Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Projektová dokumentace na dům více o tématu

Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro ohlášení stavby

Projektová dokumentace na rodinný dům není jen „nutný papír pro úřad“. Je to důležitý dokument. Stavět bez promyšleného a detailního projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. Dokumentace má různé fáze, řešící projekt v jiné podrobnosti a technickém detailu. Více fází je také potřeba pro různá povolení stavby. Dnes se podíváme na dokumentaci stavby potřebnou pro ohlášení stavby.
Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro ohlášení stavby

V minulých kapitolách jsme se podívali na to, k čemu vlastně dokumentace slouží.

Proč a kdy potřebuji projekt pro ohlášení stavby?

Od nového roku (1. 1. 2018) je nově možné řešit stavbu rodinných domů, a to až do zastavěné plochy 300 m2 s maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími (tedy v podstatě všechny běžné rodinné domy), zjednodušeným postupem – přes ohlášení stavby. Úspora je především časová a částečně i finanční (na poplatcích úřadům). Komplikací ovšem je, že k tomu potřebujete mít souhlas třetích osob, tedy sousedů. Pokud vám soused souhlas nevydá, je nutné zpracovat klasické dokumentace pro územní řízení (DUR) a stavební povolení (DSP). K těm v našem seriálu dojdeme později.

Co obsahuje dokumentace pro ohlášení stavby? Textové zprávy, popisné výkresy a doklady

Dokumentace zahrnuje tedy textové zprávy a základní okótované výkresy popisující dům v dostatečné podrobnosti tak, aby byl stavební úřad a všichni účastníci stavebního řízení schopni se k navrhovanému domu vyjádřit. Obsah dokumentace pro ohlášení stavby (DOS) je tedy v praxi obdobný jako u dokumentace pro Stavební povolení (DSP). Na druhou stranu jsou výkresy a specifikace jednotlivých materiálů a prvků stále málo podrobné, aby se podle nich dalo přesně stavět, respektive detailně spočítat, kolik bude stát realizace stavby. Pokud se tedy podle DOS začne stavět, tak to často vede k tomu, že si stavební firma některé nedořešené detaily vymýšlí narychlo sama až v průběhu realizace, čímž může docházet k nekvalitním řešením, a hlavně k vícepracem a s nimi spojeným navýšením ceny.

Nedílnou součástí DOS jsou i takzvané doklady, což jsou vyjádření dotčených orgánů (DO), tedy například odboru životního prostředí nebo vlastníků dopravní a technické infrastruktury (vodovod, kanalizace, ...apod.). Jejich kladná stanoviska podmiňují získání povolení ke stavbě. Někdy si úřad vyžádá i koordinované stanovisko, které všechna potřebná vyjádření obsahuje. Co je koordinované stanovisko se dozvíte v našem starším článku.

Jak dlouho to trvá? Přibližně 2 měsíce

Zpracování dokumentace pro Ohlášení stavby se obvykle pohybuje kolem 2 měsíců (za předpokladu, že máte hotovou studii stavby). Běžnou praxí je ovšem získávání kladných stanovisek dotčených orgánů ještě před podáním dokumentace na stavební úřad, takže se celý proces může protáhnout.

Kolik stojí dokumentace pro ohlášení stavby?

Cena dokumentace pro Ohlášení stavby rodinného domu se může pohybovat mezi 90 a 130 tisíci korun.

Ing. arch. Tomáš Horalík

Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Projektová dokumentace na dům

  1. Jaké průzkumy pozemku si zajistit před stavbou rodinného domu
  2. Jak spočítat cenu rodinného domu bez projektu? Jak se zpracovává rozpočet?
  3. Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?
  4. Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?
  5. Projektová dokumentace na rodinný dům: Jak dlouho trvá, jaké jsou fáze a celková cena
  6. Projektová dokumentace na rodinný dům: Studie stavby. Co obsahuje, kolik stojí?
  7. Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro ohlášení stavby
  8. Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro územní řízení (DUR)
  9. Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro stavební povolení (DSP)
  10. Projektová dokumentace na rodinný dům: Dokumentace pro provedení stavby a další
  11. Vlastníte rodinný dům? Máte povinnost mít dokumentaci skutečného stavu, pasport stavby

Přečtěte si více k tématu Projektová dokumentace na dům

Zdroj: AdobeStock – ParinApril

Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?

Jak probíhá řízení o povolení stavby podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Řízení se zahajuje na žádost, co se děje potom? Kdy úřad přistoupí k ústnímu projednání? A kdy k veřejnému? Kdo je jeho účastníkem? Jaké připomínky a námitky mohou účastníci či veřejnost vznášet? A jaké jsou lhůty? Co všechno…

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…

REKLAMA