REKLAMA
Téma: Vrstvy šikmých střech

Pojistná hydroizolační vrstva

Pojistná hydroizolační vrstva chrání vrstvy pod sebou a prostory pod střechou proti vodě, která protekla krytinou, nebo proti sněhu, který do střechy navál, a to ať už v důsledku vady nebo poruchy krytiny nebo za extrémně nepříznivých povětrnostních podmínek. Dnes nejběžnějším typem pojistné hydroizolační vrstvy jsou tenké plastové fólie, kterým se často říká „podstřešní“.
Pojistná hydroizolační vrstva

Tyto fólie mají ve svém sortimentu výrobci samotných krytin, ale také výrobci např. tepelných izolací. Jedná se o plastové vícevrstvé fólie, které v sobě kombinují odolnost proti kapalné vodě a zároveň propustnost pro vodní páru (jsou tzv. difuzně propustné). Fólie podle jednotlivých typů a výrobců může buď ležet na tepelné izolaci – je tzv. kontaktní –, nebo může být „natažena“ mezi kontralatěmi a být od vrstvy tepelné izolace oddělena vzduchovou vrstvou.

Pro dosažení těsnosti proti vodě a vzduchotěsnosti (viz níže) je vhodné fólie vždy lepit v přesazích. To lze samozřejmě spolehlivě provést pouze, pokud fólie spočívá na nějakém podkladu – tedy na tuhé tepelné izolaci nebo na bednění. Fólie by měly být pečlivě napojeny a nalepeny na veškeré detaily ve střeše – prostupy, střešní okna, komíny apod. Pozor, materiály pro pojistné fólie obvykle nejsou dlouhodobě odolné vůči UV záření. To znamená, že po položení fólie musí být včas položena i krytina.

V minulosti se pro pojistnou hydroizolační vrstvu hojně využívala průsvitná fólie z difuzně nepropustného plastu, které byla opatřena tzv. mikroperforací, a tím jí měla být zajištěna difuzní propustnost. Byla výhradně „nekontaktní“, tedy měla být vždy natažena mezi kontralatěmi. Tuto fólii nebylo možné spolehlivě slepit v přesazích, její funkce a spolehlivost jsou sporné, pro obytné podkroví ji nelze doporučit.

Pokud je z jakéhokoliv důvodu třeba dosáhnout absolutní těsnosti proti vodě, např. při velmi nízkém sklonu krytiny či jiných nepříznivých podmínkách, vytváří se vodotěsné podstřeší. Jako pojistná hydroizolační vrstva se pak používají klasické povlakové hydroizolační materiály – asfaltové pásy (tzv. typ S – čili natavitelné) nebo plastové hydroizolační fólie (nejčastěji měkčené PVC). Zpracovávají se jako klasická hydroizolace na ploché střeše, spojují v přesazích a napojují se v detailech. Spočívat musí na tuhém podkladu – nejčastěji tedy na dřevěném bednění nebo OSB deskách apod. Pro klasické rodinné domy s běžnými šikmými střechami v běžných podmínkách však vodotěsné podstřeší obvykle není zapotřebí.

Ať už je však pojistná hydroizolační vrstva provedena z čehokoliv, musí být odvodněna. To znamená, že vodě, která zatekla na pojistnou hydroizolační vrstvu, musí být umožněno odtéct mimo dům. Proto se kromě samotné krytiny i pojistná hydroizolační vrstva opatřuje u okraje střechy okapničkou, z které voda odtéká.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vrstvy šikmých střech

  1. Střešní krytina
  2. Pojistná hydroizolační vrstva
  3. Tepelná izolace v šikmých střechách
  4. Parozábrana v šikmých střechách
  5. Vzduchotěsnicí vrstva
  6. Větrání šikmých střech

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist