REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím, zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.
Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto

Zastřešenou terasou jsme účelně rozšířili obývací část domu, parkovacím stáním zase místo pro auta. Garáž je na výstavbu mnohonásobně dražší, u staveb s nízkými náklady na vytápění by neměla být součástí obytných objektů, v naší obci by zase dle územního plánu neměla být samostatně stojící.

Abych zabral co nejméně místa, chtěl jsem celou konstrukci podepřít pouze čtyřmi sloupky, ještě co nejtenčími, aby vše nevypadalo mohutně. Při půdorysu 6,5 m * 4,5 m ale nejsou běžně dostupná prkna v těchto rozměrech a musel jsem je nechat nařezat přímo na pile, což celou akci prodražilo.

Montáž nosné konstrukce

Veškeré řezivo jsem ohobloval elektrickým hoblíkem, hrany všech prvků jsem srazil na 45° (možno použít i horní frézku). Všechno dřevo včetně latí jsem 2x namořil. Do betonového základu každého sloupku jsem přes chemickou kotvu upevnil patku, do patek sloupky, které se vyrovnaly do svislice a zavětrovaly latěmi. Pozor na výšku osazení paty sloupku – ideálně by mělo být dřevo od budoucí podlahy terasy či přístřešku 10 cm, popřípadě musíme zachovat dostatečné přesahy, aby jej nedegradovala odstřikující voda.

Způsobů, jak vytvořit nosnou konstrukci pergoly nebo přístřešku je více. Vždy se ale bude jednat o sloupky svázané dohromady v tuhou kostru pomocí trámků a šikmých vzpěr (tzv. pásků) popřípadě jinak řešeného zavětrování (kovová táhla, opláštění tuhými deskami apod.). Jakou konstrukci jsem zvolil já, vidíte na fotkách. Sloupky jsou přetažené výše a ze dvou stran sepnuté fošnami, které zároveň slouží jako krokve. Jako spojovací prostředky se používají vruty, závitové tyče popřípadě doplněné tzv. bulldogy (zubaté plechové kolečko, které se vmáčkne mezi dva spojované prvky, tím jak se do nich „zakousne“ spoj lépe drží).

Zastřešení

Často je k vidění terasa s pergolou bez další vrstvy, sloužící tedy spíš jenom pro okrasu, jako slunolam nebo opora pro pnoucí rostliny. Pokud chcete skutečně zastřešení, je k dostání několik druhů krytiny. Na terasy se nejčastěji používají krytiny průhledné, tedy různé typy plexiskel, komůrkový polykarbonát, nebo trapézové desky. Na tyto typy zastřešení se připravuje nosný rošt v rozestupech dle výrobních modulů krytiny a spojů mezi deskami. Na střechu stání je možné použití plechových krytin (na rošt nebo celoplošné bednění), které mají mnohonásobně vyšší životnost ale vyšší hlučnost při dešti (pozor pokud máte přístřešek vedle okna ložnice).

Ať máte jakoukoli krytinu, je nutné před její montáží upevnění klempířských prvků, kterými jsou návětrná lišta pro ukončení pohledové strany stříšky a pro napojení krytiny, rohový lemovací plech, okapnice a žlábek se svodem. Vše lze pořídit nejčastěji v pozinkovaném ocelovém plechu, pokud chcete mít plech barevný, zohýbají vám dle libosti všechny prvky v klempířství, osazení zvládnete sami.

Na kolik to vyšlo:

Když počítám cenu na obě zastřešení cca 20 m2 a 30 m2, tak řezivo stálo 16 tis., latě 3 tis., 30l mořidla 5 tis., spojovací prvky (vruty, závitovky, bulldogy,...) 3 tis., patky 2,5 tis., plechy a plastové žlábky 10 tis., krytina z průhledného trapézáku se šroubovacími distančníky a vruty s podložkami 15 tis.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

 1. Jak si postavit rodinný dům
 2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
 3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
 4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
 5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
 6. Jak si postavit rodinný dům - základy
 7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
 8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
 9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
 10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
 11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
 12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
 13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
 14. Jak si postavit rodinný dům - okna
 15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
 16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
 17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
 18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
 19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
 20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
 21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
 22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
 23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
 24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Zdroj: AdobeStock - Ingo Bartussek

Základy pro rodinný dům: Vyztužení podkladního betonu (5.)

V seriálu o betonových základech pro rodinný dům jsme již vybetonovali základové pasy, vyztužili a vylili ztracené bednění, zjistili jak a kam vkládat či nevkládat drenáže, či jak připravit a hutnit podklad pod podkladní betonovou desku. Dnes u podkladního betonu ještě zůstaneme a uvedeme na pravou míru věci okolo…

Zdroj: AdobeStock - nordroden

Rozdíl mezi stavebním pozemkem a parcelou. Co na to územní plán a katastr nemovitostí

Pozemek, parcela, stavební pozemek, zastavěná plocha, zahrada, trvalý travní porost, orná půda… to všechno jsou pojmy, se kterými se setkáte při zájmu o pozemky. Nebo o parcely? Jaký je rozdíl mezi parcelou a pozemkem? A co znamenají pojmy z katastru nemovitostí a co říká územní plán? A na kterých pozemcích můžete…

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Stavební portály ESTAV.cz a TZB-info vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Letní posezení. Předmětem zájmu letošních záběrů se tak stávají pergoly, terasy, altány, lavičky i přístřešky. Rozhlédněte se kolem sebe na své zahradě nebo při výletech. Mějte oči otevřené a fotoaparát připravený. Vyhrajte zajímavé ceny.

Zdroj: Fotolia.com

Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci

Na sousední parcelu najede rypadlo a začne kopat základovou jámu. Zdi vašeho domu se třesou, objevují se praskliny. Noční můra každého vlastníka rodinného domu. Máte nějakou možnost se bránit? Jak zakročit při poškozování svého domu sousední stavbou? A co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

Zdroj: AdobeStock - Wolfilser

Základy pro rodinný dům: Podkladní betonová deska a její podsyp (4.)

Podkladní beton není to samé, co základová deska, i když se tak často nesprávně nazývá. Je potřeba hutnit vrstvy pod betonem? Je potřeba vkládat podsypy? Má se podkladní beton zhotovit na pasy nebo mezi pasy? Je potřeba ho vyztužit? Na fórech svépomocných stavebníků panuje mnoho otázek, mýtů a polopravd. Na ESTAV.cz…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA