REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.

V našem domě jsme se rozhodli pro využití systému centrálního vysavače. Výhodou tohoto zařízení je, že za sebou nataháte vysavač na kolečkách, který vyfukující vzduch s nasátými roztoči a mikročásticemi, které nezachytí filtry, víří zpět do místností, ale je odváděn ven z budovy.

Tato zařízení mají velký sací výkon, velkou nádobu na odpad a dokonce je k dostání i zařízení napojenýá na vodu a kanalizaci, která jsou schopná mokrého čistění a tepování nebo automatického vymývání odpadního zásobníku do kanalizace, takže odpadá nehygienické vysypávání zásobníku a nemusíte se o vynášení smetí vůbec starat. Před pořízením takového systému si vyžádejte souhlas správce kanalizační sítě, zda tento odpad můžete do kanalizace vypouštět. V opačném případě se můžete dopouštět porušení předpisů podobně jako u kuchyňských drtičů odpadu ve dřezu.

Systém centrálního vysavače: trubky, výústky a dostatečný výkon

Těleso centrálního vysavače je napojeno na systém trubek zakončených speciálními zásuvkami. Jakmile do zásuvky zapojíte koncovku hadice, sepnete kontakty vysavače a ten se spustí. Vypnutí a regulace otáček motoru jsou možné na rukojeti.

Trubky vysavače jsou k zásuvkám vedeny v podlaze, SDK příčkách a předstěrách nebo v podhledech. Pokud o tomto systému uvažujete, je nutné s ním počítat v počátku stavby, trubky jsou v dimenzích jako připojovací kanalizační potrubí k vaně. Je nutné na ně pamatovat pro případ křížení všech rozvodů. I když je máte zanesené v projektu, řemeslníky upozorněte na kritická místa, aby pro toto vedení taktéž ponechali místo. Pokud v domě plánujete centrální větrání s rekuperací tepla, nezapomeňte se projektantovi zmínit i o tom, že bude použit centrální vysavač z důvodů vzduchotěsnosti budovy.

Materiál trubek je upraven tak, aby při proudění znečistěného vzduchu a smetí vznikalo co nejmenší tření a nevznikala statická elektřina. Mezi sebou se lepí a k dostání je spousta kolen, přechodek, t-spojek a podobně.

Výústka systému centrálního vysavače před omítnutím stěny (zdroj: fotolia.com)

Zajímavé řešení je napojení speciální vyústky pod kuchyňskou linku. Při zametání smetí v kuchyni jen nohou otevřete vyústku v soklu kuchyňské linky a smetí jednoduše nahrnete k ní. Vysavač se postará o bezpracné odstranění.

Náš dům je dispozičně koncipován tak, že na každé podlaží stačí pouze dvě zásuvky centrálního vysavače a dvanáct metrů dlouhá hadice. Dle délky potrubí a počtu zásuvek se volí výkon vysavače. Náš má výkon 1900 W a bohatě by stačil na deset zásuvek a dvojnásobnou délku potrubí.

Výhody a nevýhody centrálního vysavače

Pravdou je, že sací výkon je obrovský, vyfukujete znečištěný odpadní vzduch ven z objektu a netaháte za sebou vysavač. Na druhou stranu místo něj taháte dlouhou hadici, což lze řešit systémem vytahovací hadice ze zásobníku každé zásuvky, pořizovací cena této varianty je ale o poznání vyšší.

Vzhledem k tomu, že je veškeré vedení zabudované a mám obavu, co se stane, jakmile se trubka ucpe větším předmětem a k pořizovací ceně kolem 25 tisíc, bych se příště ještě hodně rozmýšlel, jestli se pro centrální vysavač rozhodnu. Každý systém má své výhody i nevýhody.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

 1. Jak si postavit rodinný dům
 2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
 3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
 4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
 5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
 6. Jak si postavit rodinný dům - základy
 7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
 8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
 9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
 10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
 11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
 12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
 13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
 14. Jak si postavit rodinný dům - okna
 15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
 16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
 17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
 18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
 19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
 20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
 21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
 22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
 23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
 24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s ...

Požadavky klientů jsou vysoké, představy o ceně nízké

Kolik peněz stojí stavba rodinného domu? Je drahá?

Mezi lidmi panuje obrovská neznalost toho, kolik dnes stojí rekonstruovat anebo postavit rodinný dům. Lidé mají určité požadavky, které bohužel téměř vždy hrubě neodpovídají reálným cenám. Požadavky jsou přehnaně vysoké, jejich představy o ceně velice nízké. Je třeba klientům vysvětlit, kolik stojí realizace rodinného ...

Zdroj: AdobeStock-Mr Twister

Pozor na vzájemnou reakci kovů – čemu se vyhnout při napojování střešní krytiny

Při částečné rekonstrukci střechy nezřídka dojdeme do bodu, ve kterém je potřeba napojit nové konstrukce na ty stávající. A zde může být kámen úrazu. Udělat bezchybnou střechu v ploše není až takový problém. Největší slabinou, ve které se projeví profesní úroveň projektanta a zhotovitele, je právě detail, v tomto ...

Foto: Norbert Wunderling

Přestavba statku: Z hospodářství moderní bydlení s poezií venkova

Stará zemědělská farma, složená ze tří objektů. Každý s jinou střechou. Jeden s pálenou taškou, druhý s rákosovou doškovou, třetí s obyčejnou dřevěnou, sbitou z prken. Poněkud nesourodý komplet pro 21. století. Jak tu provést rekonstrukci, a přitom nezničit to původní, hezké?

Zdroj: AdobeStock-jrp-studio

Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?

Praktickým příslušenstvím rodinného domu a jeho zahrady je místo pro relaxaci, parkování auta nebo uložení zahradního nářadí. Často tak vedle domků vyrůstají různé altány, pergoly či terasy. Které z těchto drobných zahradních staveb je možné na pozemek umístit „jen tak“ a pro které je již třeba zajistit svolení ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA