REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.
Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace

Po dvoutýdenním vyzrání betonu desky přišly na řadu izolace proti vodě a radonu. Skladba těchto izolací je dána již v projektu a navrhuje se na účinky zemní vlhkosti a především dle množství radonu pronikajícího z podloží. Je několik typů izolací, které se v dnešní době používají. Mohou to být například stěrkové materiály, které se nanášejí hladítky, povlakové plastové folie, které se svařují nebo lepí.

Živičné modifikované pásy jako hydroizolace svépomocí

Protože jsem si chtěl i hydroizolace provádět sám, rozhodl jsem se pro živičné SBS modifikované pásy, které se dodávají v rolích a na podklad se natavují pomocí plamene hořáku. V řezu je patné, že se skládají z několika vrstev. Spodní vrstva je měkká natavovací, střední vrstva je výztužná. Může to být papírová výztuž, tkanina nebo se vkládají dle typu i kovové výztužné vrstvy. Horní vrstva je pevnější často opatřená nějakým druhem jemného nebo hrubšího probarveného posypu dle místa použití.

V našem případě jsem zvolil hydroizolaci Vedatect PYE S4 Mineral, která je zároveň určena i jako izolace proti radonu. Natavuje se na napenetrovaný podklad asfaltovou penetrací. Velmi snadno se zahřívá, dobře se natavuje na podklad, dobře se tvarovala i za studena a hlavně se v porovnání s jinými pásy netrhala. Běžně se pásy provádějí alespoň ve dvou lidech, kdy jeden taví a druhý na rádlu postupně pás odvaluje a lepí ho k podkladu.

Pokud budete jako já provádět hydroizolace sami, doporučuji si vyrobit podobný nástroj, který jsem použil. Dutým prostorem role protáhnete trubku, trubkou tyč. Ta musí na obou koncích přečnívat přes trubku. Tyč připevníte na obou koncích drátem a ten si přetáhnete přes záda. Jakmile natavujete pásy, máte tak obě ruce volné a roli postupně odvalujete couváním.

Předcházejte poškození hydroizolace při stavbě

Pásy hydroizolace a penetrace doporučuji provést pouze pod nosnými a obvodovými stěnami (případně příčkami, pokud je budete zdít najednou) s přesahem alespoň 20 cm pro natavení dalších vnitřních pásu nebo pro provedení zpětného spoje na vnějším líci budovy. U těchto hydroizolací je výhoda, že můžete udělat pouze část a zbytek natavit, jakmile bude potřeba, tedy před izolační vrstvou podlah.

Pokud byste provedli celoplošné natavení, museli byste po celou dobu pásy zakrývat a chránit, protože při sekání, betonování omítání a chození se špinavými botami po povrchu dáváte hydroizolaci hodně zabrat a ta se může protrhnout nebo propíchnout. I tak budete mít dost práce s očištěním přečnívajících částí před natavením zbylých pásů.

Napojovaní pásů se provádí přesahem alespoň 10 cm, celkem jsme spotřebovali 23 rolí hydroizolace (po 7,5m2), každá za 1200 korun a k tomu tři velké bomby plynu a asi patery rukavice.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

  1. Jak si postavit rodinný dům
  2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
  3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
  4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
  5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
  6. Jak si postavit rodinný dům - základy
  7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
  8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
  9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
  10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
  11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
  12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
  13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
  14. Jak si postavit rodinný dům - okna
  15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
  16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
  17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
  18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
  19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
  20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
  21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
  22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
  23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
  24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Nový stavební zákon srozumitelně. Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Nový stavební zákon srozumitelně: Příručka a právní poradna na For Arch 2024

Rekodifikace stavebního práva vyvolává mnoho kontroverzí, mediálních senzací a diskusí. Ale jak se v nové situaci orientovat, pokud potřebujete skutečně pomoc a ověřené informace? ESTAV.cz nabízí několik možností. S odborníky jsme připravili příručku Nový stavební zákon srozumitelně. Pokud chcete konkrétní problém…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

REKLAMA