REKLAMA
Téma: Vytápění domu

Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?

V dnešní době se na našem trhu setkáváme s množstvím nejrůznějších topidel, v jejichž názvu se zdůrazňuje slovo „automatický“. Slovník cizích slov uvádí: automatický = samočinný. Který výrobek si však ono přídavné jméno v názvu skutečně zaslouží?
Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?

Vyjdeme-li ze zmíněné definice, měl by takto označený produkt zvládat všechny procesy spojené s jeho fungováním sám. Samozřejmě za podmínky, že je správně nainstalován a provozován. Zkusme si nyní identifikovat základní funkce, které moderní automatické kotle nabízejí.


Přikládání paliva

Automatický kotel na tuhá paliva si musí umět především sám přiložit. Všechny dnes prodávané automaty, ať už se jedná o kotle na pelety, uhlí nebo stěpku, si opravdu umí podat palivo. Liší se snad jen tím, že některé jsou navíc schopné dávkovat přesné množství paliva potřebné pro určitý výkon a jiné palivo pouze podávají. Co to konkrétně znamená pro uživatele? V případě, kdy kotel neumí pracovat s výkonem dle konkrétních potřeb vytápěného objektu (neumí modulovat), je nutné pořídit akumulační nádrž. V tomto případě je nutno počítat s místem navíc a také vyššími investičními náklady.

Zapálení paliva

U moderních automatů je také standardem funkce samočinného zapálení. To se děje za pomoci topné spirály nebo horkého vzduchu. Celý proces zapálení trvá v řádu minut a kotel si zapálení řídí zcela sám. Automatické kotle pak nabízejí zpravidla 2 módy. První udržuje stálý plamének a nedovolí ohništi vyhasnout. Výhodou je skoro okamžitý náběh plného výkonu v případě potřeby dodávky tepla. Při druhém způsobu použití kotel vyhasne a po čase opět zapaluje. Kotel bychom neměli nechat zapalovat příliš často (cyklovat), jelikož se opotřebovává zapalovací mechanismus a také dochází k vyšší spotřebě elektřiny nutné pro zapalovací spirálu. Vyhneme se však nutné spotřebě paliva pro udržování stálého plaménku. V tomto případě může opět pomoci akumulační nádrž, která sníží počet zapalování kotle na minimum.


Moderní kotelna s automatickým kotlem – čistá a komfortní, zdroj: Benekov

Čištění výměníku

Při spalování se ohřívá vzduch a tento horký vzduch prochází výměníkem. Ten sebou nese i nečistoty, které se zde ve formě sazí usazují. Saze vytváří vrstvu, která zhoršuje přenos tepla a tím se nám snižují účinnost kotle. Z tohoto důvodu je vhodné výměník průběžně čistit. Čím kratší je interval mezi čištěním, tím více tepla se dostane do topného systému a nikoliv do komína. A to je snadný úkol pro moderní automaty: ty se na základě impulsů z řídicí jednotky totiž čistí automaticky. Účinnost kotle se tak udržuje stále na vysoké úrovni a uživatel šetří nejen čas, ale i peníze.

V tomto krátkém přehledu jsou zmíněny tři důležité funkce, o které by se měl uživatel zajímat v případě, že uvažuje o koupi skutečně automatického kotle na tuhá paliva. Automatický kotel je topidlo, které se snaží svými užitnými vlastnostmi přiblížit standardům plynových nebo olejových kotlů. V dnešní době se díky důrazu na komfort obsluhy (bezobslužnost) tyto hranice skoro smazávají.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu

  1. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  2. Jak správně vybrat krbová kamna
  3. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  4. Tip jak ušetřit za palivo
  5. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  6. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  7. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  8. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  9. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist