REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kolik peněz stojí stavba rodinného domu? Je drahá?

Mezi lidmi panuje obrovská neznalost toho, kolik dnes stojí rekonstruovat anebo postavit rodinný dům. Lidé mají určité požadavky, které bohužel téměř vždy hrubě neodpovídají reálným cenám. Požadavky jsou přehnaně vysoké, jejich představy o ceně velice nízké. Je třeba klientům vysvětlit, kolik stojí realizace rodinného domu a proč tomu tak je.

Dnes si klienti si mohou vybrat z obrovské palety materiálů a technologií, které nám usnadňují a zpříjemňují život, ale všechny tyto věci stojí více a více peněz. Jinými slovy požadavky klientů extrémním tempem stoupají, ale představy o cenách bohužel zamrzly a klienti na nich trvají. Ing. arch. Roman kučírek na následujících řádcích vysvětlí, jaká je realita stavebního trhu.

Ceníková cena zděné stavby dle objemu

Ceny za realizaci se dají ve stavebnictví sledovat. Architekti i projektanti častokrát vycházejí z ceníkových cen, nebo svých zkušeností, nejlépe však obojího. Když architekt začíná kreslit skici na nový rodinný dům, bere základní ceníkovou cenu za dodávku a montáž na klíč (tzn. když byste si nechali dům postavit od stavební firmy) 6155 Kč/m3 bez DPH dle cenových ukazatelů ve stavebnictví pro rok 2019 (m3 = tzv. obestavěný prostor neboli objem domu vč. základů). Ke stavbě rodinného domu můžete přičíst 15 %, pokud splňujete plochu do 350 m2 a necháte si dům postavit na klíč od stavební firmy. Dostanete se pak tedy na cenu 7078 Kč/m3 vč. 15% DPH. Je to cena z ceníku roku 2019, která se nachází pod položkou 803 Budovy pro bydlení, podsekce 803.61 Domky izolované, kdy svislá nosná konstrukce je zděná z cihel, tvárnic a bloků.

Novostavba rodinného domu zděné konstrukce

Ceníková cena dřevostavby za m3

Častým dotazem klientů je, zda je levnější dřevostavba než zděná stavba. Odpověď není zase tak jednoduchá, ale obecně se dá říct, že běžná dřevostavba je cenově stejná jako běžný zděný dům. Ostatně dle cenových ukazatelů výše zmíněných sami můžete vidět, že je cena dokonce nepatrně vyšší, a to 6230 Kč/m3 bez DPH, resp. 7164 Kč/m3 vč. 15% DPH. Sami si projděte tabulku na tomto odkazu

4 zásadní faktory vlivu na cenu RD

Je třeba vysvětlit několik zásadních věcí, abyste pochopili, jak moc se tyto ceny blíží reálu. V první řadě jsou to ceny na klíč. Tzn. celý dům si necháte postavit od stavební firmy. Dodávku i montáž. Od základů až po finální povrchy. Druhá věc je výstavba od kvalitní stavební firmy.

Novostavba rodinného domu jako dřevostavby

Dobrý architekt skicuje, navrhuje a projektuje relativně dlouhý čas. Má to ale svůj důvod. Kvalita je potom nesrovnatelně vyšší. Tyto ceny jsou tedy od spolehlivých profesionálních firem, které si samozřejmě za svoji práci řeknou adekvátní peníze. Takové firmy mají mistra, případně stavbyvedoucího, přípraváře atp. Proto jejich práce stojí čas i peníze. Třetí věc je určitě důležité si uvědomit, kdy se o cenách bavíme. Tyto ceny jsou za rok 2019. Pro porovnání si vezměte cenové ukazatele za rok 2012. Pro zděný dům taková cena byla 5755 Kč/m3 vč. 15% DPH, pro dřevostavbu pak 6072 Kč/m3 vč. 15% DPH. Během sedmi let došlo ke zdražení u zděných staveb o 19 % a u dřevostaveb o 16 %. Posledním důležitým postřehem je to, že se bavíme o cenách za solidní standard. Zkrátka slušný materiálový i technologický střed. Nic nejlevnějšího, ale určitě ne nic luxusního.

Cenu domu lze počítat i přes m2

Kromě obestavěného prostoru v m3 se můžete častokrát setkat i s cenami za m2. Popravdě jsou i častější. Vezměte např. developery, kteří prodávají byty a domy za m2. Abyste byli v obraze, tak pokud přepočítáte výše zmíněné ceny na m2, dostanete se na hodnoty okolo 35 tis Kč/m2 vč. 15% DPH jak u dřevostaveb, tak i u zděných staveb. V tomto případě se uvažují m2 jako užitná plocha, nikoliv zastavěná. 4 zásadní faktory i zde samozřejmě platí.

Do ceny domu se promítnou i ostatní věci

Výše uvedené ceny platili pro dům jako takový, tzn. dům, ve kterém dokážete bydlet. Hrubá stavba, technologie pro vytápění, povrchy stěn a podlah, dlažby a obklady v koupelně, zařizovací předměty v koupelně. K těmto cenám byste ale měli přičíst ještě tzv. věci ostatní. Patří mezi to kuchyňská linka, nábytek, koncové prvky osvětlení, zpevněné cesty na pozemku, oplocení, brány a branky, bazény atp.

Je rok 2020

Klienti nám řeknou svoje požadavky a doplní je představou o ceně. Jak jsme psali na začátku článku. Ještě nikdy se nám nestalo, že by se rovnaly dané požadavky reálné ceně. Když jim vysvětlíme, že ceny ve stavařině šly za poslední roky o desítky procent nahoru, nechtějí nám věřit. Mávají rukou a říkají, že to není možné, že oni to postaví za peníze, které si oni představují. Nejen domy se zdražují, ale i vše ostatní. Například auta, což je pro domy dobrý příklad. Přibližně v listopadu 2019 vyšla 4. generace Škoda Octavia. Na webu autoforum.cz jsme četli od redaktora článek, že bude startovat cena této Octavie na 456 900 Kč. Zajímavé ale je, že to srovnal s počátkem roku 2013, kdy na trh vstupovala předešlá generace Octavie. Ta ale začínala na 334 900 Kč. Ano, rozdíl 122 000 Kč. V procentech vyjádřeno zdražení Octavie o 26 %, tj. o celou čtvrtinu. A podívejte se: Automobilky nestačí auta vyrábět a nikdo se nad cenami nepozastaví. Ale přijde na stavařinu a je problém. Lidé to nechtějí chápat. Rozumíme tomu, že automobily jsou řádově za stovky tisíc korun, a jsou za miliony korun. Ale je třeba brát zdražení ve stavařině zkrátka jako fakt. Ať už díky kvalitnějším materiálům, tak především kvůli nedostatku řemeslníků.

Stavbou svépomocí dokážete ušetřit peníze. Umíte ale dodržet a zkoordinovat kvalitu? Zdroj: AdobeStock-Vadim Guzhva

Faktor svépomocí

To jsou vysoké ceny, mnoho z vás namítne. Určitě se dá postavit levněji (ale i dráž). Musíte do toho ale vložit hodně svého času, úsilí a nervů. Máme klienty, kteří stavěli svépomocí a postavili v jednom případě dokonce o 35 % levněji, než jsou ceníkové ceny. Důležité je říct, že to bylo v roce 2016, kdy ceny především stavebních prací (=práce řemeslníků) nebyly tak vysoko jako je nyní. Plus musíte brát v úvahu, že tomu obětovali doslova stovky hodin času, častokrát na úkor rodiny, volného času, odpočinku, víkendů. Nesmíme zapomenout ani na množství telefonů, e-mailů, objednávek, kontrol nabídek, čímž museli projít, než dům postavili, nebo zrekonstruovali. V takovém případě se dá postavit určitě o dost levněji. Druhou věcí je kvalita prací. Opravdu víte, co děláte/objednáváte/stavíte, pokud nejste stavař? Opravdu stačí si věci vyčíst na internetu? To necháme na každém z vás.

Ceny rekonstrukcí

U rekonstrukcí neexistují žádné oficiální cenové ukazatele. Důvod je jednoduchý. Rekonstrukce jsou složitější projekčně i realizačně. Obvykle u nich počítáme řádově (podle složitosti) cca 10-20 % ceny navíc oproti novostavbám. Hůře se odhaduje rozsah rekonstrukce, termín rekonstrukce i prvky, které zůstanou, nebo které se budou muset demontovat a nahradit novými. Buďte u rekonstrukcí opatrnější než u novostaveb a mějte určitě nějakou finanční rezervu. Nejděte na hranu vašeho rozpočtu.

Je realizace rodinného domu drahá?

Máte-li malé požadavky na materiály i technologie, tak odpověď je ne, realizace není drahá. Problém je, že s tím se vlastně nesetkáváme. Klienti nechtějí obyčejné levné věci (vzpomeňte na Octavii). Klienti chtějí hezké věci, nebojíme se říct luxusní věci, což je v pořádku. Jen je třeba tušit, že v takovém případě cena stoupá. Zaplatíte si za lepší a kvalitnější materiály oken, střešní krytiny, dlažeb, obkladů, vnitřních dveří a mnoho dalšího. Přesná odpověď je tedy pouze a jenom na vás. Realizace bude drahá či levná podle toho, jaké budou vaše požadavky, přání a představy a jaké materiály a technologie si vyberete. Naše doporučení pro klienty je tedy jednoduché. Pečlivě vybírejte podle vašich požadavků s ohledem na váš celkový rozpočet.

Pokud by vás zajímalo více o všech krocích, které vás čekají při stavbě, nebo rekonstrukci domu, připravujeme pro vás fyzické jednodenní i on-line kurzy STAVAŘI KLIENTŮM. Více informací najdete na stavariklientum.cz/

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Ing. arch. Jan Komárek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Získal několik ocenění za své architektonické návrhy a má dlouholeté zkušenosti jako vedoucí architekt. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Zdroj: fotolia.com

České stavebnictví dál klesá, v listopadu meziročně o 6,5 procenta

Stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí bohaté na srážky, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího…

Stavebnictví brzdí podle analytiků drahé úvěry, výhled je dál nepříznivý

Stavebnictví brzdí podle analytiků drahé úvěry, výhled je dál nepříznivý

Komplikované financování a pomalé povolování staveb je podle analytiků jedním z faktorů, který stojí za únorovým propadem stavební výroby v Česku. Podle dat Českého statistického úřadu se v únoru meziročně zhoršila o 4,3 procenta a odborníci oslovení ČTK zopakovali, že kvůli špatnému vývoji tuzemské ekonomiky je…

Stavebnictví brzdí podle analytiků drahé úvěry, výhled je dál nepříznivý

Stavebnictví brzdí podle analytiků drahé úvěry, výhled je dál nepříznivý

Komplikované financování a pomalé povolování staveb je podle analytiků jedním z faktorů, který stojí za únorovým propadem stavební výroby v Česku. Podle dat Českého statistického úřadu se v únoru meziročně zhoršila o 4,3 procenta a odborníci oslovení ČTK zopakovali, že kvůli špatnému vývoji tuzemské ekonomiky je…

České stavebnictví v únoru zpomalilo meziročně o více než čtyři procenta

České stavebnictví v únoru zpomalilo meziročně o více než čtyři procenta

Stavební výroba v Česku v únoru klesla meziročně o 4,3 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K poklesu podle statistiků přispělo nepříznivé počasí a vysoká srovnávací základna. Počet bytů, které stavebníci začali budovat, klesl v porovnání s loňským únorem o…

REKLAMA