Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Proč se při realizaci rodinného domu často neobejdete bez odborného dozoru?

Dnešní svět je složitý. Svět počítačů, IT technologií, vyladěných aut a telefonů, ale i stavařiny. Bohužel lidé si neuvědomují, že i stavařina se za poslední dvě tři desítky let hodně zkomplikovala, stala se složitější, klienti se stali mnohem náročnější, než byli před dvaceti třiceti lety. Tu složitost někdo musí při realizaci hlídat. Kdo? Právě autorský a technický dozor, kteří se stávají naprosto klíčovými při realizaci. Proč?
Zdroj: Fotolia.com - industrieblick

Problém je, že lidé nerozumí tomu, co dělá autorský a technický dozor při realizaci. Nerozumí tomu, proč autorský a technický dozor dokáže ušetřit mnoho peněz. Jak může ušetřit mnoho peněz, když musím oba dozory zaplatit? 

To radši ušetřím, dozory nezaplatím a logicky si za ušetřené peníze koupím například novou televizi, nebo dražší obklady do koupelny, případně nový telefon, nebo auto. Tak přemýšlí 90 % klientů. Přesně takhle to v praxi nefunguje. Vlastně to funguje úplně naopak. Dozory při realizaci nezaplatím, tím pádem častokrát prodělám. Proč? Jak je to možné?

Co dělá autorský dozor?

Autorský dozor (někdy se také používá zkratka AD) je autor projektu. Tzn. projektant, nebo architekt. Autorský dozor kontroluje dodržení projektu, pomáhá vzorkovat a vybírat finální materiály, barevnosti. Kreslí případné stavební detaily pro stavební firmu. Kreslí případné změny v projektu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a technickým dozorem. Autorský dozor je placen klientem.

Co dělá technický dozor?

Technický dozor (někdy také technický dozor investora, zkratka TDI) kontroluje kvalitu stavební prací, přebírá hotové stavební práce od stavební firmy, kontroluje a odsouhlasuje měsíční fakturace od stavební firmy, hlídá dodržení harmonogramu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a autorským dozorem. Je nejvíce nezávislý v celém procesu, hlídá všechny zúčastněné. Technický dozor je rovněž placen klientem. 

Pro úplnost ještě stavební dozor

Stavební dozor hlídá a kontroluje postup provádění stavby, kterou si budete stavět svépomocí. Mluvíme tu o rodinných domech. Rekonstrukce i novostavby. Stavebního dozora si musí zajistit a zaplatit opět stavebník. I u staveb svépomocí byste měli mít autorského a technického dozora.

Zdroj: Fotolia.com - contrastwerkstattZdroj: Fotolia.com - contrastwerkstatt

Může být autorský dozor i technický dozor jeden člověk?

Ano. Může. Na menších stavbách např. rodinných domů je to možnost. Jde spíše o dvě věci. První je, že musíte sehnat člověka, který oba dozory dělá a umí. Tzn. projektant, nebo architekt, který je autorským dozorem, ale i technickým dozorem. Z časového hlediska je tohle složitý úkol. Častokrát nemají architekti a projektanti čas na to dělat oba dozory. Technický dozor totiž většinou vyžaduje více času. Proto je běžnější praxí mít dozory dva. Navíc docílíte větší nezávislosti, pokud najmete i technického dozora.

Proč jsou dnes při realizaci víc a víc důležití?

Jednoduchá odpověď. Stavařina je složitá a komplikovaná. Tečka. Proč? Materiálů je nepřeberné množství, technologií je také hodně na výběr, ceny jsou na internetu, ceníkové, po slevě, před slevou. Vyznat se v tom je zatraceně složité. Vezměte si například porovnat a vybrat okna. Zatraceně složitá disciplína. Běžný člověk to zkrátka nemůže zvládnout. Proto je třeba dozor, který s těmito věcmi pomůže. Navíc jsou dnes klienti hodně nároční. Zkrátka uhlídat architekta, projektanta, stavební firmu, řemeslníky, technologie stavby, cenové nabídky a kvalitu není vůbec jednoduché jako před dvaceti, třiceti lety.

Když to hodně zjednodušíme: Dům se skládal tehdy z „deseti“ materiálů (=jeden druh betonu+cihly+omítky+hurdisky+krovu+krytiny+oken+kotle na uhlí), dnes se dům skládá z „tisíce“ materiálů (x druhů betonu, x druhů cihel, x druhů omítek, lepidel a zateplovacích systémů, x druhů stropních konstrukcí, x druhů krytin, x střešních izolací, x parozábran, x druhů oken, x druhů dlažeb, x druhů rekuperací, x druhů vytápění atd.). Zorientovat se a uhlídat stavbu proto musí zkušený stavař, tzn. autorský a technický dozor. 

Bolestivý příklad z praxe bez dozoru

Bolestivých příkladů máme opravdu hodně. Bohužel. Jeden mluví za všechny. Klient nechtěl platit ani autorský ani technický dozor. Byl pouze on a stavební firma. Stavba dopadla tak, jak by zkušený stavař předpokládal. Špatně. Ano, v domě se bydlí, vždycky se dá v domě bydlet. Dům má ale opravdu špatné detaily a některé materiály, které dělají celý výsledek. Navíc jejich ohlídání dozory by stálo zlomek toho, co klient zaplatil za celý dům a špatně provedené detaily. Okna, která nesedí nad sebou v patrech, protože je špatně vyzděno. Špatný materiál krytiny. Barevnost omítky podle klienta nezkonzultována s architektem. Interiér studený, chladný, neútulný. Nedostatečná světlá výška v obýváku. To jsou nejzásadnější prohřešky. Když jsme hotový dům procházeli a klienta na tyto věci upozornili, tak jich litoval, až když si uvědomil a viděl je naživo. Došlo mu to. Už bylo ale pozdě. Bohužel. Tyhle věci se zkrátka nedají změnit. Není to jako když si koupíte špatný telefon. Ten během jednoho dne vyměníte. Nebo auto. Pračku. U domu tohle prostě nejde. Je velký rozdíl mezi klientem a stavařem. Klient nevidí výsledek, dokud dům nestojí. Stavař ten výsledek vidí, i když dům nestojí. Proto by měl klient stavařovi naslouchat.

Přirovnání pro lepší pochopení

Je velice zajímavé, že když lidé řeší nový telefon, nebo svoje nové auto, tak tomu věnují extrémní množství času. Výběr telefonu zabere lidem i týdny. Utratí dnes desetitisíce. Zvláštní, když si většinou kupují telefon tak na 1-3 roky a pak ho znovu mění. Stejně to platí u aut. Týdny i měsíce si lidé vybírají nové, nebo ojeté auto. Pak utratí několik statisíců a koupí auto, které mají několik málo let. Pak ho znovu vymění. Nemluvě o tom, že při koupi auta, nebo telefonu se radí se všemi možnými prodejci, automechaniky, odborníky na auta. Proč ne, vždyť je to tak správně. Ale když přijde na dům? Něco, co si koupí/postaví/rekonstruují na dvacet, třicet let? Většina z nás na celý život? Tomu překvapivě věnují málo času při porovnání s cenou a hodnotou na celý život. Prolistují sice hodně katalogů, vidí „hodně“ inspirací, ale tady začíná míra času upadat. Čím hlouběji se jde do projektu a následné realizace, tím méně se tomu lidé věnují. Proč? Je to opět jednoduché. Je to extrémně drahý a psychicky vyčerpávající proces. Lidé to chtějí mít rychle za sebou. Už aby bydleli, už aby vařili v té nové kuchyni. Tak stavařina ale bohužel nefunguje. Vždy se to někde odrazí. Většinou na kvalitě a penězích.

Doporučení na závěr

Při realizaci, která je pro klienta časově nejdelší, nejdražší a psychicky nejnáročnější, je nutné mít kontrolu. Tou je právě autorský a technický dozor. Najměte je. Zaplaťte jim. Naslouchejte jim. Ptejte se jich. Konzultujte s nimi, protože stavařina je hodně složitá, tak je třeba si připustit, že běžný člověk se v tom procesu zkrátka nevyzná. Proto vám autorský a technický dozor dokáže ušetřit čas a peníze tím, že hlídá kvalitu, rozsah, materiály, technologie, termíny a rozsah prací k dosažení celkového výsledku. Sami to zkrátka neohlídáte, pokud se ve stavařině nepohybujete. Zeptáme se jinak. Vezměme (teoreticky) příklad návrhu a výroby jednoho auta. Pokud pracujete jako například právník, kuchař, nebo učitel (či jakákoliv jiná profese mimo strojařinu), dokázal byste sám ohlídat návrh a výrobu jednoho auta?

Provedení průzkumů pozemku je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. Všechny ostatní kroky Ing. arch. Roman Kučírek z ateliéru 3K Architects vysvětluje na jednodenních vzdělávacích kurzech STAVAŘI KLIENTŮM. Tam celý postup krok za krokem vysvětlí a ukáže klientům, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci rodinného domu. Více informací najdete na www.stavariklientum.cz

Pochopit nutnost dozorů pro kvalitní realizaci rodinného domu, kdy tím můžete ušetřit spousty peněz, je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. Všechny ostatní kroky Ing. arch. Roman Kučírek z ateliéru 3K Architects vysvětluje na jednodenních vzdělávacích kurzech STAVAŘI KLIENTŮM. Tam celý postup krok za krokem vysvětlí a ukáže klientům, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci rodinného domu. Více informací zde. 

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - LIGHTFIELD STUDIOS

Kolik stojí stavební a autorský dozor při stavbě rodinného domu

Lidé postupně začínají chápat, že vyznat se ve stavařině v celé její rozmanitosti postupů a materiálů sami nedokážou a při realizaci potřebují kontrolovat architekta, projektanta a stavební firmu, případně jednotlivé řemeslníky. Kontrola je zkrátka důležitá, tak se totiž šetří peníze. Kolik peněz ale dozor bude stát?…

Zdroj: Fotolia.com - Halfpoint

Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro stavební povolení (DSP)

Projektová dokumentace na rodinný dům je důležitý dokument. Stavět bez promyšleného a detailního projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. Dokumentace má různé fáze, řešící projekt v jiné podrobnosti a technickém detailu. Více fází je také…

Zdroj: Fotolia.com - pressmaster

Jak ohlídat stavební firmu? Kdo jsou stavbyvedoucí a technický dozor investora?

Jak ohlídat kvalitní provedení stavby? Pokud zadáváte stavbu svého rodinného domu stavební firmě, nejste profesí stavař, a ještě přitom hodláte chodit do práce, nemyslete si, že dokážete uhlídat, co se na stavbě skutečně děje. I na výstavbu rodinného domu je dobré přizvat si odborníky, kteří pohlídají, zda stavba…

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Důvody k rekonstrukci při souběžném bydlení v domě mohou být dva. Buď v domě žijete už řadu let, potřebujete ho zmodernizovat a není kam se odstěhovat. Nebo bydlíte v podnájmu, koupili jste dům a nechcete dál platit za podnájem. Proto místo placení například 15 000 Kč měsíčně po dva roky stavby raději těch několik…

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA