REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.

V našem domě jsme se rozhodli pro využití systému centrálního vysavače. Výhodou tohoto zařízení je, že za sebou nataháte vysavač na kolečkách, který vyfukující vzduch s nasátými roztoči a mikročásticemi, které nezachytí filtry, víří zpět do místností, ale je odváděn ven z budovy.

Tato zařízení mají velký sací výkon, velkou nádobu na odpad a dokonce je k dostání i zařízení napojenýá na vodu a kanalizaci, která jsou schopná mokrého čistění a tepování nebo automatického vymývání odpadního zásobníku do kanalizace, takže odpadá nehygienické vysypávání zásobníku a nemusíte se o vynášení smetí vůbec starat. Před pořízením takového systému si vyžádejte souhlas správce kanalizační sítě, zda tento odpad můžete do kanalizace vypouštět. V opačném případě se můžete dopouštět porušení předpisů podobně jako u kuchyňských drtičů odpadu ve dřezu.

Systém centrálního vysavače: trubky, výústky a dostatečný výkon

Těleso centrálního vysavače je napojeno na systém trubek zakončených speciálními zásuvkami. Jakmile do zásuvky zapojíte koncovku hadice, sepnete kontakty vysavače a ten se spustí. Vypnutí a regulace otáček motoru jsou možné na rukojeti.

Trubky vysavače jsou k zásuvkám vedeny v podlaze, SDK příčkách a předstěrách nebo v podhledech. Pokud o tomto systému uvažujete, je nutné s ním počítat v počátku stavby, trubky jsou v dimenzích jako připojovací kanalizační potrubí k vaně. Je nutné na ně pamatovat pro případ křížení všech rozvodů. I když je máte zanesené v projektu, řemeslníky upozorněte na kritická místa, aby pro toto vedení taktéž ponechali místo. Pokud v domě plánujete centrální větrání s rekuperací tepla, nezapomeňte se projektantovi zmínit i o tom, že bude použit centrální vysavač z důvodů vzduchotěsnosti budovy.

Materiál trubek je upraven tak, aby při proudění znečistěného vzduchu a smetí vznikalo co nejmenší tření a nevznikala statická elektřina. Mezi sebou se lepí a k dostání je spousta kolen, přechodek, t-spojek a podobně.

Výústka systému centrálního vysavače před omítnutím stěny (zdroj: fotolia.com)

Zajímavé řešení je napojení speciální vyústky pod kuchyňskou linku. Při zametání smetí v kuchyni jen nohou otevřete vyústku v soklu kuchyňské linky a smetí jednoduše nahrnete k ní. Vysavač se postará o bezpracné odstranění.

Náš dům je dispozičně koncipován tak, že na každé podlaží stačí pouze dvě zásuvky centrálního vysavače a dvanáct metrů dlouhá hadice. Dle délky potrubí a počtu zásuvek se volí výkon vysavače. Náš má výkon 1900 W a bohatě by stačil na deset zásuvek a dvojnásobnou délku potrubí.

Výhody a nevýhody centrálního vysavače

Pravdou je, že sací výkon je obrovský, vyfukujete znečištěný odpadní vzduch ven z objektu a netaháte za sebou vysavač. Na druhou stranu místo něj taháte dlouhou hadici, což lze řešit systémem vytahovací hadice ze zásobníku každé zásuvky, pořizovací cena této varianty je ale o poznání vyšší.

Vzhledem k tomu, že je veškeré vedení zabudované a mám obavu, co se stane, jakmile se trubka ucpe větším předmětem a k pořizovací ceně kolem 25 tisíc, bych se příště ještě hodně rozmýšlel, jestli se pro centrální vysavač rozhodnu. Každý systém má své výhody i nevýhody.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

 1. Jak si postavit rodinný dům
 2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
 3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
 4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
 5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
 6. Jak si postavit rodinný dům - základy
 7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
 8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
 9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
 10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
 11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
 12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
 13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
 14. Jak si postavit rodinný dům - okna
 15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
 16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
 17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
 18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
 19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
 20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
 21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
 22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
 23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
 24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Pohled na valbovou střechu bez krytiny

Ulétla jim střecha na 5 let starém domě. Důvod? Místo prken použili OSB desku

Střecha je nejsložitější součástí pláště budovy. Její souvrství musí odolávat vysokým rozdílům teplot, vlhkosti z deště i z interiéru. Na střeše zkrátka souvisí všechno se vším, celek se sebemenším detailem. Chybné použití jedné vrstvy způsobilo, že střecha při silném větru odlétla téměř vcelku. Jak je to možné? Na…

Zdroj: AdobeStock - Roman Milert

Jak umíchat beton? Na co dát pozor při betonování drobných staveb

Beton lze využít na mnoho drobných realizací okolo domu i v zahradě. Schody, opěrné zídky, základové patky a další si mnozí zvládnou zrealizovat sami. Na takovou betonáž často nepotřebujete ani míchačku, na menší objemy stačí kolečko či plech. Jak namíchat beton? Na co si dát pozor? Kolik dát do betonu vody, písku a…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.