REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kolik stojí stavební a autorský dozor při stavbě rodinného domu

Lidé postupně začínají chápat, že vyznat se ve stavařině v celé její rozmanitosti postupů a materiálů sami nedokážou a při realizaci potřebují kontrolovat architekta, projektanta a stavební firmu, případně jednotlivé řemeslníky. Kontrola je zkrátka důležitá, tak se totiž šetří peníze. Kolik peněz ale dozor bude stát? Pojďme to spočítat.
Zdroj: Fotolia.com - LIGHTFIELD STUDIOS

V minulém článku jsme si vysvětlili, jaké jsou typy dozorů a co dělají za práci. Rychlá rekapitulace. Máme 3 typy dozorů. Autorským dozorem je autor projektu (většinou architekt, nebo projektant), který vzorkuje materiály a dohlíží, aby byl dodržen projekt. Technický dozor kontroluje kvalitu stavební prací, odsouhlasuje fakturace. Stavební dozor je důležitý při stavbě svépomocí. Kolik si má ale klient připravit peněz? Má chtít všechny dozory, nebo jen některého z dozorů? Odpovědi jsou překvapivě jednoduché, jen se v nich lidé nevyznají. To tady napravíme.

Mít na stavbě všechny dozory?

Pokud stavíte dům na klíč, najměte si autorského dozora a technického dozora. Pokud stavíte dům svépomocí, najměte si autorského dozora a stavebního dozora. Tečka. Tak ušetříte peníze a pohlídáte kvalitu. Jinými slovy autorského dozora mějte při stavbě vždy. Proč? Protože ten hlídá, aby se držel projekt, hlídá případné záměny materiálů, barevnosti, posuzuje případné změny v projektu dle přání klienta atp. Nikdo nezná projekt tak dobře jako jeho autor. To je třeba si uvědomit a nechat důvěru v autora projektu: Projektanta, nebo architekta. Technického, resp. stavebního dozora (jejich práce je vlastně úplně stejná, jen se každý z nich nazývá jinými slovy) si najměte kvůli hlídání kvality prací na stavbě, kontrolám fakturací atp. Vyplatí se to bohatě. Tenhle bod je dnes velice důležitý, protože kvalita stavebních firem, popřípadě řemeslníků se výrazně liší. Jak jsme řekli na začátku, stavařina je složitá, a proto kontrola prací a kvality je naprosto zásadní. Proto i tento dozor je důležitý.

Technický dozor hlídá kvalitu provedených prací Zdroj: Fotolia.com - Lisa F. YoungTechnický dozor hlídá kvalitu provedených prací Zdroj: Fotolia.com - Lisa F. Young

Účtování dozoru za fixní sjednanou částku (varianta 1)

Ve stavařině není žádný oficiální návod na to, jak účtovat dozory. Různí lidé používají různé způsoby. Nejčastější jsou asi dva způsoby. První (ten nemáme rádi, je nebezpečný pro klienta i dozory) je nechat nacenit si od dozora tzv. balík za určitý čas. Zkrátka předem dohodnutou fixní sjednanou částku, kdy klientovi dozor řekne, kolik ho bude stát většinou 1 měsíc jeho práce. Když se stavba začne realizovat, měly by se stanovit kontrolní dny. U běžných rodinných domů probíhají 1x za 2 týdny. Na kontrolních dnech se sejdou účastníci stavby (architekt, projektant, dozor autorský, dozor technický, klient, zástupce stavební firmy např. stavbyvedoucí, nebo u větších staveb projektový manažer) a řeší klíčové věci pro hladký průběh další části stavby. Spočítejme, kolik bude stát dozor. Budou tedy 2 kontrolní dny za měsíc, kde dozor stráví např. 3 hodiny, musí si udělat přípravu na kontrolní den, tzn. 1 hodina před každým kontrolním dnem. A poté musí řešit věci, které vyplynou z kontrolního dne. např. 2 hodiny. Když to sečteme, tak dostaneme 2*(3+1+2) = 12 hod práce. K tomu ten dozor musí přijet na stavbu, tzn. v našem případě 2x do měsíce. Zde záleží, jak to má dozor daleko na stavbu. Počítejme pro jednoduchost 20 km z kanceláře na stavbu, a to samé zpátky do kanceláře. Celkem tedy 40 km. Celkem najede 80 km. Za 1 měsíc tedy stráví čtyřmi kontrolními dny 12 hod práce a 80 km. To vynásobí svojí sazbou. Tu má každý jinou. Počítejme pro jednoduchost 12 hod * 500 Kč = 6 tis Kč. K tomu cesta 80 km * 10 Kč/km = 800 Kč. Celkem tedy 6800 Kč za 1 měsíc při těchto hodinách a kilometrech. Účtuje se většinou po 1 měsíci přímo na klienta. To si vezme autorský dozor, ale i technický dozor. Záleží, jak to má na stavbu daleko a na kolik hodin práce se s ním dohodnete. Když budete mít oba dozory po dobu jednoho roku, tak vás budou stát 6800*2*12 měsíců = 163 200 Kč za autorský i technický dozor za 12 měsíců.

Ano, jsou to peníze, ale nezapomeňte, že stavba bude stát např. 4 mil Kč. Dozor vás bude stát v našem případě 4 % z celkové ceny stavby při těchto kilometrech a hodinách. Utratíte 163 tis Kč za dva dozory, kteří budou hlídat dodržení projektu, vzorkovat materiály, posuzovat záměny materiálů, či technologií, hlídat termíny stavební firmy, kvalitu provedených prací, hlídat vícepráce a méněpráce od stavební firmy. Tím dokážete ušetřit doslova stovky tisíc korun. Tento způsob finančního vypořádání nemáme rádi. Přijde nám nefér vůči klientovi i dozorům, protože předpokládá nějaký rozsah hodin a km. Je nepřesný pro obě strany. Vysvětlíme na příkladu z praxe.

Autorský dozor hlídá dodržení projektu Zdroj: Fotolia.com - Monkey BusinessAutorský dozor hlídá dodržení projektu Zdroj: Fotolia.com - Monkey Business

Nešťastný klient, nešťastný dozor

Setkali jsme se se stavbou, kde dozor nabídl cenu „v balíku“. Nějakou fixní částku za měsíc. Dopadlo to tak, že dozor trávil na stavbě místo dvou pracovních dnů čtyři dny. Neměl dostatečně jasně sjednáno s klientem, že ta fixní částka obsahuje tolik a tolik dní v týdnu. Klient mu samozřejmě nezaplatil za dny, které na stavbě trávil navíc. Dozor prodělal. Druhý příklad je opačný. „Fixní balík“ za měsíc byl naceněn, ale ukázalo se, že stačilo, aby dozor trávil místo dvou dnů na stavbě jen 1 den. Ale potom účtoval klientovi 2 naceněné dny, jak slíbil v balíku. Klient tak musel zaplatit. Klient prodělal.

Účtování dozoru za reálně odvedenou práci (varianta 2)

Druhý způsob je férový pro obě strany. Navíc je skutečně jednoduchý. Na začátku se určí cena za 1 hodinu a za 1 km dozora. Vezměme z příkladu výše 500 Kč za hodinu a 10 Kč za kilometr. Strany si vyjednají tyto ceny a odsouhlasí je. Pozor! Dohodněte se na začátku, nikde ne uprostřed stavby, nebo na konci. To se pak dohaduje těžko, kdo co kdy jak myslel. Poté je nutné, aby dozor (ať už autorský, nebo technický) psal podrobný výkaz hodin své práce den po dni s popisem toho, na čem pracoval. Každý měsíc (je to nejčastější, můžete ale i po 14 dnech) dozor pošle klientovi, co a kdy dělal, kolik na tom strávil času a najel kilometrů. Na základě toho vystaví fakturu dle skutečnosti. Někdy mohou být kontrolní dny za měsíc 4, někdy stačí 1, někdy dozor stráví v kanceláři po kontrolním dni 2 hodiny práce, někdy 5. Tento způsob sleduje reálné hodiny i kilometry, je nejférovější.

Dozor si píše reálně odpracované hodiny a kilometry. Po měsíci pošle fakturu s tímto výkazem Zdroj: Fotolia.com - designer491Dozor si píše reálně odpracované hodiny a kilometry. Po měsíci pošle fakturu s tímto výkazem Zdroj: Fotolia.com - designer491

Přirovnání pro lepší pochopení

Říkáte si: „To mám dát 163 tis Kč za dva dozory za 1 rok? To si radši koupím sedačku, televizi, myčku a dovolenou.“ Bohužel tohle byste si ale nekoupili. Proč? Protože tím, že zaplatíte 163 tis Kč za dva dozory při realizaci stavby, tím ušetříte stovky tisíc korun z celkového rozpočtu. Přesné vyčíslení samozřejmě nikde nenajdete. Záleží na způsobu stavby, na kvalitě stavební firmy, na připravenosti projektu, na situaci na stavebním trhu a dalších věcech. Jde o to, že když dozory nemáte, tak na stavbách se plno věcí předělává, chybí koordinace, kontrola, zaplacená věc se nechá klientem odvést a přivést jiná, to stojí peníze, různé vícepráce, méněpráce. Všechno stojí peníze. Ale hlavně si položte otázku. Chcete mít špatně provedené práce, které lze jen těžko, nebo draze opravit? Např. hydroizolaci spodní stavby? Špatně zateplenou střechu? Nedostatečnou tloušťku střešní izolace? Nekvalitní okna? To jsou věci, které sami nepoznáte, nezkontrolujete, těžko je v budoucnu vyměníte. Je to to samé, jako když byste si zadali vyrobit auto na zakázku a kontrolovali si kvalitu výroby sami. To bychom asi nikdo z nás nedokázal, protože výrobě aut zkrátka nerozumíme a nikdy jsme neviděli, jak se auto vyrábí. U domů je to stejné. Pokud nejste stavař, tak stavbě domu nerozumíte. Není na tom nic špatného.

Dokázali byste pohlídat výrobu jednoho auta? Ne? Jak tedy můžete pohlídat kvalitu stavby domu? Zdroj: Fotolia.com - Brian JacksonDokázali byste pohlídat výrobu jednoho auta? Ne? Jak tedy můžete pohlídat kvalitu stavby domu? Zdroj: Fotolia.com - Brian Jackson

Doporučení na závěr

Realizace domů už dávno není tak jednoduchá, jako byla před dvaceti, třiceti lety. Realizace je dnes extrémně složitá. Řemeslníků je málo a šikovných a zodpovědných ještě méně. Materiálů je tisíc, technologií jsou stovky. Proto je naprosto zásadní kontrolovat kvalitu a dodržování projektu při realizaci. Při celé realizaci. Od začátku až do konce. Proto si objednejte autorského dozora i technického dozora. Ano, bude vás to stát desítky tisíc korun, ale věřte, že oni vám ušetří při realizaci mnohem víc peněz, než kolik budou stát. Pustili byste se sami do kontroly kvality výroby auta na zakázku, když jste v životě neviděli výrobu jednoho jediného auta?

REKLAMA

Přijďte na jednodenní kurz STAVAŘI KLIENTŮM a ušetřete peníze při stavbě domu

Pochopit nutnost dozorů pro kvalitní realizaci rodinného domu, kdy tím můžete ušetřit spousty peněz, je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. Všechny ostatní kroky vám vysvětlíme na jednodenních vzdělávacích kurzech STAVAŘI KLIENTŮM. Tam celý postup krok za krokem vysvětlíme a ukážeme klientům, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci rodinného domu. Více informací najdete na www.stavariklientum.cz 

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Požadavky klientů jsou vysoké, představy o ceně nízké

Kolik peněz stojí stavba rodinného domu? Je drahá?

Mezi lidmi panuje obrovská neznalost toho, kolik dnes stojí rekonstruovat anebo postavit rodinný dům. Lidé mají určité požadavky, které bohužel téměř vždy hrubě neodpovídají reálným cenám. Požadavky jsou přehnaně vysoké, jejich představy o ceně velice nízké. Je třeba klientům vysvětlit, kolik stojí realizace…

Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA