REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Jak správně vybrat krbová kamna

Stále více Čechů si domů pořizuje interiérová topidla na tuhá paliva. Obyčejně se rozhodují mezi krbovými kamny nebo krbovými vložkami. Tento způsob vytápění je v posledních letech v kurzu, každým rokem se u nás prodá přes 20 tis. různých interiérových topenišť, palivem je především dřevo. Někteří pak těmito krby a kamny vytápí celé objekty nebo byty, volí proto provedení s teplovodním výměníkem. A řada nových uživatelů sáhla po vůbec nejkomfortnějším způsobu využití dřeva v interiérech – automatických kamnech na dřevní pelety. Základní a nejdůležitější věcí je však volba správného výkonu interiérového topidla – pojďme si shrnout základní pravidla.
Jak správně vybrat krbová kamna

Volba optimálního výkonu

Základní cestou k úspěchu je nevolit krbová kamna či krbovou vložku se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Taková kamna totiž budeme nuceni po dosažení požadované teploty vytápěného prostoru razantně „škrtit“, neboli zavřít přívod spalovacího vzduchu. Tím dosáhneme jedině toho, že nám topidlo bude více kouřit a tedy produkovat zvýšený obsah oxidu uhelnatého (CO) a uhlovodíků (OGC) ve spalinách. Dále se nám bude znečišťovat sklo dvířek, bude docházet se zvýšenému usazování sazí v kouřovodech a k celkovému nehospodárnému provozu kamen.

Sháníte kvalitní vytápění domu nebo úpravu stávajícího topení a rozvodů? Neshánějte složitě a zadejte si zdarma a bez závazků poptávku po ověřené firmě z vaší lokality!

Řada výrobců uvádí celkem široké rozpětí regulace tepelných výkonů u svých topidel od 30 do 100 %. Tohoto stupně regulovatelnosti však nelze vždy jednoduše dosáhnout a proto je nutné raději vsadit na výběr vhodného jmenovitého výkonu topidla blížícímu se 2/3 tepelné ztráty vytápěného prostoru. Samozřejmostí je také předpoklad používání dostatečně suchého paliva (s vlhkostí max. do 25 %). Skutečnou potřebu výkonu kamen či krbové vložky je však možné objektivně stanovit pouze na základě výpočtu tepelných ztrát vytápěného prostoru. Na základě tohoto výpočtu je pak volba příslušného typu krbových kamen či krbové vložky s přihlédnutím na údaj o jejich výkonu mnohem přesnější. Pro hrubý odhad potřebného vytápěcího výkonu může posloužit orientační výpočet pomocí znalosti objemu vytápěných prostorů tj. (výška x šířka x délka), který podělíme průměrnými tepelnými ztrátami v ČR, které odpovídají přibližně 1 kW na 20 m3. Tento údaj je však nutné brát jako velmi orientační (nezaobírá se detailně kvalitou zateplení, typem oken nebo vlivy prostředí), přesnou potřebu tepelného výkonu a jeho poměru do místnosti a otopné soustavy by měl vždy odborně vypočítat projektant. Toto zejména platí u rekonstrukcí domů a novostaveb v nízkoenergetickém standardu.

Interiérová kamna ve zdi se zadním přikládáním, zdroj: VERNERInteriérová kamna ve zdi se zadním přikládáním,
zdroj: VERNER

Teprve v konečné fázi přichází na řadu výběr vhodného designu krbových kamen, krbové vložky nebo interiérového kotle. Topení dřevem, dřevěnými briketami, nebo u peletových topidel i dřevěnými peletami, je zcela určitě návratem k přírodě. Příroda nás obklopuje a my bychom na ni neměli zapomínat. Interiérová topidla ať už s výměníkem nebo pouze v teplovzdušném provedení mají řady příznivců a vnímání plápolajícího ohně je stále vyhledávaným zpestřením našich domovů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

 1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
 2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
 3. Jak správně vybrat krbová kamna
 4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
 5. Tip jak ušetřit za palivo
 6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
 7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
 8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
 9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
 10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
 11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
 12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
 13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
 14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
 15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
 16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
 17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
 18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
 19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
 20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - guruxox

Kamna na dřevo v bytě? Je to možné? A proč?

Zdražování energií a nejistota okolo dodávek plynu do České republiky donutila mnoho lidí se zamyslet, jak zajistit teplo ve svém domově a ještě ušetřit. Jedna z možností je vytápění dřevem. Ale co když bydlíte v bytě? Je možné používat kamna na dřevo v bytě?

Zdroj: AdobeStock - bemaxi

Topení uhlím a uhelnými briketami v Praze končí! Kdy a proč?

Vytápění uhlím nemá zrovna dobrou pověst z hlediska ekologie, přesto je poměrně oblíbeným způsobem vytápění domu. Praha v rámci ochrany ovzduší schválila novou vyhlášku, která zakazuje používání některých kotlů na tuhá paliva. Jakých se to týká? Od kdy jimi nesmíte topit? A může úředník osobně zkontrolovat vaši…

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.

Sálavé teplo v rustikálním interiéru

Sálavé teplo v rustikálním interiéru

Když vstoupíte do dvousetleté chalupy manželů Slukových na okraji Českého ráje, jako byste se vrátili v čase. Pokoji vévodí rustikální nábytek a s ním sladěné dekorace, největší dominantou jsou však krásná kachlová kamna s vyhřívanou lavicí a se zápecím pod klenutým stropem v rohu místnosti. Petrolejová barva kamen…

REKLAMA