REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.
Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Jak si postavit rodinný dům

Vybíráme z témat příštích dílů seriálu, ve kterých kompletně projdeme stavbu zděného rodinného domu:

 • výběr pozemku
 • základy
 • střecha
 • SDK příčky
 • a další...

Výhody stavby svépomocí

Dnešní doba a všude omílaná finanční krize paradoxně nahrává k rozhodnutí postavit si vlastní dům. Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu a jakmile projdete hrubým sítem banky, poskytnou vám peníze pro financování. Stoprocentní financování nemovitosti již také není problém a odpadá i jakékoli dokladování faktur a účtů. Na základě předloženého rozpočtu, který vám může vyhotovit projektant (anebo si ho uděláte sami banka stanoví rozložení finančních prostředků na několik částí a ty můžete postupně čerpat po doložení rozestavěnosti stavby. Zprávu o rozestavěnosti zpracuje bankou pověřený odhadce za poplatek. Některým bankám dokonce stačí doložit pouze fotodokumentaci.

V našem případě jsme získali tří milionový úvěr na třicet let s pětiletou fixací a úrokovou sazbou 2,79%, co v té době lépe asi nešlo. Poplatek za zpracování úvěru byl asi 5 000 Kč. Určitě stojí za zmínku, že si můžete nechat jednou ročně vrátit zpět 15% daň ze zaplacených úroků.

Další finanční výhodou je fakt, že po obrovském rozvojovém boomu je stavebnictví na ústupu. Materiálů se prodává méně, konkurence je hodně silná a tlačí ceny stavebních hmot podstatně dolů.

Nynější technologie umožňují velkoobjemovou dopravu, vykládku hydraulickou rukou, strojní zpracování materiálu při omítání nebo čerpání suchých i mokrých směsí na velké vzdálenosti a do obrovských výšek. Vylití základové desky nebo uložení betonu do pozedních věnců tak bylo otázkou desítek minut ve čtyřech lidech oproti několika dnům v dobách minulých.

K dostání a výběru je spousta dodavatelů a sortimentu, předhání se cenovými nabídkami, dopravou zdarma, bonusovými nebo šekovými poukazy. Pokud budete mít při přípravě poptávek čas, vřele doporučuji se na tyto možnosti zaměřit. Komín nebo okapy v ceně se jistě mohou hodit každému(tady alespoň člověk vidí, o kolik byly materiály přepláceny), nestyďte se vyjednávat, jsou to Vaše peníze. Opět bych se zastavil u obchodních podmínek překupníků, v tomto případě stavebnin.

Poptávejte stavebniny, kteří mají spoustu dodavatelů a je v jejich zájmu předložit co nejvýhodnější nabídku. Dobře si rozmyslete nakupování velkoobjemového staviva (tvárnice, krytina, izolanty) přes internet, které s sebou mohou přinášet komplikace především s vracením palet. Zálohované obaly jsou většinou vratné do půl roka, započítáván je poplatek za opotřebení.

Poslední výhodou, kterou zmíním je poctivost, se kterou člověk pracuje s vědomím, že v domě bude bydlet on. Bohužel v česku je stavař každý, kdo alespoň jednou v životě vyzdil dva metry stěny. Podle toho také některé stavby vypadají. Těm, kteří nemají o stavitelství ani potuchy vřele doporučuji, aby si zajistili adekvátní stavební dozor, člověka, který ohlídá kvalitu prací, poradí při nějakém zádrhelu a nekvalifikované pracovníky vyhodí.

Nevýhody stavby svépomocí

Velkou nevýhodou může být již zmiňovaná neznalost ať už stavařiny jako celku, procesu stavebního řízení, norem a vyhlášek. Takzvané vyběhání razítek, sehnání potřebných stanovisek, vyjádření a souhlasů zabere hodně času. Během stavby musíte být pro hladký proces od začátku dobře připraveni a mít promyšlenou koordinaci stavebních prací, dodávek materiálu, možnost vjezdu těžké techniky (rypadlo, čerpadlo, jeřáb) na staveniště. Do toho řešíte poptávky, vyhodnocujete nabídky, objednáváte materiál, hlídáte rozpočet a stavíte dům, což Vás vyčerpá.

Veškeré nářadí si musíte koupit nebo někde zapůjčit. Naštěstí dnes fungují půjčovny veškerého nářadí jako míchačka, vibrační pěch, vibrační deska, ponorný vibrátor, elektrická pokosová pila, rozbrušovačka, vrtací kladivo a mnoho dalšího, co budete určitě potřebovat. Nezapomeňte na lešení, což je poměrně značná položka.

Hodně limitující je počasí. Proti dešti se člověk příliš bránit nedokáže. Je dobré od samého začátku počítat s tím, že dokud nemá stavba střechu, budete se po každém sprchnutí brodit ve vodě. Ideální je proto do doby zastřešení nevyzdívat první čáru cihel v otvoru vstupních dveří nebo francouzských oken, abyste mohli vodu ze stavby vymést.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

 1. Jak si postavit rodinný dům
 2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
 3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
 4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
 5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
 6. Jak si postavit rodinný dům - základy
 7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
 8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
 9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
 10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
 11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
 12. Jak si postavit rodinný dům - instalace
 13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
 14. Jak si postavit rodinný dům - okna
 15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
 16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
 17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
 18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
 19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
 20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
 21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
 22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
 23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
 24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Přečtěte si více k tématu Stavba

Autor: Dominika Vykypělová, Josef Mikeš

Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů

Porota 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie. Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s ...

Zdroj: Fotolia.com - roman-sigaev

Územní plán: Sledujte ho. Prozradí, co bude stát za vaším plotem

Jestliže uvažujete o stavbě rodinného domu a teprve máte vyhlédnutý pozemek, je dobré ještě před koupí věnovat velkou pozornost územnímu nebo regulačnímu plánu. Z něj se dozvíte množství užitečných informací, které vám mohou pomoci k rozhodnutí, zda pozemek skutečně koupit nebo ne. Tyto informace se mohou týkat jednak ...

REKLAMA