REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavba kamen a krbů více o tématu

Sálavé teplo v rustikálním interiéru

Když vstoupíte do dvousetleté chalupy manželů Slukových na okraji Českého ráje, jako byste se vrátili v čase. Pokoji vévodí rustikální nábytek a s ním sladěné dekorace, největší dominantou jsou však krásná kachlová kamna s vyhřívanou lavicí a se zápecím pod klenutým stropem v rohu místnosti. Petrolejová barva kamen je v příjemném kontrastu s hnědým interiérem a sálavé teplo ještě přidává prostoru na útulnosti.

Manželé Slukovi si před deseti lety koupili bývalý statek. Opravený zděný dům používají k trvalému bydlení a roubenka, vzdálená jen pár metrů přes dvůr, jim slouží jako chalupa a místo pro relaxaci. Její stáří znalec odhadl na dvě stě až dvě stě padesát let. Když se začal její stav zhoršovat, rozhodli se majitelé pro rekonstrukci stavení. V jakém stylu roubenku zařídí, měli jasné od začátku. „Líbí se nám rustikální styl, máme totiž rádi věci, které něco pomatují a jsou dělané poctivě.“ I proto je v prostorách staletého obydlí vše z masivního dřeva a také klasická kachlová kamna.

„Pátral jsem a zjistil, že v kuchyni stál původně sporák, zezadu obytné místnosti byla prapůvodně černá kuchyně s chlebovou pecí, ale bohužel nevíme, jak se topilo v pokoji. Mohlo tu být klasické otevřené ohniště. To by se mi tu i líbilo, jenomže jeho účinnost by byla nulová,“ podotýká pan Sluka. Kromě otevřeného ohně připadalo při úvahách o pořízení určitého typu topidla jen tradiční kachlové. „Manželka chtěla sporák, já kamna. Obojí udělat nešlo a vzhledem k tomu, že ráno odjíždíme do práce a večer se vracíme, rozhodli jsme se pro kamna, která budou akumulovat teplo.“ A klasická kachlová kamna dodala starobylým prostorám téměř až pohádkové kouzlo.

Hlavní pokoj je od ostatních místností oddělený chodbou, proto se Slukovi rozhodli, že kamny bude vytápěn pouze pokoj, jinak bude hlavním zdrojem tepla v celé roubence elektrokotel a na něj napojené ústřední topení. „Elektrokotel zapínáme tehdy, když potřebujeme rychle teplo. Jinak jím pouze temperujeme pokoj a kuchyň na pět stupňů, aby nevymrzly. Je dobrý také pro případ, kdyby byl člověk třeba v horečkách a nechtěl jít topit. Stačí jen cvaknout spínačem. Na druhou stranu je skvělé mít na elektřině nezávislá kamna. V nich zase stačí jen zatopit a pak už jedou a dávají příjemné teplo.“

Základní informace

Konstrukce: těžká akumulační kamna (dimenzovaná dle normy ČSN EN 15544)
Jádro: tvarovky a desky z kamnářského šamotu
Plášť: kachle a omítané šamotové desky
Topeniště: bezroštové
Přívod vzduchu: samostatný z chodby domu
Automatická regulace hoření: ano
Sálavý výkon: 4,5 kW
Nominální interval přikládání: 11,3h
Výpočet účinnosti 81,9%
Rok realizace: 2012
Cena: 237 596 Kč

Vzhledem ke konstrukci kamen Slukovi počítají s tím, že je nutné v nich zatopit den předem, než chtějí chalupu obývat. Aby totiž kamna těžké konstrukce dosáhla deklarovaného výkonu, je v nich potřeba třikrát po zhruba jedenácti hodinách zatopit. Proto se akumulační kamna hodí do trvale obývaných domů, které jsou kontinuálně vytápěné, a tudíž není potřeba kamna pokaždé znova naakumulovat teplem. Slukovi mají ovšem tu výhodu, že jim k zatopení v chalupě stačí jen přejít přes dvůr.

„Pokud se v nich topí pravidelně, je to naprosto perfektní. Jen tam naskládáme dříví, od shora zapálíme a víc se o to nestaráme. Jedinou nevýhodou je, když jsou kamna vychladlá. V tom případě trvá zatopení tak čtvrt hodiny, protože musím obsluhovat roztápěcí klapku, než se „nastartuje tah komína“. Jinak ale není problém, na ostatní máme automatickou regulaci hoření. To je výborná věc.“ Dnes už by prý pan Sluka nechal zabudovat regulaci i do zvýšené vytápěné lavice, aby se zbytečně nepřehřívala.

Kromě prostoru k sezení je součástí topidla i lůžko pod klenbou. „Občas na něm i někdo spí. Především je to ale prostor pro řádění našich malých vnuček, které tam vydrží být zalezlé půl dne, zatímco my dospělí sedíme, povídáme a díváme se do ohně. Jsme maximálně spokojení, protože kamna hřejí akorát a je na ně nádherný pohled. A musím poznamenat, že vynáším naprosté minimum popele. A to je známka kvalitního hoření.“

Uživatelské rady od odborníků z Cechu kamnářů ČR

U akumulačních kachlových kamen je důležitá nejenom správná regulace množství spalovacího vzduchu, ale také úplné uzavření přívodu vzduchu po skončení hoření. To je důležité pro zamezení provětrávání kamen do komína, a tím i zkrácení doby akumulace. V období teplejších zimních dnů je u kachlových kamen možné velmi dobře regulovat výkon snížením dávky dřeva dle návodu ke kamnům a také prodloužením časového intervalu mezi zatápěním.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavba kamen a krbů

 1. Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě
 2. V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?
 3. Design kamen a krbů má široké možnosti
 4. Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití
 5. Sálavé teplo v rustikálním interiéru
 6. Jak správně topit v kamnech a krbech
 7. Co musíte připravit, než začnete stavět kamna
 8. Jak zajistit teplovzdušné vytápění místnosti v patře průduchem od krbu
 9. Kolik peněz stojí kachlová kamna
 10. Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ
 11. Kachlové sporáky je možné uplatnit i v současné kuchyni
 12. TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni
 13. Krbové vložky a krbové kazety: Jak poznat kvalitní vložku a jak si rozdělat oheň v pasivním domě
 14. Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

Mohlo by vás zajímat

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit kusovým dřevem v kamnech či krbu není věda, přesto je však nezbytné dodržovat pravidla správného topení. A to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a ohledu na topidlo, ale také kvůli vlastní peněžence. Správná obsluha kamen a krbů má totiž zásadní podíl na jejich výkonu a účinnosti. Navíc při…

V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?

V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?

Vytápět domácnost topidlem na dřevo je oblíbeným řešením majitelů chalup i moderních novostaveb. Přesto si i dnes část laické veřejnosti pod pojmem kamna mylně představuje starý sporák v chalupě svých předků. Rozdíly mezi kamny, krbem, sporákem a krbovými kamny jsou však zásadní z hlediska funkce i designu.

Patří česká kamnářská škola mezi evropskou elitu?

Patří česká kamnářská škola mezi evropskou elitu?

Český kamnář se chystá na mistrovství Evropy. Michal Podsedník, žák Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze 9, se na konci ledna se zúčastní v rakouském Welsu Mistrovství Evropy kamnářů, ojedinělého šampionátu pro mladé talenty do 25 let, který se koná jako olympijské hry pouze jednou za 4 roky.

Jak správně vybrat krbová kamna

Jak správně vybrat krbová kamna

Stále více Čechů si domů pořizuje interiérová topidla na tuhá paliva. Obyčejně se rozhodují mezi krbovými kamny nebo krbovými vložkami. Tento způsob vytápění je v posledních letech v kurzu, každým rokem se u nás prodá přes 20 tis. různých interiérových topenišť, palivem je především dřevo. Někteří pak těmito krby a…