REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.
Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Co obnáší projektové práce?

Jde nejen o honorář architekta, ale i o honoráře dalších projektantů a odborníků, kteří na projektu domu pracují, tedy například statika, projektantů elektroinstalací, zdravotechniky (vodo-topo-plyn) nebo požárního zabezpečení.

Stavba domu je vždy komplikovaná a složitá, a proto je vhodné se na ni co nejlépe připravit, jinými slovy nebát se investovat těchto 10% do kvalitní projektové dokumentace tak, aby se předešlo následným problémům při realizaci stavby. Jakmile se stavba domu rozběhne, každé řešení problémů stojí nesrovnatelně větší peníze, než když se tyto problémy podaří vyřešit už během přípravy projektu.

Cena se odvíjí od toho, jaké práce (viz níže) si u architekta objednáte. Nemusíte si totiž objednávat veškeré fáze, nicméně pro udržení kvalitního výsledku je to určitě lepší.

Jaké služby nabízí architekt?

Práce architekta je často vnímána jen jako drahá nadstavba, která vlastně ani není potřeba. To je převážně způsobeno tím, že je architekt vnímán spíše jen jako „dekoratér fasády“, což ale s realitou má jen málo společného. Práce architekta je naopak velmi komplexní, zahrnuje širokou škálu činností a často se tak spíše blíží práci projektového managera než jen tvůrce „pěkných obrázků“. Co všechno tedy činnosti architekta zahrnují?

 • Konzultace při výběru vhodného pozemku, domu nebo bytu
 • Posouzení reálnosti Vašeho stavebního záměru
 • Příprava podkladů pro průzkumy pozemku, domu nebo bytu
 • Formulace přesného zadání, respektive sestavení potřeb stavebníka
 • Zpracování studie (základní návrh)
 • Zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení a provedení stavby
 • Zajištění potřebných povolení na příslušných úřadech
 • Koordinace týmů projektantů, inženýrů, zhotovitelů a dodavatelů stavby
 • Zajištění rozpočtu stavebních nákladů
 • Pomoc při výběru stavební firmy
 • Autorský a technický dozor stavby
 • a další.

Ing. arch. Tomáš Horalík

Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - SolisImages

Zónování domu a bytu je důležité pro pohodlné bydlení

Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a ...

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Architektonická hlediska nezahrnují jen to, jestli je dům „hezký“ či nikoli. Jedná se především o to, jak byt či dům využívá denní světlo a slunce, jaké jsou dispozice domu, zda mají místnosti ...

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Cena za realizaci rodinného domu se odvíjí od objemu stavby, složitosti stavby i parcely (například složité základové podmínky) od ceny použitých materiálů, kde zvláště v interiéru záleží na zvoleném ...

REKLAMA
REKLAMA