fotolia.com - Nicolette Wollentin

Vazby cihelného pohledového zdiva

Cihla jako tradiční materiál, se dost netradičně proměnila v různorodé cihelné bloky. Původní kus upečené hlíny o rozměrech 65 x 140 x 290 mm nazývající se cihla plná pálená se dnes na stavbu domu používá jen snad na historických rekonstrukcích. Přesto jsou však případy, kdy chceme tento materiál využít i na…