REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Cena za realizaci rodinného domu se odvíjí od objemu stavby, složitosti stavby i parcely (například složité základové podmínky) od ceny použitých materiálů, kde zvláště v interiéru záleží na zvoleném standardu.
Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Cena stavby domu sestává z ceny projekčních prací (návrh domu) a stavebních nákladů (samotná výstavba, tedy materiál + práce).

Pokud pomineme atypické okolnosti jako například složitý pozemek, pak odhad stavebních nákladů na novostavbu domu je jednoduchou kombinací velikosti obestavěného prostoru a zvoleného standardu provedení a materiálů. Jinými slovy záleží na tom, jak bude dům velký a z jakých materiálů bude postaven.

Pokud uvažujeme standardní rodinný dům, můžeme počítat s obvyklou konstrukční výškou podlaží 3 m a pak jednoduše přepočítat obestavěný prostor na podlažní plochu, která je lépe představitelná. Cena základního standardu novostavby je řádově 25 000 Kč/m2. V případě rekonstrukce jde zhruba o polovinu, tedy 12 000  Kč/m2.

Odhad nákladů podle objemu stavby

Hrubá podlažní plocha (tj. včetně zdí) středně velkého domu je přibližně 150 m², tedy stavební náklady se dají odhadnout na 3,75 mil. Kč. Je třeba si ale uvědomit, že stavební náklady nenarůstají lineárně, tedy 100m² dům Vás na m² bude stát více než dům s plochou 150 m², a to kvůli tomu, že technologické jádro v malém i velkém domě, rozvody vody, kanalizace a plynu nenarůstají úměrně s metráží stavby. Nejdražší místnosti jsou kuchyně a koupelna, takže pokud máte v menším i větším domě jen jednu kuchyni i koupelnu, největší investiční náklady budou podobné. Do uvedené ceny je zahrnuté vybavení koupelny, obklady, podlahy, dveře. Není započítaná kuchyňská linka, nábytek, oplocení, přípojky na inženýrské sítě (většinou jsou už na pozemku vybudované)..

Ke stavebním nákladům dále připočítáme ceny projekčních prací (vypracování projektové dokumentace, výběr dodavatele, dozor na stavbě), které tvoří zhruba 10% ze stavebních nákladů, tedy v případě 150 m² domu zhruba 375 tis. Kč. Se vším všudy pak takovýto dům může stát kolem 4,5 mil. Kč.

Jde samozřejmě o velké zjednodušení, ale pro orientační představu můžete z těchto odhadů vycházet.

Ing. arch. Tomáš Horalík

Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

O pětimiliardový trh s nemovitostmi se v ČR stará téměř dvacet tisíc realitních makléřů. V přepočtu na počet obyvatel tak patříme mezi evropskou špičku a v důsledku toho většina realitních makléřů ...

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co ...

Jak si postavit rodinný dům

Jak si postavit rodinný dům

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro ...

Rekonstrukce našeho domu

Rekonstrukce našeho domu

Během posledních dvou let jsme prošli rekonstrukcí rodinného domu, na jejímž konci je splněný sen o vlastním bydlení. Neobyčejná cesta přestavby 80 let staré vily přinesla nepřeberné množství nových ...

Byty a domy pro bydlení

Byty a domy pro bydlení

Podle ředitelů developerských společností je 73 % nových bytů v Praze kupováno k bydlení, 16 % k pronájmu. Cca 11 % jako přímá investice k uložení aktuálně volných finančních prostředků.

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška