Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.

V našem domě jsme se rozhodli pro využití systému centrálního vysavače. Výhodou tohoto zařízení je, že za sebou nataháte vysavač na kolečkách, který vyfukující vzduch s nasátými roztoči a mikročásticemi, které nezachytí filtry, víří zpět do místností, ale je odváděn ven z budovy.

Tato zařízení mají velký sací výkon, velkou nádobu na odpad a dokonce je k dostání i zařízení napojenýá na vodu a kanalizaci, která jsou schopná mokrého čistění a tepování nebo automatického vymývání odpadního zásobníku do kanalizace, takže odpadá nehygienické vysypávání zásobníku a nemusíte se o vynášení smetí vůbec starat. Před pořízením takového systému si vyžádejte souhlas správce kanalizační sítě, zda tento odpad můžete do kanalizace vypouštět. V opačném případě se můžete dopouštět porušení předpisů podobně jako u kuchyňských drtičů odpadu ve dřezu.

Systém centrálního vysavače: trubky, výústky a dostatečný výkon

Těleso centrálního vysavače je napojeno na systém trubek zakončených speciálními zásuvkami. Jakmile do zásuvky zapojíte koncovku hadice, sepnete kontakty vysavače a ten se spustí. Vypnutí a regulace otáček motoru jsou možné na rukojeti.

Trubky vysavače jsou k zásuvkám vedeny v podlaze, SDK příčkách a předstěrách nebo v podhledech. Pokud o tomto systému uvažujete, je nutné s ním počítat v počátku stavby, trubky jsou v dimenzích jako připojovací kanalizační potrubí k vaně. Je nutné na ně pamatovat pro případ křížení všech rozvodů. I když je máte zanesené v projektu, řemeslníky upozorněte na kritická místa, aby pro toto vedení taktéž ponechali místo. Pokud v domě plánujete centrální větrání s rekuperací tepla, nezapomeňte se projektantovi zmínit i o tom, že bude použit centrální vysavač z důvodů vzduchotěsnosti budovy.

Materiál trubek je upraven tak, aby při proudění znečistěného vzduchu a smetí vznikalo co nejmenší tření a nevznikala statická elektřina. Mezi sebou se lepí a k dostání je spousta kolen, přechodek, t-spojek a podobně.

Výústka systému centrálního vysavače před omítnutím stěny (zdroj: fotolia.com)

Zajímavé řešení je napojení speciální vyústky pod kuchyňskou linku. Při zametání smetí v kuchyni jen nohou otevřete vyústku v soklu kuchyňské linky a smetí jednoduše nahrnete k ní. Vysavač se postará o bezpracné odstranění.

Náš dům je dispozičně koncipován tak, že na každé podlaží stačí pouze dvě zásuvky centrálního vysavače a dvanáct metrů dlouhá hadice. Dle délky potrubí a počtu zásuvek se volí výkon vysavače. Náš má výkon 1900 W a bohatě by stačil na deset zásuvek a dvojnásobnou délku potrubí.

Výhody a nevýhody centrálního vysavače

Pravdou je, že sací výkon je obrovský, vyfukujete znečištěný odpadní vzduch ven z objektu a netaháte za sebou vysavač. Na druhou stranu místo něj taháte dlouhou hadici, což lze řešit systémem vytahovací hadice ze zásobníku každé zásuvky, pořizovací cena této varianty je ale o poznání vyšší.

Vzhledem k tomu, že je veškeré vedení zabudované a mám obavu, co se stane, jakmile se trubka ucpe větším předmětem a k pořizovací ceně kolem 25 tisíc, bych se příště ještě hodně rozmýšlel, jestli se pro centrální vysavač rozhodnu. Každý systém má své výhody i nevýhody.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

  1. Jak si postavit rodinný dům
  2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
  3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
  4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
  5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
  6. Jak si postavit rodinný dům - základy
  7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
  8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
  9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
  10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
  11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
  12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
  13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
  14. Jak si postavit rodinný dům - okna
  15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
  16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
  17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
  18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
  19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
  20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
  21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
  22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
  23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
  24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Zdroj: BEST

Stavba plotu z betonových tvarovek. Jak na to? Zvládnete to svépomocí?

Nejjednodušším řešením pro stavbu plotu je stavebnicový zdicí systém, který je tvořen sloupkovými i průběžnými tvarovkami a řešení má i pro čisté zakončení bez řezání. Díky betonovým dílcům vytvoříte pevný a trvanlivý plot od základu až po zákrytové desky. A jak se staví? Váháte, zda to zvládnete sami, svépomocí nebo…

REKLAMA